PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Kultura

Klub Filmowy Głodówka ma równy rok

Czwartek, 12 stycznia 2012 r.
Autor: Marek Tomalik

Klub Filmowy Głodówka ma równy rokBył torcik z jedną świeczką, …przywieziony z Zakopanego przez stałych bywalców Klubu Filmowego Głodówka – Lidkę i Bogdana. To bardzo miły i niespodziewany akcent rocznicy kina w schronisku górskim. Na słodko widzowie wchodzili w bardzo trudny temat offowego filmu Dominika Matwiejczyka pt. „Czarny”, uznanego za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów kina polskiego ostatnich lat.


Kiedy 10 stycznia 2011 roku uruchomiliśmy to najwyżej położone kino w Polsce (na inauguracji było ok. 70 osób), mieliśmy spory zapas entuzjazmu, ale nie byliśmy pewni, czy to ma sens. Energii starczyło na 55 projekcji, w tym dwumiesięczny projekt ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich "Kino Polskie Na Wysokości 1138 m”  i kilka specjalnych wydarzeń: Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata (22-25.06), Jesienny Maraton – Muzyka i Animacja(28-30.10) i Tatrzańską Zadumkę Filmową (10-12.11). Esencją tych spotkań były wyselekcjonowane produkcje dokumentalne i fabularne kina niezależnego, które KFG pozyskuje własnymi kanałami. Widzowie obejrzeli  ponad sto filmów i spotkali się z twórcami kina w liczbie ponad 40-tu osób, których przez ten rok zaprosiło Schronisko Głodówka. Tak, po każdej projekcji była dyskusja, nieraz bardzo mocno osadzona w emocjach. Oto fotograficzny ślad tych spotkań: www.glodowka.com.pl/galeria/klub-filmowy-godowka.html.

Zdecydowana większość widzów dojeżdżała z Zakopanego i Nowego Targu (ponad 20 km). Nawet wtedy, kiedy na drogach bywało bardzo ślisko. Godne podziwu, chyba nie tylko mojego! Najlepszy dowód, że ten z pozoru abstrakcyjny pomysł ma sens. Projekt kina w schronisku, na uboczu cywilizacji przetrwał rok. Powinien istnieć dalej, ale wymaga wsparcia z zewnątrz. I z tym jest kłopot. Włodarze gminy i szerzej – powiatu nie chcą nas zauważać, nie chcą nam pomagać. A Schronisko Głodówka jest swoistą Kliniką Kultury, najprężniej działającą placówką kulturalną w gminie. Placówką niepubliczną! Prócz kina organizuje się tutaj koncerty tzw. muzyki wartościowej i kilkudniowy Festiwal Muzyczna Zohylina o zasięgu co najmniej regionalnym. Jest komenda Podhalańskiego Hufca ZHP, który w tym samym roku się tu zawiązał.

Gramy dalej, nie budując swojej przyszłości na narzekaniu, tylko na działaniu. Pod prąd. W bieżącym roku pragniemy utrzymać poniedziałkowe projekcje, a także kreować wydarzenia specjalne. Oto plany na pierwszą połowę roku:

21.01.2012 Maraton filmowy „Strefa dokumentu – Głodówka Doc”

08.03.2012 Kino dla kobiet

24.03.2012 Maraton filmowy „Strefa dokumentu – Głodówka Doc”

11-13.05.2011 Planet Doc Film Festival

Tym, którzy nam zaufali – dziękujemy, zapraszamy na kolejne spotkania ze sztuką filmową. Zabierzcie swoich znajomych i przybywajcie do kina na najwyższym poziomie!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.