PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Diabelski Skrzypek Roby Lakatos

Niedziela, 30 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

Diabelski Skrzypek Roby Lakatos30 grudnia o godz. 19.00 w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” zabrzmi wyjątkowa muzyka w wykonaniu niezwykłych artystów. Zapraszamy na koncert który zakończy rok w rytmach m.in. czardasza, walca, rosyjskich romansów i tanga, a wszystko to doprawione cygańskim ogniem, jazzowym feelingiem i wirtuozerią godną najsłynniejszych sal koncertowych świata. W ten magiczny świat muzyki przeniesie nas „diabelski skrzypek” Roby Lakatos wraz ze swoim zespołem.


Koncert został objęty patronatem  honorowym  Ambasadora Węgier dr Ivána Gyurcsika. Przedsprzedaż biletów w Domu Ludowym w cenie 60zł. Ilość miejsc ograniczona.

Roby Lakatos - Mówią o nim: diabelski skrzypek, czarodziejski showmen, szalony cygański muzyk, uduchowiony klezmer, doskonały wirtuoz.
Urodził się w 1965 r. w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego "cygańskim Paganinim", który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814 r. grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt.
Roby  w  wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów.
W latach 1986-1996 ze swoim zespołem występował w brukselskim „Les Ateliers de La Grande Ile". Wybitny skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin do tego stopnia zachwycał się umiejętnościami Lakatosa, że zawsze będąc w Brukseli, znajdował czas, aby go usłyszeć. Artysta z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Mówi się o nim cygański skrzypek, "diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w najsłynniejszych salach Europy, Azji, Australii i Ameryki.

Info: materiały organizatora

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.