PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Zaproszenia

Muzyczna Zohylina 2011 – IV Otwarte Spotkania Artystyczne

24–27 sierpnia 2011 r.
Autor: Marek Tomalik

Muzyczna Zohylina 2011 – IV Otwarte Spotkania Artystyczne4 dni koncertów na zakończenie podhalańskiego lata – Sojka, Andrus, Armia, Closterkeller, Habakuk, Jelonek, Pustki, Ankh, Łada Gorpienko, Atmasfera, EKT Gdynia, Yeskiezsirumem, Łowcy.B, Konkurs Piosenki Różnej i... Papua etnografa Kuby Urbańskiego.


Czeka nas 50 godzin muzyki, 13 koncertów, dwa występy kabaretów, spotkanie z podróżnikiem i co najmniej 20-tu wykonawców w przesłuchaniach konkursowych. Cztery dni (od środy do soboty), w krajobrazie najpiękniejszej panoramy Tatr Wysokich, na najwyższej scenie RP (1138 m n.p.m.).

Zohylina  w gwarze góralskiej oznacza miejsce osłonięte od wiatru, gdzie można się schronić, znaleźć dla siebie azyl, przeczekać zły czas. Muzyczna Zohylina to azyl dla wartościowej, ponadczasowej muzyki i słowa. Festiwal organizowany od 4 lat przez Fundację Harcerstwa Polskiego Schronisko Głodówka w tym roku odbywa się w trzech miejscach: Bukowinie Tatrzańskiej (Schronisko Głodówka), Nowym Targu (Miejski Ośrodek Kultury) i Zakopanem (Sanktuarium na Krzeptówkach).

Muzyczną Zohylinę rozpoczyna niezwykły koncert w niezwykłym miejscu. „Tryptyk Rzymski” do słów Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach wykona kwintet Stanisława Sojki. Nie ulega wątpliwości, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku na Podhalu. To medytacje, rzecz o „zdziwieniu” człowiekiem i światem. Muzyka Sojki eksponuje słowa Wielkiego Papieża. Mam uczucie, wręcz przekonanie, że to nie ja pisałem muzykę. Prowadziło mnie słowo za, słowem, zdanie za zdaniem – powiedział po ukończeniu dzieła.

Drugi dzień Muzycznej Zohyliny upłynie po większej w klimatach piosenki autorskiej, literackiej – w różnych językach i brzmieniach. Już od 10.00 trwają na Głodówce przesłuchania Konkursu Piosenki Różnej. Artur Andrus – doskonale znany z radiowej Trójki i telewizyjnego Szkła Kontaktowego zaprosi w nowotarskim MOKu na swój autorski program i poprowadzi kolejne koncerty. EKT Gdynia, jeden z najpopularniejszych zespołów śpiewających szanty, rozpocznie czwartkowe granie na plenerowej scenie przy Schronisku Głodówka. Mieszkająca w Polsce ukraińska piosenkarka, związana z krakowskim Loch Camelot, Łada Gorpienko zaśpiewa m.in. piosenki Okudżawy i Wysockiego. Jeszcze dobrze przed północą zagrzmi Closterkeller, czyli zdrowa porcja klimatycznego rocka z poetyckimi tekstami charyzmatycznej Anji Orthodox. A po północy – ciąg dalszy piosenek z dobrym tekstem – wystąpią laureaci konkursu Piosenki Różnej, poprzedniej edycji Muzycznej Zohyliny – Chwila Nieuwagi i H'ernest.

Łowcy.B to pomieszanie absurdu z terapią nerwic, a wszystko w atmosferze radosnej nieprzewidywalności. Wiadomo jednak, że zdarzy się to w piątek o 16.00 w Nowym Targu (MOK). Potem trzeba pędzić po MOC na Głodówkę, gdzie o 19.00 zagrają Pustki – czyli Leśmian, Wyspiański, Broniewski w klimatach alternatywnego rocka rodem  z …Nowego Jorku. Jelonek też poeta, tyle, że skrzypiec. Prócz Paganiniego, Vivaldiego wirtuozersko i z wielkim czadem zagra Chopina i Hendrixa. Pozostająca w doskonałej kondycji Armia sprawi, że MOC będzie z nami. Jak oni to robią, że po ćwierć wieku grania mają energię porównywalną z tą ze słynnej „Legendy”(1990)? Po północy przypomni się kultowy ANKH, w rockowo-jazzującym programie „Free Sound”. Sobota, ostatni dzień Muzycznej Zohyliny, to dzień na uspokojenie emocji i powrót do źródeł. O 17.00 rozpoczną laureaci Konkursu Piosenki Różnej. Dobrze ukołysze Habakuk, jeden z najlepszych regałowców na naszej ziemi. Yeskiezsirumem po ormiańsku znaczy „kocham Cię”. Ich folk różnych stron świata posplata się z poezją bliższą krajowi nad Wisłą. Na finał ukraińska Atmasfera, laureat publiczności z Woodstocku 2009, utrzyma klimat grając atmosferyczny folk z różnych szuflad. Potem już tylko statki światła popłyną ponad Tatry, jak te puszczane wodami Gangesu – aby tu wrócić za rok.

Przybywajcie na Głodówkę! Program, karnety, info – www.muzycznazohylina.pl


MUZYCZNA ZOHYLINA
IV Otwarte Spotkania Artystyczne

 

Środa 24.08.2011

Sanktuarium na Krzeptówkach – Zakopane

Godz. 20:00 – Tryptyk Rzymski - Stanisław Sojka

Schronisko Głodówka

Godz. 23:00 „Papua – miejsce w którym zatrzymał się czas” – Kuba Urbański

 

Czwartek 25.08.2011

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Godz. 16:00 Artur Andrus - program autorski

Schronisko Głodówka

Godz. 10:00 – 15:00 - Konkurs Piosenki Różnej

Godz. 19:00 – EKT Gdynia

Godz. 20:30 – Łada Marija Gorpienko

Godz. 22:30 – Closterkeller

Godz. 24:00 Koncert Laureatów Konkursu Piosenki Różnej 2010: Chwila Nieuwagi, H'ernest

Prowadzenie koncertów: Artur Andrus

 

Piątek 26.08.2011

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Godz. 16:00 Kabaret Łowcy.B

Schronisko Głodówka

Godz. 10:00 – 15:00 - Konkurs Piosenki Różnej

Godz. 19:00 – Pustki

Godz. 20:35 – Jelonek

Godz. 22:30 – Armia

Godz. 24:00 – ANKH - free sound

Prowadzenie koncertów: Bartłomiej Zgorzelski

 

Sobota 27.08.2011

Schronisko Głodówka

Godz. 17:00 Występ Laureatów Konkursu Piosenki Różnej 2011

Godz. 18:00 – Habakuk

Godz. 20:00 – Yeskiezsirumem

Godz. 22:00 – Atmasfera

Godz. 24:00 – Widowisko Światło Dźwięk – zakończenie festiwalu

Prowadzenie koncertów: Bartłomiej Zgorzelski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.