PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

„Ku pamięci”...

Sobota, 22 maja 2010 r.
Autor: Anna Zalińska

„Ku pamięci”...Wspominamy: W niedzielę 18 kwietnia o 2 pm. 2010 roku została odprawiona „Msza Święta Podhalańska „Żałobna”, w Kościele pw. św. Kamila, 5426 S. Lockwood Ave, Chicago. Msza Żałobna w intencji tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Jego Małżonki i delegacji rządowej udającej się na uroczystości rocznicowe do Katynia, jak też w intencji zamordowanych Polaków w Katyniu.


Jak tu nie wspomnieć wielu z tragicznie zmarłych dostojników odwiedziło naszą organizację, którzy byli naszymi przyjaciółmi. Zginą takrze Wojciech Seweryn, który był inicjatorem i budowy Pomnika Katyńskiego w Chicago. Wprowadzenie do Mszy św. dokonał Józef Bafia, a były prezes Henryk Janik odczytał list w imieniu prezesa ZPPA Stanisława Zagaty. Głównym celebrantem Mszy św. był kapelan ZPPA o. Wacław Lech w asyście kapelanów kół ks. Robert Stuglik, ks. Adam Bobola, o. Bartłomiej Stanowski oraz ks. Józef Zuziak, który wygłosił Homilię. W czasie ofiarowania odczytano listę ofiar pod Smoleńskiem przez Andrzeja Gędłka i Mieczysława Fudala.
Przed wizerunek pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich złożono przez dyrekcje i prezesów kół białe i czerwone róże. Portret spowiły był czarnym kirem a u stóp palił się znicz. Przed darami ołtarza podeszła Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA- dzieci złożyli białe i czerwone róże.
Przed błogosławieństwem wygłosiła pani Maria Madetko wiersz pt. „Ziemio Katyńska”.
Podczas Mszy św. zagrali kilka nut góralskich żałobnych muzykanci: Stanisław Pająk –Kapelmistrz ZPPA, Józef Korkosz, Władysław Fudala, Andrzej Szymczyk, Andrzej Bryja, Krzysztof Bubla, Stanisław Wojtyczka, Franciszek Ligas, Jan Suchecki, Józef Bukowski, Andrzej Styrczula, Jan Długosz.
Wiceprezes ZPPA Antoni Plewa podziękował za udział w Mszy św. a wiceprezes Marek Ogórek zaprosił do udziału w „marszu żałobnym” oraz w Mszy św. w Kościele Katedralnym Archidiecezji Chicago 735 N. State St.,
W Mszy świętej uczestniczyło 48 sztandarów z kół ZPPA. Kościół podczas Mszy św. wypełniony był przez wiernych a zwłaszcza przez Podhalan. Mszę św. Przygotował o.Wacław Lech wraz z zarządem Głównym ZPPA. Dziękując wszystkim, którzy dołączyli się do zorganizowania tak żałobnej Mszy św. Bóg Zapłać wszystkim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.