PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Trwają Jubileuszowe 50. „Sabałowe Bajania”

Czwartek, 11 sierpnia 2016 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

Trwają Jubileuszowe 50. „Sabałowe Bajania”Trwają Jubileuszowe 50. „Sabałowe Bajania”, wielkie święto polskiego folkloru. W całej Bukowinie Tatrzańskiej rozbrzmiewa muzyka i śpiew. Pierwszego dnia z Rusińskiego Wierchu wyruszył Paradny Przejazd prowadzony przez wyjątkowy orszak weselny, reprezentujący cztery regiony: Podhale, Spisz, Orawę i Pieniny. Później nastąpiło uroczyste otwarcie 50. „Sabałowych Bajań”, podczas którego nie zabrakło oczywiście prezentacji kapel, występów zespołów regionalnych. W pierwszy festiwalowy wieczór odbył się koncert zakopiańskiego zespołu „Krywań”. Jest on niewątpliwie prekursorem muzyki stylizowanej folklorem, od samego powstania (w 1973 roku) podbija serca publiczności.


Do najbardziej znanych utworów „Krywania” należą takie piosenki jak: „Szalała, szalała”, „Orawa”, „Po dwa” czy „Jare zytko”.

Przesłuchania konkursowe, istota „Sabałowych Bajań”, będą trwały do soboty. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez Jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów.

Czwartkowy wieczór to koncert zespołu „Megitza-Trio”. Zespół ten stworzył nowy gatunek muzyczny o nazwie 'happy metal' - czyli tradycyjne instrumenty oraz elektroniczne loopery i bębny, efekt to trans-folkowe brzmienie inspirowane nowoczesnymi gatunkami muzycznymi. Po koncercie podczas kolejnych posiadów na folkowo wystąpi zespół „Śkara Banda”.

Także Jubileuszowym 50. „Sabałowym Bajaniom” będzie towarzyszył występ zaprzyjaźnionego od wielu lat z Bukowiną Tatrzańską i naszym Festiwalem, Góralskiego Kabaretu „Truteń”. Z całą pewnością czwartkowy wieczór publiczność spędzi na wesoło!

Sobota to ostatnie przesłuchania konkursowe, ale także Degustacja Potraw Regionalnych oraz koncert zespołu Janosik Partizanske ze Słowacji.

Wieczorem przeniesiemy się na teren pod bukowiańskimi termami. Tam „Sabałową Noc” rozpoczniemy koncertem zespołu „Rzoz”. „Śpiywanie i granie to uciecha świata” to specjalnie przygotowane na Jubileusz widowisko w wykonaniu zespołów regionalnych z terenu gminy Bukowina Tatrzańska. Gdy wybije na zegarze 20.00 rozpocznie się ceremonia pasowania na Zbójnika oraz nadania honorowego tytułu „Wiyrchowyj Orlicy”.

Poszerzone grono Zbójnickiej Braci pod przewodnictwem hetmana Stanisława Hodorowicza rozpali znajdującą się w pobliżu watrę – symbol zespolenia, przyjaźni i wolności.
Tuż po pokazie sztucznych ogni wystąpią zespoły, porywające do tańca i śpiewu: „Golec uOrkiestra” oraz „Baciary”.

Sobota to również dzień, w którym ochotnicy, mogą walczyć podczas zawodów strzeleckich o „Sabałową Flintę”.

„Sabałowe Bajania” to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Pod Domem Ludowym będzie odbywał się Kiermasz Sztuki Ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na Wystawie Twórczości Ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski. Jak co roku „Sabałowym Bajaniom” będzie towarzyszyła ogólnopolska wystawa i kiermasz sztuki ludowej. Od czwartku do soboty zapraszamy na „Bajaniowe śpasy” - warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców ludowych.

Niedziela jest ostatnim Festiwalowym dniem – dniem ogłoszenia wyników konkursowych zmagań. Najlepsi w kategorii dorosłej otrzymają Duże Spinki Góralskie, a w kategorii młodzieżowej Małe Spinki Góralskie.  Od 2011 roku Komisja Oceniająca może przyznać również nagrody specjalne: Grand Prix „Bukowiańskiego Buka” oraz nagrodę im. prof. dr. Józefa Bubaka - dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (kategoria dorosłych), im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego - dla gawędziarza za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne prezentowanej gawędy (kategoria dorosłych), im. Stanisława Chowańca-Suchowiana - dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy (kategoria dziecięca lub młodzieżowa).

Wyjątkowy Jubileusz i wyjątkowe atrakcje. W niedzielny poranek odbędzie się wycieczka w stylu retro „Śladami Sabały”. Uczestnicy o godzinie 10.00 sprzed Domu Ludowego udadzą się na Rusinową Polanę, by w drodze spotkać samego patrona naszych „Bajań”.

Zapisy i informacje dotyczące wycieczki w biurze informacyjnym Festiwalu.

Jesteśmy przekonani, że tegoroczne „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych. Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.
Więcej informacji o 50. Jubileuszowych „Sabałowych Bajaniach” znajduje się na stronie internetowej www.sabalowebajania.pl!

Piyknie pytomy na Jubileuszowe 50. „Sabałowe Bajania”!

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.