PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Kultura

Klub Filmowy Głodówka ma równy rok

Czwartek, 12 stycznia 2012 r.
Autor: Marek Tomalik

Klub Filmowy Głodówka ma równy rokBył torcik z jedną świeczką, …przywieziony z Zakopanego przez stałych bywalców Klubu Filmowego Głodówka – Lidkę i Bogdana. To bardzo miły i niespodziewany akcent rocznicy kina w schronisku górskim. Na słodko widzowie wchodzili w bardzo trudny temat offowego filmu Dominika Matwiejczyka pt. „Czarny”, uznanego za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów kina polskiego ostatnich lat.


Kiedy 10 stycznia 2011 roku uruchomiliśmy to najwyżej położone kino w Polsce (na inauguracji było ok. 70 osób), mieliśmy spory zapas entuzjazmu, ale nie byliśmy pewni, czy to ma sens. Energii starczyło na 55 projekcji, w tym dwumiesięczny projekt ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich "Kino Polskie Na Wysokości 1138 m”  i kilka specjalnych wydarzeń: Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata (22-25.06), Jesienny Maraton – Muzyka i Animacja(28-30.10) i Tatrzańską Zadumkę Filmową (10-12.11). Esencją tych spotkań były wyselekcjonowane produkcje dokumentalne i fabularne kina niezależnego, które KFG pozyskuje własnymi kanałami. Widzowie obejrzeli  ponad sto filmów i spotkali się z twórcami kina w liczbie ponad 40-tu osób, których przez ten rok zaprosiło Schronisko Głodówka. Tak, po każdej projekcji była dyskusja, nieraz bardzo mocno osadzona w emocjach. Oto fotograficzny ślad tych spotkań: www.glodowka.com.pl/galeria/klub-filmowy-godowka.html.

Zdecydowana większość widzów dojeżdżała z Zakopanego i Nowego Targu (ponad 20 km). Nawet wtedy, kiedy na drogach bywało bardzo ślisko. Godne podziwu, chyba nie tylko mojego! Najlepszy dowód, że ten z pozoru abstrakcyjny pomysł ma sens. Projekt kina w schronisku, na uboczu cywilizacji przetrwał rok. Powinien istnieć dalej, ale wymaga wsparcia z zewnątrz. I z tym jest kłopot. Włodarze gminy i szerzej – powiatu nie chcą nas zauważać, nie chcą nam pomagać. A Schronisko Głodówka jest swoistą Kliniką Kultury, najprężniej działającą placówką kulturalną w gminie. Placówką niepubliczną! Prócz kina organizuje się tutaj koncerty tzw. muzyki wartościowej i kilkudniowy Festiwal Muzyczna Zohylina o zasięgu co najmniej regionalnym. Jest komenda Podhalańskiego Hufca ZHP, który w tym samym roku się tu zawiązał.

Gramy dalej, nie budując swojej przyszłości na narzekaniu, tylko na działaniu. Pod prąd. W bieżącym roku pragniemy utrzymać poniedziałkowe projekcje, a także kreować wydarzenia specjalne. Oto plany na pierwszą połowę roku:

21.01.2012 Maraton filmowy „Strefa dokumentu – Głodówka Doc”

08.03.2012 Kino dla kobiet

24.03.2012 Maraton filmowy „Strefa dokumentu – Głodówka Doc”

11-13.05.2011 Planet Doc Film Festival

Tym, którzy nam zaufali – dziękujemy, zapraszamy na kolejne spotkania ze sztuką filmową. Zabierzcie swoich znajomych i przybywajcie do kina na najwyższym poziomie!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.