PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Czarna Góra

Wiadomości

Dobre wieści z Czarnej Góry

Czwartek, 18 listopada 2010 r.
Autor: Jan Budz

Dobre wieści z Czarnej GóryZimy na polach na razie nie widać, a owce leniwie korzystają z ostatnich resztek zieleniny. Przed sezonem narciarskim natomiast praca wre we wszystkich ośrodkach narciarskich na terenie gminy Bukowina Tatrzańska, gdzie każdego roku następują zmiany przyjazne narciarzom. W Czarnej Górze na Kozińcu trwają prace przy nowym parkingu, natomiast na północno – zachodnim stoku Czarnej Góry nachylonym w stronę Białki Tatrzańskiej niebawem zostanie otwarta nowa stacja narciarska, którą to inwestycję prowadzi miejscowa spółka "Kompleks turystyczno narciarski Czarna Góra-Grapa" sp. z o.o.


Dla ośrodka Koziniec wąskim gardłem w pełni tego słowa znaczeniu był ciasny wjazd od drogi ciągnącej się przez wieś. W ostatnich tygodniach doszło jednak do porozumienia i teraz na odcinku 150 m poszerzany jest wjazd od Szkoły Podstawowej Nr 2 w kierunku Ośrodka Narciarskiego „Czarna Góra – Koziniec”. Mimo sporów i oporów udało się porozumieć z właścicielami działek siedliskowych przylegających do drogi gminnej, będącej do niedawna wąską drogą dojazdową do pól. Mieszkający tam gazdowie rozgrodzili płoty, popuścili ładny kawałek gruntu pod drogę, ale też zgodzili się na 5 m jezdnię z chodnikiem, oświetleniem i kanalizacją burzową. Decyzję podejmowano z dużymi rozterkami, ale przeważył interes społeczny. Za przychylność dla lokalnej społeczności należy się wszystkim zaangażowanym w tej mierze gorące podziękowanie. Właściciele oddali bowiem nie tylko grunt, ale też zgodzili się na rozbiórkę przydomowych ogródków i wjazdów na swoje posesje. Po uporządkowaniu terenu niebawem na zlecenie Gminy wyasfaltowany zostanie „newralgiczny” odcinek, a w przyszłym roku cała droga, aż do restauracji funkcjonującej przy ośrodku.
  Czarna Góra to wioska górali spiskich wchodząca w skład gminy Bukowina Tatrzańska, zarazem cząstka Powiatu Tatrzańskiego. W 2000 roku na szczycie Czarnej Góry (902 n.p.m.), zwanej czasem mylnie „Litwinką” wybudowano i poświecono Krzyż Milenijny wg projektu Krzyża na Giewoncie – oczywiście za sprawą niezwykłego budowniczego jakim jest ks. Hubert kasztelan, Cysters. Podziwiać stąd można wspaniałą panoramę Tatr, a zwłaszcza dolinę rzeki Białki z sąsiednią wsią Białkę Tatrzańską. Odkąd powstał tu Ośrodek Narciarski „Koziniec” ruszyło także wiele innych inwestycji, zwłaszcza w zakresie obsługi ruchu turystycznego. Dziś Czarna Góra składająca się z trzech historycznych osiedli - z Sołtystwem pośrodku i wzbudzającym ciekawość osiedlem Romów na rzeką Białką - jest jedną z dynamicznie rozwijających się miejscowości powiatu tatrzańskiego. Pięknie tu latem i zimą.
  We wsi są dwa kościoły, dwie szkoły, dwie remizy OSP, ale jeden Sołtys. Podzieloną historycznie i geograficznie społeczność lokalną połączyła niedawno nowa asfaltowa droga ze Sołtystwa do ulicy Nadwodnia wybudowana w 1990 roku. Teraz dzięki porozumieniu mieszkańców rozwijają się dwie spółki narciarskie, których działalność wymusza szersze zaangażowanie społeczne, aby właściwie zadbać o swoje interesy. Patrząc na to co się dzieje w Czarnej Górze, można jednak być optymistą, że sprawy idą w dobrym kierunku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.