PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Zaproszenia

Słowianie i Wikingowie u stóp Tatr

24–25 września 2011 r.
Autor: AKS

Słowianie i Wikingowie u stóp TatrZlot Słowian i Wikingów „Góra Peruna” przy Schronisku Głodówka w dniach 24-25 września to spotkanie rekonstruktorów kultury wczesnego średniowiecza (X-XI wiek) – swoiste święto ludzi, którzy kultywują tradycje starając się odtwarzać rzemiosło, obyczaje i codzienne życie naszych przodków z czasów, gdy ziemie porastały puszcze pełne dzikiego zwierza.


Dlaczego wierzymy, że to bocian przynosi dzieci? Dlaczego w Wielkanoc malujemy jajka? Dlaczego nie witamy się i nie żegnamy podając sobie rękę przez próg?

To będzie fantastyczna, ożywiona lekcja historii, w jak najbardziej wiernym odwzorowywaniu kultury materialnej i niematerialnej, opartym na badaniach, pracach naukowych i archeologii. Rekonstruktorzy to pasjonaci historii, którzy zrzeszają się w nieformalne lub bardziej formalne grupy i wspólnie przeżywają przeszłość. Zjedzie tu ok. 120 wojowników, którzy sami warzą strawy i śpią w namiotach z tamtych odległych czasów, wystawiają swoje kramy z rękodziełem i przede wszystkim toczą ze sobą walki, czy też wyprawiają się na zajazdy. Pokazy i warsztaty rzemiosła dawnego; rzeźba i snycerka, wykonywanie krajek, garncarstwo, wiklina, rogownictwo, filcowanie… i kto się tam jeszcze pojawi. Każdy będzie mógł porozmawiać, być może wykonać lub kupić jakiś przedmiot aby mieć pamiątkę z tej niezwykłej lekcji historii.

Wraz z przybyciem wojowników spodziewamy się przybycia niewiast, otroków, pachołków, rzemieślników z Małopolski, Śląska, Mazowsza, spod Częstochowy, Ziemi Łódzkiej i Ziemi Sieradzkiej, a nawet spod Szczecina i z dalekiego wyspiarskiego Dublina.

 

Program Zlotu Słowian i Wikingów „Góra Peruna”:

Sobota 24 września
10: 00 -12.00 – prezentacja drużyn, walka w szóstkach, walka w kręgach
13: 00 – turniej łuczniczy (eliminacje) i zapasy
14: 00 – pojedynki – eliminacje
15: 00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka)
18: 00 – bitwa o ziemie Gryfitów – inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcowa
19: 00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk

Niedziela 25 września
12: 00 – abordaż - zabawy z mieczem, pojedynki – finały
14: 00 – – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka)
15: 00 – turniej łuczniczy - finały
16: 00 – Bitwa o Perunowy Gród - inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcową
17: 00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk
18: 00 – zakończenie imprezy

Przybywajcie na Głodówkę! wstęp jedyne 5 zł

Schronisko Głodówka, Bukowina Tatrzańska, www.glodowka.com.pl, Tel. 18 2077188

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.