PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

Jubileuszowa Orawa Dzieciom Afryki

Poniedziałek, 13 czerwca 2011 r.
Autor: Monika Laskowska

fot. Bogusław ZdebskiKoncerty znakomitych artystów z Polski i zagranicy, aukcje oryginalnych eksponatów z Afryki, przysmaki rodem z kuchni orawskiej i afrykańskiej, konkursy, gry i zabawy oraz symboliczny „balonik do Afryki”- tak 5 czerwca Orawianie i licznie zgromadzeni goście obchodzili 10-lecie corocznej akcji „Orawa Dzieciom Afryki”, połączonej tradycyjnie z obchodami „Orawskiego Dnia Dziecka”.


W niedzielny poranek, już od wczesnych godzin wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu – głównego organizatora wydarzenia - gościli w orawskich parafiach, gdzie podczas mszy św. głosili świadectwa, a także udzielali informacji parafianom o działalności wolontariatu i kwestowali pod kościołami. Podczas tegorocznej akcji fundusze były zbierane na renowację i rozbudowę szkoły technicznej w Chingoli, w Zambii.

Po południu, na stadionie w Jabłonce, rozpoczął się wielki, rodzinny festyn, pełen muzycznych, artystycznych i kulinarnych atrakcji. Przybyłych licznie Orawian i gości przywitali Jadwiga Karlak, rodowita Orawianka, wolontariuszka SWM i pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia, oraz ks. Andrzej Gołębiowski – prawdziwy salezjański showman. Imprezę zainaugurował występ zespołu „Małe Podhale”, który dostarczył wszystkim zebranym prawdziwej dawki barwnego i unikalnego orawskiego folkloru. Kilkudziesięciu młodych tancerzy w góralskich strojach zaprezentowało swoje imponujące taneczne i wokalne umiejętności. Emocji towarzyszących występowi nie ostudziło nawet oberwanie chmury i gradobicie, które przetoczyło się nad stadionem w Jabłonce. Chwilę potem, gdy słońce z powrotem wyjrzało zza chmur, na scenie pojawił się gość specjalny jubileuszowej imprezy – Dorota Segda. Znana aktorka teatralna i filmowa od kilku lat jest ambasadorką Adopcji Miłości w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym. Pięć lat temu zapragnęła czynnie włączyć się w działania na rzecz misji i wyjechała wraz z innymi wolontariuszami SWM do Malawi, gdzie pracowała z miejscowymi nauczycielami. Tym razem przybyła na Orawę, by poprzez swoją obecność i świadectwo misyjne promować działania na rzecz pomocy Afryce. Z jej rąk otrzymali nagrody wszyscy młodzi laureaci konkursów ogłoszonych wcześniej w orawskich szkołach. Zaraz potem rozpoczął się jeden z najbardziej emocjonujących momentów festynu, czyli aukcja afrykańskich eksponatów. Licytowanie dzieł sztuki afrykańskiej, przywiezionych do Polski przez wolontariuszy i misjonarzy to już tradycja, bez której nie mogłaby odbyć się „Orawa Dzieciom Afryki”. Pod młotek poszły oryginalne eksponaty z dalekich krajów misyjnych, m.in. globus obrotowy z Ghany, szachy z Zambii, peruwiański wazon oraz wyjątkowy obraz przedstawiający architekturę skansenu w Zubrzycy Górnej.

Podczas festynu nie mogło zabraknąć afrykańskich rytmów z Czarnego Lądu. Publiczność, zwłaszcza ta najmłodsza, poderwała się do tańca wraz z pierwszymi dźwiękami „Show Makekele” w wykonaniu kongijskiego zespołu Bongo-Bongo. Orawa Dzieciom Afryki to wydarzenie, podczas którego dwie odległe fizycznie kultury spotykają się w jednym miejscu i w sposób niezwykły przenikają, dając dowód, że świat i ludzi łączą zarówno podobieństwa, jak i różnice. Dlatego też około godziny 16:00 dzieci zgromadzone pod orawską sceną oraz mali Zambijczycy w Chingoli w tym samym momencie wypuścili do nieba specjalne baloniki, tworząc symboliczny most powietrzny na znak wzajemnej przyjaźni i solidarności.

Ogromny aplauz publiczności zdobył występ jednego z najpopularniejszych obecnie w Polsce zespołów muzyki chrześcijańskiej – Magdy Anioł. Muzycy zaprezentowali bardzo szeroki repertuar, w którym znalazły się zarówno utwory z wcześniejszych albumów zespołu, m.in. znany wszystkim „Don Bosco”, czy też piosenka „Zaufaj” identyfikowana z ostatnią wizytą Jana Pawła II w Polsce, jak i te mniej znane – pochodzące z najnowszej płyty „Albo, albo”.

Gdy pod sceną zgromadziły się licznie chętne do zabawy dzieci, na ławkach ustawionych rzędami na stadionie coraz trudniej było znaleźć wolne miejsce. Przy szpalerze białych namiotów ustawiały się kolejki osób zainteresowanych konkursami, wystawą prac plastycznych dzieci oraz bogatym asortymentem sklepiku misyjnego, gdzie można było zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki z krajów Afryki i Ameryki Południowej. Wiele powodów do radości miały dzieci, które przybyły na stadion Jabłonki wraz ze swoimi rodzicami. Z myślą o najmłodszych przygotowano kącik z atrakcjami, gdzie i młodsi, i starsi mogli poddać się oryginalnemu makijażowi twarzy, układać edukacyjne puzzle, wygrać los na loterii czy też poskakać na dmuchanym zamku. Artyści ludowi natomiast zachęcali do włączenia się w zajęcia plastyczne oraz uczyli sztuki origami. Przez całe niedzielne popołudnie nad stadionem roztaczały się zapachy kuchni orawskiej oraz afrykańskiej. Wśród specjałów lokalnych kulinariów znalazły się m.in. kwaśnica, regionalne korbacze i oscypki, a także cieszący się dużym powodzeniem chleb orawskiej receptury z podwójną warstwą smalcu i kiszonymi ogórkami. Na smakoszy egzotycznych sałatek czekała prawdziwa uczta, którą przygotowano także w afrykańskim menu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się herbata hibiskusowa z imbirem, do której ustawiały się najdłuższe kolejki.

Na zakończenie festynu organizatorzy zaplanowali wielką ucztę muzyczną. Na scenie pojawiła się gwiazda estrady – zespół De Press, który przybył na Orawę prosto z Norwegii. Lider zespołu – Andrzej Dziubka to rodowity Orawianin, niezwykły artysta, którego twórczość znana jest nie tylko w branży muzycznej. Poza muzyką zajmuje się także sztuką – malarstwem, rzeźbą i performance'em, a jego prace wystawiane były także w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Porywająca do tańca, rockowo-folkowa muzyka De Press wyzwoliła wśród uczestników zabawy ogromne pokłady pozytywnej energii i przyciągnęła tłum tańczących fanów pod samą estradę. Publiczność, bisując wielokrotnie tego wieczoru, nie pozwoliła zejść muzykom ze sceny zgodnie z programem. Około godziny 21 przyszedł jednak czas na zakończenie imprezy. 10. urodziny akcji misyjnej dla Afryki stanowiły okazję do refleksji i podsumowań działań SWM podejmowanych na rzecz pomocy najuboższym krajom świata. Ostatnie minuty festynu były czasem podziękowań dla wszystkich tych, którzy od wielu latach włączają się w akcję „Orawa Dzieciom Afryki” i w jakikolwiek sposób wspierają działania misyjne. Orawianie i goście, zgromadzeni licznie do ostatnich minut festynu, wzięli udział we wspólnej modlitwie, a na koniec otrzymali błogosławieństwo i zaproszenie na kolejną orawską akcję, która już za rok!

Więcej na www.orawa.swm.pl

 

Organizatorzy:

Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU
Wójt Gminy, Orawskie Centrum Kultury oraz Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce
Wójt Gminy oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.