PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Czerwienne

Wiadomości

Z Bachledówki wyruszyła 29 Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę

Poniedziałek, 26 lipca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka23 lipca z kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce wyruszyła 29 Piesza Pielgrzymka Góralska. Jej uczestnicy w ciągu 9 dni pokonają ponad 250 km. Na Jasną Górę dotrą 31 lipca. W tym roku towarzyszy im hasło „Bądźmy świadkami Miłości”. Pielgrzymi wyruszyli także z Nowego Targu, Lipnicy Małej na Orawie i Rabki.


Z Bachledówki wyruszyło ok. 150 osób, kolejni pielgrzymi dołączają jednak na trasie. Pielgrzymce towarzyszy góralska muzyka i śpiew. Na Jasną Górę pielgrzymi tradycyjnie przybędą w regionalnych strojach.

Grupie z Bachledówki przewodzi o. Euzebiusz Kneźević - paulin z Chorwacji. W góralskiej pielgrzymce uczestniczy on już po raz piąty.
- Tak pokochałem to pielgrzymowanie, że nie mogę żyć bez niego. Co roku czekam na ten moment. Są to szczególne chwile zażyłości z Panem Bogiem i z ludźmi - wyjasniał o. Euzebiusz.

I Piesza Pielgrzymka Górali na Jasną Górę wyszła z kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Domu Wypoczynkowym paulinów na Bachledówce, 19 sierpnia 1982 r., czyli w okresie stanu wojennego. Zainicjował ją o. Mieczysław Łacek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.