PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Gorlice

Sport

Kolejny sukces szachistów z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku

Poniedziałek, 23 maja 2011 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

fot. Zdzisław Soliwoda21 maja w Gorlicach odbył się turniej szachowy, organizowany w ramach VI Ekumenicznej Olimpiady Sportowej. Coroczne imprezy "Jedność w sporcie" organizowane są wspólnie przez Parafię Prawosławną pw. Św. Trójcy oraz Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Królowej Jadwigi w Gorlicach. W turnieju szachowym wystartowało 52 młodych zawodników z Polski i Słowacji. Dodatkowo zorganizowany został turniej dla trenerów i opiekunów. Bardzo dobrze spisali się zawodnicy z Krościenka. Zygmunt Soliwoda i Damien Zygar w kategorii gimnazjów zdobyli kolejno trzecie i szóste miejsce.


Podczas zawodów panuje niepowtarzalna atmosfera. Tak jest co roku. Wyniki nie są tu najważniejsze, ponieważ każdy zawodnik otrzymuje pamiątkowy dyplom i symboliczną nagrodę.
W ekumenicznych olimpiadach istotna jest integracja. Niezmiennie, jak co roku, nikt nie robi wykładów na temat konieczności tolerancji czy ekumenizmu. Młodzi szachiści rozmawiają wspólnie głównie na temat rozegranych debiutów, interesujących pozycji na szachownicach. Nikt nie mówi, że ten jest Polak a ten Słowak, ten prawosławny a ten katolik. Po dziewięciu rundach wszyscy są po prostu kolegami, którzy znają się z imienia.
Po zakończeniu każdej partii młodzi zawodnicy podają sobie ręce i dziękują za grę. W naturalny sposób uczą się szacunku dla przeciwnika, skromności w przypadku zwycięstwa, opanowania w przypadku porażki.
Dzieci grające w szachy rozwijają się nie tylko matematycznie, ale także społecznie. Wspólnie analizują partie. Uczą się też indywidualnie wyciągać wnioski z porażek. Zazwyczaj w następnej partii czy turnieju starają się rozwiązać napotkany wcześniej problem.

Szachy od pewnego czasu w Polsce są "na fali", gdyż rodzice zauważają, jaki potencjał tkwi w "grze królewskiej". Ludzie, którym nie jest obojętna ta wspaniała dyscyplina sportu, zaczynają się stopniowo i mozolnie przebijać, pokazując walory edukacyjne szachów. Dzieje się tak nie tylko w wielkich miastach, ale nawet w mniejszych miejscowościach. Także w Gorlicach wiele osób i instytucji dokłada wszelkich starań, aby organizować młodzieży zajęcia szachowe i turnieje, które są alternatywą dla sobotniej telewizji czy komputera.

Wyniki turnieju:

Szkoły średnie
1. Teofil Zima
2. Mateusz Ruttar
3. Paweł Kaszczak

Gimnazja
1.Arkadiusz Karaś
2.Magdalena Ziemba
3.Zygmunt Soliwoda

Szkoły Podstawowe
1.Krzysztof Żarnowski (zdobywca 14 miejsca w swojej grupie wiekowej w zakończonych dwa tygodnie temu Mistrzostwach Świata FIDE ) 2. Martin Zuščin (Slovakia) 3. Teodor Holtman (Slovakia)

Kategoria "open" (trenerzy i opiekunowie) 1. Jozef Kočiško (Bardejov) 2. Ksiądz Roman Dubec (Gorlice) 3. Zdzisław Soliwoda (Krościenko)

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.