PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Czarny Dunajec

Zaproszenia

"Szlak wokół Tatr"

Niedziela, 27 września 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Szlak wokół Tatr"Wójt Gminy Czarny Dunajec oraz partnerzy projektu: Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ i Gmina Szaflary mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie polskiej części Historyczno-kulturowo-przyrodniczego SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATR, które odbędzie się 27 września 2015 roku w Czarnym Dunajcu.


Wydarzenie to wpisuje się w tegoroczne obchody Dnia Europejskiej Współpracy oraz przypadający w dniu 27 września Światowy Dzień Turystyki.

Rozpoczęcie zaplanowano o godzinie 14.00 na zrealizowanym w ramach projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” parkingu dla użytkowników Szlaku wokół Tatr przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu. Następnie o godz. 15.00 na ścieżce rowerowej dokładnie na granicy państwa nastąpi uroczyste otwarcie Szlaku wokół Tatr oraz rozpoczęcie rajdu rowerowego. W godz. 14.00-18.00 na parkingu przez Zespole Szkół odbywać się będzie rodzinny piknik rowerowy z mnóstwem atrakcji i niespodzianek. Zaplanowano występy polskich i słowackich zespołów, m.in. Orkiestry Dęte z Trsteny i Ochotnicy Dolnej, zespoły regionalne „Serdocki” z Podszkla i „Liptov” z Ružemberoka, konkursy dla dzieci i dorosłych, prezentacje zasad bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej, konkursy sprawnościowe, stoiska reklamowe firm związanych z turystyką rowerową, wystawę historyczną dotyczącą dawnej kolei Nowy Targ – Sucha Horá przygotowaną przez TPH O/Nowy Targ. O godz. 18.00 wraz z paradą prowadzoną przez teatr uliczny, szczudlarzy, tancerzy i bębniarzy przejdziemy na rynek w Czarnym Dunajcu. Tam właśnie w scenerii czarnodunajeckiego rynku o godz. 18.30 rozpocznie się finałowe widowisko pt. ROWELUCJA w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem polskich i słowackich wykonawców, m.in. Teatru KTO i Teatru Prawdziwego. Nie zabraknie niezwykłych pokazów ogniowych, efektów pirotechnicznych, oryginalnych rozwiązań inscenizacyjnych. 

Wydarzenie organizowane w dniu 27 września podsumowuje realizację strategicznego transgranicznego projektu do tyczącego budowy I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlaku wokół Tatr, w którym uczestniczy 13 polskich i słowackich samorządów, a partnerem wiodącym jest Gmina Czarny Dunajec. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013. Jego efektem jest blisko 80 km klasycznych i bezkolizyjnych tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową prowadzących przez Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Aż 35 km tych tras tworzy nieprzerwany transgraniczny odcinek wybudowany na nasypie dawnej linii kolejowej od  miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena. Powstały także odcinki Szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. Ponadto powstała mała infrastruktura towarzysząca – miejsca przystankowe, tablice informacyjne i kierunkowe, parking w Czarnym Dunajcu, miejsce rekreacyjne przy moście w Podczerwonem.

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie, będące efektem zainicjowanej i koordynowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy polskich i słowackich samorządów. Projekt zakłada docelowo realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. To unikatowa atrakcja turystyczna umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Inicjatywa Euroregionu „Tatry” dzięki zaangażowaniu samorządów oraz uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej doczekała się realizacji. Dziś gotowych jest już ponad 100 km tras rowerowych Szlaku wokół Tatr, powstałych w ramach I etapu projektu oraz wybudowanych wcześniej przez samorządy. Wniosek o dofinansowanie II etapu Szlaku wokół Tatr i budowy kolejnych ponad 60 km tras rowerowych, które domkną pętlę po stronie polskiej został złożony jako projekt flagowy w sierpniu 2015 r. przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY wraz z 10 samorządami do Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Szlak wokół Tatr jest zatem największym tego typu przedsięwzięciem w naszym regionie dotyczącym budowy bezkolizyjnych dróg rowerowych. Już dziś spotyka się ono z wielką aprobatą samorządów, mieszkańców i turystów oraz cieszy dużym zainteresowaniem wśród rowerzystów, rolkarzy i pieszych. 

Więcej informacji o Szlaku wokół Tatr oraz jego uroczystym otwarciu na www.szlakwokoltatr.eu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.