PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego na Northeastern Illinois University

Wtorek, 1 grudnia 2015 r.
Autor: Bronisław Orawiec

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego na Northeastern Illinois University6 listopada 2015 r. na Northeastern Illinois University odbyło się odświętne spotkanie honorujące właśnie zakończony Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Kulminacyjnym punktem uroczystości, zorganizowanej przez NEIU i Radę Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia), było wręczenie stypendiów RNP zwycięzcom konkursu literackiego oraz przyznanie wyróżnień za dokonania na rzecz społeczności polonijnej. Uroczystość odbyła się w auli NEIU, a przybyło na nią wielu dostojnych gości, w tym reprezentanci Konsulatu Generalnego RP w Chicago i duchowieństwa, przedstawiciele bodajże wszystkich pokoleń społeczności polonijnej: młodzież akademicka i licealna, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji, lokalnych władz samorządowych oraz sympatycy polskiej grupy etnicznej.


Spotkanie prowadziły: prof. Lidia Filus, prezes Rady Nauczycieli Polonijnych (RNP), która jest również szefową Wydziału Matematyki NEIU, Michalina Maliszewska, koordynatorka na Wydziale Studiów Magisterskich, laureatka stypendiów NEIU oraz Paulina Cekiera, przewodnicząca uczelnianego Polskiego Klubu.

Po odśpiewaniu polskiego i amerykańskiego hymnu, w imieniu władz NEIU licznie zebranych gości powitali zastępca rektora Daniel Lopez i Mark McKernin, który wyraził zadowolenie z długoletniej, owocnej współpracy uniwersytetu z uczelniami w Polsce. Wiceconsul RP w Chicago Adam Bożko oraz prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego i Muzeum Polskiego w Ameryce Józef Drobot w swoich przemówieniach podkeślali znaczenie edukacji i polskich tradycji historycznych w wychowaniu młodego pokolenia. Odczytano także gratulacje i pozdrowienia od prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszka Spuli. W części artystycznej wystąpili w duecie klarneciści, studenci NEIU Konrad Pawełek i Gloria Orozco Dorado.

Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie stypendiów RNP zwycięzcom konkursu literackiego oraz wyróżnień w postaci statuetek wybitnym pedagogom i osobistościom działającym na rzecz społeczności polsko-amerykańskiej. W tym roku studenci mieli za zadanie napisanie prac na temat: "Jak myślisz, dlaczego Pułaski stał się bohaterem dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego?" Stypendium im. Anny Grześkiewicz wygrała Veronika Skital, studentka biologii, natomiast stypendium im. Danuty Schneider otrzymała Sara Rewieńska, studentka studiów podyplomowych w dziedzinie biznesu i zarządzania.
Specjalne wyróżnienie (Special Award) RNP otrzymała dr Angelina Pedroso, długoletni wykładowca na NEIU, mentorka studentów, członkini Stanowej Rady ds. Stosunków Międzyludzkich, przyjaciółka polonijnej społeczności.

Wyróżnienie za działalność społeczną (Community Service Award) przypadło w udziale dr. Bronisławowi Orawcowi, który jest nie tylko cenionym lekarzem kardiologiem, ale od wielu lat aktywnie angażuje się w różne przedsięwzięcia pomocowe, środowiskowe, a także sportowe. Dziękując Radzie Nauczycieli Polonijnych za prestiżowe wyróżnienie, dr Orawiec w jęz. angielskim i polskim pogratulował organizacji 85. rocznicy działalności. W swoim wystąpieniu powiedział m.in: Państwo (…) promujecie bogatą polską historię oraz polskie zasłużone osobistości, takie jak: Kościuszko, Paderewski, Pułaski, Święty Jan Paweł II - aby wymienić tylko kilka. W tym roku obchodzimy rok św. Jana Pawła II, uchwalony przez Sejm RP 5 grudnia 2014 r. Z tej okazji miałem przyjemność i zaszczyt zorganizowania widowiska pt. „Obrazki z życia Świętego JP II”, które zostało wystawione 29 maja tego roku w GOK-u w Poroninie przez wielopokoleniowy Zespół „Regle” w ramach XXIII Góralskich Posiadów dr. Orawca. Jest dla mnie niezmiernie ważne, że mogłem w ten sposób przyczynić się do utrwalania pamięci o naszym polskim papieżu.

Wyróżnieniem dla zasłużonej dla Polonii absolwentki NEIU (Alumni in Education Award) uhonorowano Grażynę Zmysłowski, magistra edukacji specjalnej ze specjalizacją w niedorozwoju umysłowym. Mgr Zmysłowski jest znana przede wszystkim jako organizator jednego z największych na kontynencie amerykańskim konkursów matematycznych "Kangur USA". Jest również zaangażowana w działalność Klubu Polskiego w liceum im. Tafta w Chicago.

Tytuł Pedagoga Roku (Educator of the Year) otrzymała Christin Kajkowski-Merrick, która jest magistrem romanistyki, nauczycielem francuskiego i hiszpańskiego w liceum, wieloletnią działaczką Związku Harcerstwa Polskiego w Chicago, a także mentorką młodzieży oraz nauczycieli rozpoczynających pracę w swoim zawodzie.
Warto nadmienić, że NEIU jest uczelnią stanową i współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, głównie z Instytutem Stosunków Międzynarodowych, ze Szkołą Główną Handlową, Politechniką Częstochowską oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Rada Nauczycieli Polonijnych została założona w roku 1930 i jest najstarszą edukacyjną organizacją charytatywną w stanie Illinois.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.