PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

70 rok istnienia „Tatrzańskiego Orła” 1947-2017

Środa, 22 marca 2017 r.
Autor: Janina Gromada Kedroń, Prof. Tadeusz Gromada

70 rok istnienia „Tatrzańskiego Orła” 1947-2017„Nie dajcie se tego zmarnować. Tego co Ojcowie tworzyli” - Ks. Józef Tischner. To motto będzie się przewijało przez cały czas świętowania 70. lecia istnienia „Tatrzańskiego Orła”. W związku z obchodami 70. lecia istnienia „Tatrzańskiego Orła”, Prof. Tadeusz Gromada w swoim angielskim artykule omawia jak ważną rolę odgrywały dwie instytucje polsko-amerykańskie w podtrzymaniu i utrwalaniu świadomości góralskiej wspólnoty w amerykańskiej diasporze tak „aby stawszy się Amerykanami nie przestali być góralami”.. Według badań naukowych prof. Anny Brzozowskiej-Krajki okazuje się że, są to: Związek Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) i „Tatrzański Orzeł”.


Tematem przewodnim tego pierwszego jubileuszowego numeru „TO” jest Tradycja.  Na pierwszą stronę trafiło urocze zdjęcie Wojciecha Kubina z „Wesela Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej,  które przedstawia piękną, starodawną tradycję: błogosławieństwo rodziców dla młodej pary.

Przeglądając archiwalne numery „TO’, Janina Gromada Kedroń odnalazła na ten temat wiele ciekawych wypowiedzi z sprzed lat  znanych osób związanych  folklorem oraz kulturą podhalańsko-góralską. Najnowsze wiadomości i zdjęcia z Chicago demonstrują jak w dzisiejszych dniach Podhalanie zza Wielkiej Wody dbają o przyszłość swojej młodzieży podhalańskiej i jak przez swoją działalność kultywują i propagują swoje wspaniałe tradycje.

Gwara, to też  ważny składnik kultury podhalańskiej i tradycyjnie drukujemy też  coś śmiesznego m.in. : świetną gawędę  Antoniego Zachemskiego pt. „Jak kumoter Sęk na babskim rozumie wyseł”

Przy okazji przeglądu archiwalnych numerów  powstał zbiór korespondencji „TO” pt. „Promień  słońca wpadł niespodziewanie”

Prenumerata roczna: $20 Patronat: $35; Honorowy Patronat: $100
Prenumeratę kwartalnika „Tatrzański Orzeł” można zamówić pisząc do: The Tatra Eagle, 31 Madison Ave., Hasbrouck Heights, NJ 07604 i przesyłając czek lub money order na: The Tatra Eagle. Po dalsze informacje proszę przesłac mail do  Janiny Gromady Kedroń ,współredaktor, jkedron@gmail.com lub do Prof. Tadeusza Gromady, współredaktor, thadgromada@gmail.com

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.