PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2021 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

55. Sabałowe Bajania - czas na podsumowanie

Wtorek, 10 sierpnia 2021 r.
Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

55. Sabałowe Bajania - czas na podsumowanieFestiwal Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania” to nie tylko wysoki poziom prezentowanego repertuaru w części konkursowej, ale także radość ze wspólnego spędzenia czasu i możliwości wystąpienia na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego. Podczas tegorocznych 55. Sabałowych Bajań w części konkursowej jury oceniło 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 45 śpiewaków, 34 grupy śpiewacze 2 pary pytacy oraz 2 starostów weselnych z jedenastu województw...


Kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Słowacji. Zdobywcami nagród grand prix – Bukowiańskich Buków zostali: gawędziarka Anna Szewczyk z Kamienia, instrumentalista Romuald Jędraszak z Kostrzyna, śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki oraz żeńska grupa śpiewacza z Jurgowa w składzie: Małgorzata Matys, Judyta Ptak
i Magdalena Rozmus.

Protokół posiedzenia komisji oceniającej Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i  Starostów Weselnych dostępny jest pod linkiem: https://sabalowebajania.pl/protokol-posiedzenia-komisji-oceniajacej-ogolnopolski-konkurs-gawedziarzy-instrumentalistow-spiewakow-druzbow-i-starostow-weselnych-w-ramach-festiwalu-folkloru-polskiego-55-sabalowych-baj/

W sobotę pod bukowiańskimi termami rozegrały się zawody strzeleckie. Tym razem Sabałowa Flinta trafiła do Barbary Kamińskiej z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowa Noc to okazja by uhonorować osoby zasłużone dla kultury góralskiej. Do grona Wiyrchowych Orlic dołączyły: Katarzyna Ceklarz z Rabki, Danuta Łapka z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Małgorzata Mirga-Tas z Czarnej Góry. Na Zbójnika Tatrzańskiego zostali pasowani: Krzysztof Dobrzyński z Ochotnicy Górnej, Mirosław Lassak z Krakowa i Edward Staszel z Dzianisza. Od tego roku na Sabałowej Nocy wręczanej jest również wyróżnienie „Hetmański pierścień”, którym zostali uhonorowani Emilian Kowal z Chyżnego oraz Karol Stoch-Michna z Zakopanego.

W niedzielę  pod okiem przewodników: Piotra Jasieńskiego, Krzysztofa Gocała i Janusza Lacha wyruszyła wycieczka na Rusinową Polanę. Były opowieści, muzyka i oczywiście piękne widoki.  

Na 55. Sabałowych Bajaniach nie mogło zabraknąć urokliwego rękodzieła.  Przed Domem Ludowym odbywał się kiermasz a „na białej sali” wystawa twórczości ludowej. Tuż obok w „kozim kosorze” odbywał się pokaz wytwarzania dud podhalańskich, z możliwością posłuchania gry na tym instrumencie oraz  wielu anegdot i opowieści związanych z „kozą”.

Gaździny z bukowiańskiego Koła Gospodyń Wiejskich częstowały smakołykami góralskiej kuchni, a także uczyły jak przyprawiać strzępki do góralskiej chustki.

Dużym powodzeniem cieszyły się również Bajaniowe Śpasy – warsztaty, na których dzieci wykonywały drewniane zabawki, skórzane zakładki do książek, wiklinowe koszyczki oraz bibułkowe kwiaty.

Festiwal Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania” zakończyło oficjalne ogłoszenie wyników i zaproszenie na jubileuszowy 50. Góralski Karnawał, do którego zostało niespełna pół roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.