PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2021 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Chicago

Kultura

I Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago

Sobota, 4 września 2021 r.
Autor: Bronisław Orawiec

I Konkurs na Najdłuższy Warkocz w ChicagoW dniu 22 sierpnia 2021 r. przy okazji VIII Poroniańskiego Lata w Chicago został przeprowadzony „I Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago”, którego pomysłodawcą i organizatorem był dr Bronisław Orawiec-Wyśni. Konkurs został przyjęty bardzo gorąco nie tylko przez uczestniczki, ale również przez licznie zebraną publiczność, która była świadkiem tego oryginalnego konkursu zorganizowanego po raz pierwszy w metropolii chicagowskiej.


B. Orawiec powołał Komisję sędziowską oraz przedstawił regulamin „Konkursu”. Podkreślił, że konkurs jest otwarty i mogą w nim brać udział wszystkie dziewczęta, panny, mężatki, a nawet babcie bez ograniczeń wiekowych. Warkocz musi być zapleciony z własnych, naturalnych włosów. Długość warkocza jest mierzona od nasady włosów na czole aż do samego koniuszka warkocza. Regulamin został jednomyślnie zatwierdzony przez Komisję Sędziowską. Pomiary zostały dokonane przy pomocy metra lekarskiego.
W skład Komisji Sędziowskiej weszły następujące osoby: dr Bronisław Orawiec-Wyśni – przewodniczący, Honorowy i Naczelny Lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA), wiceprezes Koła Poronin, Halina Macura – inicjatorka Poronianskiego Lata w Chicago, członek Zarządu Koła Poronin ZPPA, Bożena Mąka – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Holny” przy ZPPA oraz Józef Pawlikowski-Ładunek – prezes Koła Gliczarów Górny ZPPA, który pełnił funkcję głównego „mierzaca”.

Do Konkursu zgłosiło się siedem uczestniczek w wieku od 8 do 38 lat. A oto wyniki Konkursu: I miejsce – Natalia Bachleda (długość warkocza 78 cm), dwa II miejsca – Magdalena Keselak (76 cm) i Dominika Gałolyn (76 cm), III miejsce – Victoria Keselak (72 cm), IV – Liliana Maciata (71 cm), V – Gabriela Budz (66 cm), VI – Olivia Sarna (58 cm). Sponsorem nagród był dr B. Orawiec.
Członkowie Komisji Sędziowskiej otrzymali od organizatora nagrody w postaci książek pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom IV, natomiast wszystkie uczestniczki Konkursu otrzymały nowo wydaną publikację pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom V. Literatura na posiadach – antologia. B. Orawiec gorąco podziękował członkom Komisji za miłą i owocną współpracę a uczestniczkom konkursu za pielęgnowanie „starodawnej mody” utrzymywania i zachowania pięknego tradycyjnego damskiego uczesania jakim jest warkocz. Wyraził nadzieję, że podobnie jak w rodzinnym Poroninie, konkurs będzie się rozwijał, jego popularność będzie z roku na rok wzrastała w środowisku chicagowskim, w kolejnych latach będzie coraz większa grupa uczestniczek, a być może znajdą się także uczestniczki z innych stanów i środowisk nie tylko podhalańskich.
Należy podkreślić, że tegoroczne VIII Poroniańskie Lato w Chicago było bardzo udane. Organizatorem dorocznej imprezy jest Koło nr 45 Poronin im. Zofii Gracy przy ZPPA z zarządem Koła na czele. Poroniańskie Lato przyciąga członków koła z całymi rodzinami, bratnie koła, sympatyków, a także przedstawicieli wielu polonijnych organizacji i tych, którzy pragną spędzić mile czas wśród przyjaciół i znajomych. Tegoroczna edycja odbyła się na pięknym, malowniczym terenie Slovenian Catholic Mission na południowej stronie Chicago w Lemont, IL. Rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez kapelana Koła Poronin, ks. dziekana Roberta Łojka w oprawie góralskiej, podczas której odśpiewano po raz pierwszy hymn Koła, którego autorem jest poetka Stanisława Szczechowicz.

W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Holny” działający przy ZPPA, który zaprezentował wiązankę tańców podhalańskiuch i pieśni góralskich. Popis tańca góralskiego dała także Królowa ZPPA Kamila Wilczek i Zbójnk Roku Łukasz Kaczmarczyk. Głos zabrali m.in. prezes ZPPA Józef Cikowski, wiceprezesi: Zdzisław Dorula, Stanisław Sarna i Zofia Ustupska-Bobak oraz Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA dr Bronisław Orawiec-Wyśni.
Podczas pikniku miała miejsce także bogata loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami, były przejażdżki pięknymi konnymi zaprzęgami, obfita kuchnia z wyśmienitymi daniami, świetnie zaopatrzony bufet z profesjonalną obsługą, a także wiele atrakcji dla dzieci. Do tańca przygrywał i czas umilał wspaniały zespół „Mańcorz i Zubek Band”.

VIII Poroniańskie Lato w Chicago należy uznać za bardzo udane, dostarczyło uczestnikom wiele dobrej rozrywki, miłych wrażeń i wspomnień.
BO

Zdjęcia:
I Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago przy okazji VIII Poroniańskiego Lata w Chicago. Przemawia pomysłodawca i organizator Konkursu dr Bronisław Orawiec-Wyśni. Z prawej członkowie Komisji Sędziowskiej Bożena Mąka i Józef Pawlikowski-Ładunek. Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 22 sierpnia 2021 r.
Grupa uczestniczek Konkursu.
Prezentacja warkoczy.
W czasie pomiarów. Od lewej: Bronisław Orawiec-Wyśni, Bożena Mąka, uczestniczka Konkursu, Józef Pawlikowski-Ładunek, Halina Macura.
Z prawej „mierzacz” Józef Pawlikowski-Ładunek, z lewej organizator Bronisław Orawiec-Wyśni.
Komisja Sędziowska z otrzymanymi od organizatora książkami pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom IV. Od prawej: Halina Macura, Józef Pawlikowski-Ładunek, Bożena Mąka, dr Bronisław Orawiec-Wyśni - przewodniczący Komisji.
Pamiątkowa fotografia uczestniczek z publikacjami pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom V. Literatura na posiadach – antologia w towarzystwie Komisji Sędziowskiej. W środku dr Bronisław Orawiec-Wyśni (z mikrofonem). Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 22 sierpnia 2021 r.
VIII Poroniańskie Lato w Chicago. W drodze na mszę św. z kapelanem Koła nr 45 Poronin ks. Robertem Łojek.
Dary do ołtarza niosą od lewej: Małgorzata Łazarczyk, Bronisław Orawiec-Wyśni, Zofia Ustupska-Bobak.
Zdjęcie pamiątkowe uczestników mszy św.
Zarząd Koła ne 45 Poronin im. Zofii Gracy przy ZPPA. Od lewej: Małgorzata Łazarczyk, Halina Macura, Władysław Haza, ks. Robert Łojek, Zofia Ustupska-Bobak, Anna Skupień, Bronisław Orawiec-Wyśni, Zofia Haza, Wojciech Dorula.
Od lewej: Halina Macura, Bronisław Orawiec-Wyśni, Zofia Ustupska-Bobak.
Zofia Ustupska-Bobak – wiceprezes ZPPA, prezes Koła Poronin oraz Harnaś dr med. Bronisław Orawiec-Wyśni – Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA, wiceprezes Koła.
Powitanie gości na pikniku przez Zofię Ustupską-Bobak i Bronisława Orawca-Wyśniego.
Przemawia Harnaś Bronisław Orawiec-Wyśni. Z prawej Zofia Ustupska-Bobak.
„Zbójnicy” z Zespołu „Holny”. Z prawej Harnaś Bronisław Orawiec-Wyśni.
Przedstawiciele ZG ZPPA. Od lewej: wiceprezes Zdzisław Dorula, Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA dr Bronisław Orawiec-Wyśni, prezes Józef Cikowski, wiceprezes Zofia Ustupska-Bobak, Królowa ZPPA Kamila Wilczek, Zbójnik Roku Łukasz Kaczmarczyk.
Bronisław Orawiec-Wyśni „zwyrto” do tańca Królową ZPPA Kamilę Wilczek.
Na scenie tańczą od prawej: Królowa ZPPA Kamila Wilczek, Zbójnik Roku Łukasz Kaczmarczyk i Harnaś Bronisław Orawiec-Wyśni.
Taniec góralski w wykonaniu Harnasia Bronisława Orawca-Wyśniego i Królowej ZPPA Kamilii Wilczek. Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 22 sierpnia 2021 r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.