Chochołów
Zaproszenia
VI Bieg Narciarski im. Kurierów Tatrzańskich
Autor: Jolanta Wochna
Grupa Trip (partner strategiczny) i LZS Szarotka Chochołów są organizatorami VI Biegu Narciarskiego im. Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem. Impreza rozpocznie się w niedzielę 2 marca o godz. 10.00 w Ośrodku Szkolno-Wypoczynkowym na Kamieńcu w Chochołowie.
Zawody mają na celu popularyzację biegów narciarskich oraz uczczenie pamięci kurierów tatrzańskich. Każdy może sprawdzić swoje umiejętności w narciarstwie klasycznym bowiem impreza przeznaczona jest dla uczniów szkół każdego szczebla, a także osób dorosłych i seniorów. Udział w zawodach jest bezpłatny, a dla uczestników przewidziano atrakcyjne nagrody oraz ciepły posiłek.
Bieg ma formę zawodów w narciarstwie biegowym z podziałem na kategorie wiekowe przy czym kategorii jest kilkanaście. W zawodach biorą udział wszyscy - od najmłodszych dzieci, które pokonują dystans kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów, poprzez dorosłych zawodników biegnących kilka kilometrów aż po kategorię seniorów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Rywalizacji biegowej towarzyszyć będą tradycyjnie zawody strzeleckie o Puchar Prezesa LSZ Szarotka.
W organizację wydarzenia zaangażowanych jest wiele lokalnych firm i organizacji. Zawody im. Kurierów Tatrzańskich stanowią znakomitą sposobność do spotkania i współpracy dla podhalańskiej społeczności.
Spotkanie będzie otwarte dla mediów.
Kim byli kurierzy tatrzańscy
W czasie II wojny świat, gdy ziemie polskie były pod okupacją niemiecką, konspiracyjny polski ruch oporu utrzymywał łączność z polskim rządem emigracyjnym m.in. poprzez polskie placówki w Budapeszcie za pośrednictwem kurierów. Kurierzy przenosili tajną pocztę oraz przeprowadzali z Polski na Węgry osoby cywilne i wojskowe, a w odwrotnym kierunku nieśli oprócz poczty prasę podziemną, pieniądze, broń, materiały wybuchowe oraz przeprowadzali emisariuszy, instruktorów wojskowych i inne osoby. Główne szlaki kurierów, wychodzące zasadniczo z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale, albo przez Sądecczyznę. Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund. Z Zakopanego kurierzy wędrowali najczęściej przez Tatry, z Chochołowa przez Tatry lub przez Orawę, a z Waksmundu przez Spisz. Cała trasa była niebezpieczna, gdyż po stronie polskiej groziły patrole niemieckie, na Słowacji żandarmeria, a ponadto przejście przez Tatry w zimie bywało też niebezpieczne ze względu na ciężkie warunki klimatyczne i terenowe. Poza tym na samym Podhalu gestapo również wytropiło niejednego kuriera. Kurierzy ginęli więc zarówno na trasie jak i w więzieniach gestapo lub w obozach koncentracyjnych, do których byli zsyłani. Mimo to ruch kurierski z Podhala na Węgry był utrzymany przez prawie cały okres wojny. Wśród kurierów byli m.in. przewodnicy tatrzańscy, taternicy i narciarze, górale, głównie z Zakopanego, ale też z innych miejscowości podhalańskich i dalszych.
- Bransoletka "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm 70 zł
- Aniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Torebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł