PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Niedziela Palmowa w kościele św. Kamila.

Sobota, 7 maja 2011 r.
Autor: Anna Zalińska

Niedziela Palmowa w kościele św. Kamila.17 kwietnia 2011r. przypadła Niedziela Palmowa. W kościele św. Kamila 5426 S. Lockwood, Chicago, IL. odbyła się uroczysta Msza św. połączona z procesją i poświęceniem palm. Mszę św. odprawił o. Wacław Lech kapelan ZPPA. Piękny widok tworzyła rzeźba Pana Jezusa na osiołku wprowadzona do kościoła w asyście dzieci niosących prawdziwe bazie przybrane zielonymi gałązkami i kolorowymi wstążkami. Rzeźbę wykonał znany góralski artysta Marian Styrczula Maniak. Jest ona własnością Związku Podhalan.


W procesji uczestniczyły dzieci z Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA pod kierownictwem Jana Dziadkowca. Wielkie podziękowania dla rodziców i dzieci za podtrzymywanie tradycji podhalańskich. Palma wielkanocna z gałązką wierzbową jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce i na podhalu od średniowiecza. Tradycyjne Palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby- zwanych baziami, bukszpanu, barwinku, mirtu, cisu, jedliny, wrzosu, zdobione kwiatami i wstążkami. Niedziela palmowa (in. "niedziela męki pańskiej", zwana też kwietną lub wierzbną) – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna wielki tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, bazie- symbol odradzającego się życia. Niedziela palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.