PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Festiwal Filmu Górskiego w Chicago

Środa, 12 grudnia 2012 r.
Autor: Maciej Stasiński

Festiwal Filmu Górskiego w ChicagoDziałająca w Chicago Fundacja Kultury Tatrzańskiej serdecznie zaprasza na pierwszy w historii Chicago Międzynarodowy Festiwal Filmu Górskiego. Jak powiedział prezes Fundacji Bogdan Ogórek, do zorganizowania tej imprezy przymierzano się już od kilku lat, jednak dopiero w tym roku dopięto wszystko na ostatni guzik i w dniach od 14 do 16 grudnia w Chicago będzie można obejrzeć filmy mówiące o ludziach, którzy w tych górach mieszkają, zdobywają je i spieszą z pomocą tym, którzy tej pomocy potrzebują. W czasie trwającego 3 dni festiwalu chętni będą mogli obejrzeć m.in. słowacki film pt. "Wysokie Tatry", o którym w świecie ludzi gór mówi się, że jest to zastygły w czasie obraz dzikiego świata najmniejszych z wysokich gór na świecie. Pokazany będzie też film "Vertical Siling", który na tegorocznym Festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem zdobył nagrodę Naczelnika TOPR za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach.


Dzięki upszejmosci Instytutu Adama Mickiewicza, zostanie pokazany nowy film o polskich Himalaistach „Sztuka Wolności”. Gościem festiwalu będzie Jerzy Porębski, dokumentalista, twórca filmów o górach. W jego dorobku jest bardzo wiele filmów mówiących m.in. o historii alpinizmu w Himalajach, o ludziach gór, tych największych z największych (o Jerzym Kukuczce). Stworzył też dwa wspaniałe filmy o polskich ratownikach górskich ("Z pokładu śmigłowca TOPR", "Ratunek nadchodzi z nieba" czy powstały  w 2009 roku w koprodukcji z TOPR z okazji 100 rocznicy TOPR film "Na każde wezwanie naczelnika" ). Festiwalowi będzie też towarzyszyć wystawa obrazująca nie tylko górskie filmy ale też działania już ponad stuletniej historii TOPRu. Festiwal rozpocznie się w piątek 14 grudnia o godz. 7 pm. w mieszczącym się pod adresem 1135 N. Clever Street sali audytorium szkoły sw. Trójcy  w Chicago (Il 60642). Patronat nad festiwalem objęli m.in. TOPR w Zakopanem, Klub Ratowników i Sympatyków TOPR w Chicago, Chicago Mountaineering Club, Tatry Ski Club.
Repertuar i godziny projekcji podajemy na stronie: www.FundacjaTatry.org

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.