PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Trzecia „Majówka”

Środa, 19 czerwca 2013 r.
Autor: Anna Zalińska

Trzecia „Majówka”18 maja wieczorem 2013 r. przy kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej w ogrodzie Domu Podhalan 4808 S Archer Ave, odbyła się po raz trzeci majówka. Matkę Boską Jaworzyńską ufundowała była Królowa ZPPA Joanna Staszel (dzięki sponsorom) w 2010 roku. Kapliczkę wyrzeźbił śp. wiceprezes ZPPA Antoni Plewa, podmurówkę pod kapliczkę wykonał Jan Staszel. Poświęcenia Kapliczki dokonał Jego Ekscelencja Ks. Bp Jan Szkodoń i O. Wacław Lech Kapelan ZPPA w dnu 26 września 2010. Majówkę rozpoczęto śpiewem maryjnymi pieśniami.


Wicekapelan ZPPA o. Bartłomiej Stanowski wygłosił słowo Boże, oraz odmówił modlitwę i dziesiątek różańca wraz z wiernymi.
Na majówkę przybył Andrzej Gędłek –prezes ZPPA, z sztandarami koło Małe Ciche i Biały Dunajec, przedstawiciele z wielu kół oraz „ Zespoły z pieśniami: Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA” kier. Katarzyna Kalata i „Dzianisanie kier. Helena Dzielski. Pragnę podziękować Zofii Boblak Helios za piękny śpiew i podkład muzyczny. Ludzie bardzo lubili śpiewać pieśni maryjne przy akompaniamencie gitary. Szczególnie pięknie zabrzmiała z gitarą ulubiona pieśń Ojca Świętego J. Pawła. II „Barka” czy też na zakończenie Majówki pieśń do Maryi „Panice na dobranoc”.
Z okazji urodzin dzieci oraz kobiety złożyły żółte róże przed obraz Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji urodzin. Wiersz pt. „Cy wierzycie” napisany przez Józefa Bafię zarecytowała rodzina Stękałów: Karol, Teresa i Elżbieta.
Elżbieta Oliwkiewicz- Allen wyrecytowała wiersz pt.” Janie Pawle II” napisany przez nią.
Należy wspomnieć, że maj jest miesiącem maryjnym, w którym w polskiej religijności tradycyjnie oddaje się cześć Maryi przez modlitwę i śpiew.
Śpiewano Litanię Loretańską, która była główną częścią nabożeństwa, oraz pieśni maryjne, gdzie od dawna mamy wielką ufność do Matki Bożej, wierzymy, że wielu w trudnych sytuacjach życiowych modlitwa ta pomagała rodzinom.
Na Podhalu do dziś jest kultywowany przepiękny zwyczaj odprawiania przy kapliczkach nabożeństw majowych, podczas których zebrani śpiewają Litanię do Matki Bożej i pieśni maryjne. Tradycja minionych stuleci jest nadal żywa.
Serdecznie dziękujemy sponsorowi 250 sztuk papieskich kremówek, była Olympia Bakery 9220 S Roberts Rd Hickory Hills, właścicielami piekarni są: pani Zofia i pan Kazimierz, za co im serdecznie dziękujemy. Podczas tej Majówki obchodziliśmy urodziny Ojca św. Jana Pawła II i z tej okazji były te kremówki serwowane.
Na zakończenie prezes ZPPA Andrzej Gędłek serdecznie podziękował wszystkim za przybycie, a Ojciec Bartłomiej Stanowski pobłogosławił zgromadzonych.
Podziękowania należą się wszystkim za przybycie zespołom, pocztą sztandarowy, sponsorowi Olympia Bakery, oraz tym, co pracowali: Barbara Gunka, Stanisława Czarniak, Józef Bednarz, Antoni Perhon i Adam Górecki.

Wiersz: Na urodziny „Janie Pawle II” napisała i powiedziała Elizabeth Oliwkiewicz – Allen

Osiemnastego maja 1920 roku.

W małej miejscowości Wadowice.

Wielki człowiek sie urodził

zdrowy, silny, mądry, zdolny

z dobrym sercem i wrażliwy.

Krzyże od dzieciństwa nosił.

 

Dzieckiem będąc, matkę stracił,

potem, brata, ojca - został

sam na tym świecie , więc 

skierował się do Boga.

 

Ciężkie życie miał niebogi.

wojna przyszła i niedola,

hartował ciało i duszę

modlił się do Matki Bożej.

 

Jak swą Matkę pytał szczerze

co robić i słuchał, nie tracił czasu.

ludziom ciągle pomagał i się troszczył.

Po górach z młodzieżą chodził

Poezję pięknie pisał, był aktorem.

 

Zawierzył Matce Bożej

Ona nim kierowała,

Zbliżyła Go do Syna Swego.

I tu chwała, tyle zrobił dobrego.

Na drogę Kapłaństwa wkroczył

 

Zawsze Bogu i ludziom służył

Jak „Gołąbek Pokoju”- Pokój,

wraz Duchem Świętym – dobroć

po całym Świecie rozsiewał.

Został wybrany na Papieża

 

Nazwano Go Janem Pawłem II Wielkim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.