PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Bułgaria

Kultura

Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio w Bułgarii

Czwartek, 10 kwietnia 2014 r.
Autor: Małogorzata Wonuczka-Wnuk

Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio w BułgariiZnani zakopiańscy artyści Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio od kilku dni prezentują swe prace w gościnnych progach Instytutu Polskiego w stolicy Bułgarii – Sofii. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Paleta tradycji” poprzedziły warsztaty malowania na szkle, które zgromadziły bardzo wielu chętnych. Technika ta jest bowiem nieznana w Bułgarii. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc, a wśród pragnących zapoznać się z tajnikami tej trudnej dziedziny sztuki znalazł się także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Bułgarii Leszek Hensel. Wernisaż otworzyła dyrektor Instytutu Polskiego Agnieszka Kościuszko.


Pełne życia, barwne obrazy i ikony zostały bardzo ciepło przyjęte przez wspaniałą publiczność bułgarską, wywołały także wiele wzruszeń wśród licznie przybyłych przedstawicieli polonii bułgarskiej. Nie zabrakło także poczęstunku w postaci zakopiańskich oscypków.

W tej właśnie pięknej scenerii odbyła się także promocja książki Danuty Wałęsowej „Marzenia i tajemnice” przetłumaczonej na język bułgarski przez znanego tłumacza i wieloletniego przyjaciela Polski Bożko Bożkowa. W promocji książki uczestniczyła sama autorka. Spotkanie prowadził Bożko Bożkow.


Barbara Baniecka-Dziadzio - artystka - malarka, kontynuuje rodzinne tradycje malarstwa na szkle, które przejęła od swojego ojca znanego malarza na szkle Władysława Walczaka - Banieckiego. Jej pierwsze prace nawiązują do stylu malarstwa ojca, ale w krótkim czasie artystka znalazła własną formę wypowiedzi na szklanej tafli. Barbara Baniecka -Dziadzio uczestniczyła w wielu konkursach i wystawach indywidualnych i zbiorowych  w kraju i za granicą, między innymi we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, swoje prace wystawiała w galerii; African Window" w Republice Południowej Afryki. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Polsce i za granicą, a także w zbiorach prywatnych. Zdobią też obiekty sakralne. Droga Krzyżowa autorstwa Barbary Banieckiej - Dziadzio ozdobiła prywatną kaplicę w apartamentach papieskich Jana Pawła II w Licheniu. Malarka jest też autorką wyposażenia kaplic w innych domach zakonnych Księży Marianów. Każdego roku latem w kaplicy Księży Marianów na Jaszczurówce można oglądać obrazy, a także malarka wspólnie z mężem zapraszają do swojej autorskiej galerii przy ulicy Ubocz 22 w Zakopanem. Prowadzi także warsztaty malarstwa na szkle, oraz warsztaty technik  hobbystycznych. Artystka za swój dorobek twórczy otrzymała prestiżową  Państwową Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, a także medal Zasłużony Działacz Kultury;

BOGDAN DZIADZIO - Urodzony w 1958 roku w Zakopanem z zawodu pedagog, Działalność twórczą rozpoczął w 1985 r. malując ikony. Obecnie nadal maluje, rzeźbi oraz wykonuje rysunki medyczne; chirurgiczne. Główna tematyka jego prac, w przeważającej części kolorowanych, to sceny religijne. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Zajmuje się także wystrojem obiektów sakralnych. Chęć poszukiwania wypowiedzi w innych technikach zaowocowała rzeźbami oraz malarstwem na szkle połączonym z wykonanym przez siebie obramowaniem. Prace malarskie i rzeźbiarskie Bogdana Dziadzio zdobią kilka kaplic i kościołów. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawiał między innymi w USA, Finlandii, Francji Niemczech. Swój dorobek pokazywał na wielu krajowych wystawach. Jego rzeźby zdobią m.in. kościół w Cruz Machadoz w Brazylii, w klasztorze Ojców Paulinów w Passau w Niemczech, a także w domu Rekolekcyjnym Księży Marianów na Cyrhli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.