PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Fatima

Wiadomości

XX ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W FATIMIE

Piątek, 9 czerwca 2017 r.
Autor: Walerian Tatar-Topór

XX ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W FATIMIEZ Portugalii powrócili uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich. Rekolekcje trwały od 14 do 19 maja 2017 r. i odbyły się pierwszy raz poza Rzymem. Wzięli w nich udział górale z Polski, Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Tym razem górale swoje kroki skierowali do Fatimy położonej w środkowo-zachodniej Portugalii, gdzie w połowie maja obchodzono 100 rocznicę objawień Matki Bożej i gdzie z wizytą udał się również papież Franciszek.


Bardzo liczna, bo licząca w tym roku ponad 140 osób grupa rekolekcyjna wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w Fatimie. Rekolekcjoniści w tradycyjnych góralskich ubraniach uczestniczyli we Mszy świętej w Kaplicy Objawień, w miejscu gdzie przed stu laty ukazała się pastuszkom Łucji dos Santos, Hiacyncie i Franciszkowi Marto, Matka Boża. Mszy św. koncelebrowanej przez 12 polskich księży w Kaplicy Objawień przewodniczył obchodzący w tym dniu tj. 16 maja 2017 r. swoje 60. urodziny ksiądz prałat dr hab. Władysław Marian Zarębczan, pracownik Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Watykanie, inicjator i pomysłodawca tych rekolekcji. Msza św. była na żywo transmitowana w Internecie. Muzyczną oprawę Mszy św. zapewniła góralska muzyka z Bukowiny Tatrzańskiek w składzie: Stanisław Pietras, Barłomiej Pietras, Jan Wilczek, Edward Bafia oraz Zbigniew Wałach z Istebnej.

Niecodziennym przeżyciem  dla rekolekcjonistów był udział w różańcu odmawianym w wielu językach na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.  Podhalańską grupę podczas modlitwy różańcowej reprezentował były poseł na Sejm, Andrzej Gut-Mostowy. O godzinie 21.30 zapłonęły świece niesione przez wiernych oświetlając ciepłym światłem plac Sanktuarium. Kilkutysięczny tłum rozmodlonych pielgrzymów utworzył procesję ze świecami wokół Sanktuarium, niosąc figurkę Matki Boskiej. Pielgrzymów różnych narodowości, rozmawiających w wielu językach świata połączył w modlitewnej  jedności i zadumie kult Matki Najświętszej. Wszyscy, niezależnie od kraju pochodzenia zmierzali w tym samym kierunku, zgodnie śpiewając Ave Maria. Równie poruszającym był udział w Drodze Krzyżowej w gaju oliwnym nieopodal domów rodzinnych świętych pastuszków Hiacynty i Franciszka oraz Służebnicy Bożej, siostry Łucji. Drogę Krzyżową prowadził pracujący w Niemczech, a pochodzący z Cichego, salezjanin ks. Jacek Styrczula. Rekolekcjoniści odwiedzili również Domy-Muzea widzących w Aljustrel jak również Muzeum Sanktuarium Fatimskiego, gdzie wśród eksponatów mogli podziwiać między innymi koronę figury Matki Boskiej Fatimskiej, w której umieszczono kulę, wystrzeloną do Jana Pawła II podczas zamachu w Rzymie. 

Tegoroczna tematyka wykładów poświęcona była objawieniom fatimskim. Głównym prelegentem był jezuita, publicysta, dziekan Wydziału Teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, ks. prof. Dariusz Kowalczyk oraz znany nie tylko w Polsce, benedyktyn z Tyńca, o. Leon Knabit. Z kolei, ks. Władysław Zarębczan, przedstawił uczestnikom góralskich rekolekcji  „Objawienia maryjne w różnych stronach świata”.

Dwie grupy uczestników Rekolekcji zwiedziło Lizbonę z przepiękną katedrą oraz miejscem urodzin św. Antoniego Padewskiego. Natomiast wszyscy odwiedzili Coimbrę, miasto, w którym znajduje się najstarszy w Portugalii uniwersytet oraz katedra Se Velha – uważna za najwspanialszą budowlę romańską w tym kraju. W klasztorze sióstr karmelitanek, w którym przebywała aż do śmierci siostra Łucja odprawiono uroczystą Eucharystię. Kolejne miejsca podziwiane przez naszych pielgrzymów to Batalha i Nazarè nad Oceanem Atlantyckim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    35 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.