PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

50. SABAŁOWE BAJANIA

Środa, 3 sierpnia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

50. SABAŁOWE BAJANIA10 sierpnia 2016 w Bukowinie Tatrzańskiej rozpocznie się Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” - Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. „Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu, muzyki góralskiej. Nieprzypadkowo więc za swego patrona przyjęły Jana Krzeptowskiego Sabałę - gawędziarza, pieśniarza ludowego, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego. Dla współczesnych jest on symbolem dawnej góralszczyzny. Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie w roku 1967, ale ich pierwowzór sięga końca lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to z inicjatywy miejscowych nauczycieli i społeczników, Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, organizowano w Kościelisku i Murzasichlu konkursy tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego.


Konsekwentnie realizowana formuła konkursu sprawia, że na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnią się strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia są zajęcia warsztatowe i konsultacje, w ramach których członkowie jury, wybitni etnografowie, etnomuzykolodzy i folkloryści, udzielają uczestnikom cennych rad i wskazówek. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów.

Od samego początku „Sabałowe Bajania” cieszą się wielkim zainteresowaniem i od lat przyciągają do Bukowiny rzesze zarówno turystów wyczulonych na piękno polskiego folkloru, jak i reprezentantów świata nauki, kultury i polityki. Są przeżyciem kulturalnym dla publiczności, impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego oraz samych uczestników, których krąg wciąż się poszerza. W zeszłorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 1500 uczestników. Doczekały się „Sabałowe Bajania” swoich wiernych sympatyków i widzów, mają stałych uczestników i przyjaciół, wśród których jest coraz więcej młodzieży przejawiającej autentyczne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową.

„Sabałowym Bajaniom” towarzyszy cały szereg atrakcji. Są więc spektakle teatralne w wykonaniu amatorskich zespołów teatralnych, prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, zawody strzeleckie i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.

Jesteśmy przekonani, że „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.

Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

„Bajania, bajania, Sabały bajania.
Śpiyw, toniec, muzyka od rania do rania”.

Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


Szczegółowy program imprezy...

10 sierpnia (środa)
11.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi
przez Bukowinę Tatrzańską (od stacji narciarskiej RUSIŃ-SKI do Domu Ludowego)
12.30 OFICJALNE OTWARCIE 50. JUBILEUSZOWYCH SABAŁOWYCH BAJAŃ
Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych
17.00 Jubileuszowe POSIADY BAJANIOWE (Dom Ludowy)
20.00 Koncert zespołu KRYWAŃ
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem ŚTADRAJ BANDA
(scena przed Domem Ludowym)

11 sierpnia (czwartek)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
20.00 Koncert zespołu MEGITZA-TRIO
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem ŚKARA BANDA
(scena przed Domem Ludowym)

12 sierpnia (piątek)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
20.00 Na wesoło i folkowo z kabaretem TRUTEŃ (scena przed Domem Ludowym)
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem TRUTEŃ i PRZYJACIELE
(scena przed Domem Ludowym)

13 sierpnia (sobota)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
14.00 DEGUSTACJA POTRAW REGIONALNYCH (przed Domem Ludowym)
16.00 Koncert zespołu JANOŚIK Partizánske (scena przed Domem Ludowym)
SCENA PLENEROWA – teren pod bukowiańskimi termami
18.00 Koncert zespołu RZOZ
19.00 Koncert zespołów z gminy Bukowina Tatrzańska –
ŚPIYWANIE I GRANIE TO UCIECHA ŚWIATA
20.00 SABAŁOWA NOC
Ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry, pokaz sztucznych ogni
22.00 Koncert zespołu GOLEC uORKIESTRA
23.00 Zabawa ludowa z zespołem BACIARY

14 sierpnia (niedziela)
13.00 Konferencja prasowa (izba regionalna w Domu Ludowym)
14.00 OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW JUBILEUSZOWYCH

50. SABAŁOWYCH BAJAŃ. Wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)

Wydarzenia towarzyszące:
1.Wystawa poświęcona postaci Jana Krzeptowskiego-Sabały pt.: BAJANIA, BAJANIA, SABAŁY BAJANIA (22 lipca – 5 sierpnia, w godz. 10.00-20.00; świetlica Domu Ludowego)

2.Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej (w godz. 10.00-20.00; świetlica Domu Ludowego)

3.Kiermasz Sztuki Ludowej (w godz. 10.00-20.00 przy Domu Ludowym)

4.BAJANIOWE ŚPASY– zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych (11-13 sierpnia w godz. 10.00-16.00; Dom Ludowy)

5.Zawody strzeleckie O SABAŁOWĄ FLINTĘ (13 sierpnia od godziny 15.00; teren pod bukowiańskimi termami)

6.ŚLADAMI SABAŁY – wycieczka górska w stylu retro na Rusinową Polanę
(14 sierpnia; zbiórka przed Domem Ludowym o godz. 10.00)

7.Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego pt.: „TO, CO TRWAŁE Górale, Tradycja i Wiara” (sala remizy OSP w Bukowinie Tatrzańskiej, 9 sierpnia do 9 września w godz. 10.00-16.00)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    35 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.