PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Kultura

Piknik Koła Nr 81 Bustryk ZPPA

Czwartek, 9 września 2010 r.
Autor: Anna Zalińska

Piknik Koła Nr 81 Bustryk ZPPAW niedzielę 1 sierpnia 2010 roku w Slovenian Catholic Mission, 14246 Main St. Lemont Il. odbył się piknik koła Bustryk. Tradycyjnie piknik rozpoczęto Mszą świętą, odprawioną przez kapelana koła ks. ks. Pawła Komperdę, który wygłosił homilię. W imieniu koła serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na naszym pikniku, a to pocztom sztandarowym z kół: Ząb - Henrykowi Gustab oraz z naszego koła chorążemu Janowi Zapotocznemu. Goście: ze Związku Narodowego Polskiego - Rafał Marciniec - asystent sekretarza, z Zarządu Gł. ZPPA prezes Stanisław Zagata, wiceprezes Antoni Plewa z małżonką, marszałek –Franciszek Bielański z małżonką, z STL prezes – Krzysztof Kalata i wiceprezes Stanisław Kulawiak. Prezesi kół: korespondentka ZP - Zofia Bukowska, były marszałek ZP- Stanisław Gil oraz znani Highlander Riders prezes Kazimierz Malik.


Piknik, z humorem i góralskim zacięciem prowadziła Zofia Bobak „Helios”.
Odwiedził nas ks. Andrzej Papież Salezjanin - misjonarz w Peru w Arquipa, (wraz z swoją siostrą Zofią i rodziną), który jest rodowitym góralem urodzonym w Zębie.
Ks. Andrzeja przywitano chlebem - wiceprezeska Anna Petuchów wraz z wiceprezesem Jackiem Zalińskim. Pieniądze zebrane na powodzian wpłacono na konto 1200333557-dziękujemy dobroczyńcom.
Znany w środowisku polonijnym Stanisław Kulawiak - wiceprezes STL w Ameryce – kowal, ludwisarz i odlewnik prezentował sposób odlewania z brązu i aluminium spinek, szarotek, orłów, a także „podków - na szczęście”. Wiele osób było tym pokazem bardzo zainteresowanych.
Zarząd koła przygotował sporo niespodzianek, konkursów, by pokazać młodzieży, dzieciom i gościom coś dawnego, a zwłaszcza przypomnieć jak to na Podhalu drzewiej bywało - zabijano ostrewki, układano kopy z siana, okręcano ich powrósłem”.
Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wśród ogólnej radości i śmiechu ochotnicy zmagali się o zdobycie nagród. Dla dorosłych było również wiele innych atrakcji, konkursów, niespodzianek jak chociażby przeciąganie liny oraz bardzo bogata loteria fantowa. Główną nagrodę (telewizor plazmowy) wylosował mieszkaniec z Bukowiny Tatrzańskiej.
W konkursie układania „kop” wygrali: „para gazdowska” - Barbara Cudzich i Andrzej Jarosz z Bustryku. Dzieci zabawiał, „Klaun Lulu i Lolo”, który jest corocznym gościem dzieci.
Kuchnia była obficie zaopatrzona w „Bustrycańskie Jodło”.
Podczas Mszy św. i pikniku oraz do tańca przygrywała muzyka góralska w składzie: Bronisław Sołtys, Józef i Dawid Waluś, Krzysztof Kula, Andrzej Szymczyk. Na pikniku wystąpił zespół „Ślebodni w USA” kierownik – Marian Bryja.
Bóg Zapłać ks. Pawłowi Komperda za odprawienie Mszy św. oraz lektorom.
Dziękujemy: wszystkim za przybycie poparcie nas jako młode koło: gościom, z ZNP, STL, ZG ZPPA, oraz przedstawicielom poszczególnych kół, prowadzącej Zofii Boblak „Helios”, sponsorom, tym, którzy przygotowali piknik i pomagali, oraz Stanisławowi Kulawiak, muzykantom, zespołowi „Ślebodnym w USA” oraz DJ Marskiemu.
Dziękuję mediom z radia (redaktorom) oraz z prasy: tym, którzy ogłaszali nasz piknik.
Bóg Wam Zapłać wszystkim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.