PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

49. „Sabałowe Bajania”

Środa, 12 sierpnia 2015 r.
Autor: Wojciech Kubina

49. „Sabałowe Bajania”49. „Sabałowe Bajania” 12-16 sierpnia 2015. Już 12 sierpnia paradny przejazd przez Bukowinę Tatrzańską obwieści wszem i wobec, iż to wielkie święto polskiej tradycji i kultury ludowej po raz kolejny zostało zainagurowane i jednocześnie zaprosi do spotkania z pięknem i wyjątkowością rodzimej tradycji. W dniu otwarcia 49. „Sabałowych Bajań” nie zabraknie oczywiście prezentacji kapel, występów zespołów regionalnych oraz wieczornej sztuki teatralnej w wykonaniu bukowiańskich aktorów pt. „Baby i dezerterzy” czyli „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry w adaptacji Jana Gutta-Mostowego do gwary i realiów góralskich. Na tym jednak nie koniec. O 22.00 rozpoczną się „Posiady na folkowo” z zespołem „Śtadraj Banda”, które są odzwierciedleniem góralskiej radości ze wspólnego muzykowania. Przesłuchania konkursowe, istota „Sabałowych Bajań” będą trwały od czwartku do soboty. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów, które wyłoni laureatów w każdej z kategorii, a najlepszym przyzna statuetkę „Bukowiańskiego Buka”. Jak co roku „Sabałowym Bajaniom” będzie towarzyszył cały szereg atrakcji. Degustacja potraw regionalnych, koncerty zespołów folkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, warsztaty artystyczne, zawody strzeleckie.


W czwartkowy wieczór zgromadzonych gości będzie bawił dobrze znany i bardzo lubiany góralski kabaret  „Truteń”.

Zespół „Docuku” z Czech zagości w piątkowy wieczór. Jego nazwa, według słownika dialektu wołoskiego oznacza „szybkie, szybko" lub „razem”, co odpowiada znacznej części repertuaru zespołu. Muzycy spotykają się w szybkich, melodyjnych utworach na pograniczu folku i rocka inspirowanego melodiami regionu wschodnioeuropejskiego.

W sobotni wieczór rozpocznie się „Sabałowa Noc” - noc wypełniona  koncertami i występami zespołów regionalnych i folkowych. W tym roku na scenie plenerowej na Wierchu Rusińskim zagości w rytmach  etno/world music  zespół „ANNUTARA” z Gdyni. Energia, nieskrępowana, wolna twórczość, inspirowana szeroko pojętą muzyką świata, staje się wyróżnikiem brzmienia tego fantastycznego zespołu.  Bukowina Tatrzańska znalazła się na trasie promującej ich pierwszą płytę „Ulisi”.    „AHAJU - FUSION” – kolejny gość tegorocznej „Sabałowej Nocy” to zespół prezentujący andyjski folk.   „POLKAHOLIX”  to niemiecki zespół wykonujący oryginalną odmianę polki połączoną z dźwiękami rocka, ska oraz folku. Kolejną dawkę pozytywnej energii zaserwuje publiczności „Kozak System” z Ukrainy. Połączenie ukraińskiej i bałkańskiej muzyki, z wyrazistymi akcentami na rock, punk, ska oraz reggae w ich wykonaniu zachwyciło już na wielu festiwalach świata, m.in.:  "Lowlands", "Mundial", "Przystanek Woodstock".

Zaś zespół „LITER” na ludowo i z przycupem zagra do wspólnej zabawy.

Jednak najważniejszą częścią „Sabałowej Nocy” jest  ceremonia pasowania na Zbójnika oraz przyjęcie kobiet do grona „Wiyrchowych Orlic”. Jest to wyraz uznania dla tych osób, które
 w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania kultury regionalnej.  Poszerzone grono Zbójnickiej Braci pod przewodnictwem hetmana rozpali znajdującą się w pobliżu watrę – symbol zespolenia, przyjaźni i wolności. Całość zostanie zwieńczona pokazem sztucznych ogni.

 „Sabałowe bajania” to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Przed Domem Ludowym będzie odbywał się kiermasz sztuki ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na wystawie twórczości ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych w całej Polsce.

Tak jak w roku ubiegłym dzieci zapraszamy na spotkania i warsztaty z twórcami ludowymi.

Jesteśmy przekonani, że tegoroczne „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.  Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

Serdecznie zapraszamy na 49. „Sabałowe Bajania”...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.