PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

Msza Święta Podhalańska

Niedziela, 3 maja 2015 r.
Autor: Anna Zalińska

Msza Święta PodhalańskaTegoroczna Msza Święta Podhalańska odprawiona została w niedzielę 19 kwietnia 2015 w kościele pod wezwaniem św. Brunona w Chicago. Podhalan przywitał proboszcz parafii ks. Antoniego Bury. Mszę celebrował o. Jacek Palica OCD – kapelan ZPPA (z Munster IN), w asyście kapelanów ZPPA: o. Józef Zuziak SDS i o. Łukasz Kleczka SDS (z Merrillville IN), który wygłosił homilię. Na zakończenie prezes ZPPA Józef Cikowski podziękował proboszczowi za udostępnienie świątyni, księżom za uczestniczenie w nabożeństwie oraz wszystkim przybyłym. Zaprosił na “święconkę” do Domu Podhalan.


W nabożeństwie uczestniczyło 37 pocztów sztandarowych z kół ZPPA. Kapela góralska pod przewodnictwem Marka Bukowskiego - kapelmistrza ZPPA z muzykantami, Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA kier. Katarzyna Kalata, instr. Bożena Mąka i Stanisław Gawlak-Kubiór. Członkowie Zarządu Głównego Związku Podhalan, m.in. prezes Józef Cikowski, wiceprezeska - Zofia Bobak-Ustupska, skarbnik - Józef Zon, chorąży - Zdzisłąw Dorula i Józef Krzystyniak, kapelmistrz Marek Bukowski oraz korespondent - Anna Zalińska. Królowa ZPPA Teresa Skupień i Zbójnik Roku - Wojciech Kwak. Związek Podhalan w Północnej Ameryce reprezentowali przedstawiciele wielu kół, prezesi i dyrektorzy...

Pierwsze czytanie: Władysława Karwaczka
Drugie czytanie: Królowa ZPPA - Teresa Skupień.
Modlitwę wiernych: Bożena Mąka
Dary do Mszy św. odczytała - Maria Madetko

Dary ufundowali oraz nieśli:
1. Świeca: Teresa Skupień - Królowa ZPPA, Wojciech Kwak – Zbójnik Roku i Jordan Nędza
2. Kwiaty: Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA
3. Owoce: przedstawiciele Koła nr 24 Szaflary - dyrektor - Wacław Kalata z rodziną
4. Wędliny: przedstawiciele Koła nr 34 Zakopane - prezes - Stanisława Czarniak, Janina Dysz i Adam Gawlak.
5. Oscypek: przedstawiciele Koła nr 66 Dębno Podhalańskie - prezes Stanisław Sarna, Barbara Sarna i Katyrzyna Plewa     
6. Wino: chorąży ZPPA - Józef Krzystyniak, Maria Kowalkowska i Bronisława Maciusiak
7. Chleb: skarbnik ZPPA – Józef Zoń, Anna Zoń i Zofia Haza
8. Dary ofiarne: prezes ZPPA - Józef Cikowski, wiceprezes - Zofia Bobak – Ustupska i chorąży- Zdzisław Dorula

Serdeczne podziękowania należą się wiceprezesce ZPPA Zofii Bobak-Ustupskiej za przygotowanie Mszy Św., księżom, muzykantom, pocztom sztandarowym, Szkółce Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA, wszystkim podhalanom za przybycie, Ed’s Foto Video za zdjęcia i film, Shop & Save Market, Annie i Józefowi Zon.

Po nabożeństwie podhalanie przybyli do Domu Podhalan, gdzie odbyła się święconka. Pracowali: Anna i Józef Zon, Wiesława i Józef Kula, Katarzyna Pająk, Zdzisław Dorula i Władysława Karwaczka.

Przypomnijmy, że pierwsza Msza Święta Podhalańska odprawiana została w kościele św. Wojciecha w 1972 roku. Od tamtego czasu Podhalanie modlą się w intencji żyjących i zmarłych członków Związku Podhalan. Inicjatorem nabożeństwa w intencji Podhalan był ówczesny proboszcz parafii św. Wojciecha, zaś głównym organizatorem, który zebrał Podhalan na Eucharystię, był śp. Michał Cieśla, podhalański zasłużony działacz ZPPA i poeta ludowy. Wspierał go ks. Tadeusz Wincenciak (kapelan ZPPA).

Była to zatem 43 Msza Święta Podhalańska, która weszła już na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń w życiu Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Podhalańska Msza Święta w Chicago jest wielką manifestacją wiary.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.