PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

Szkoła muzyczna z Niemiec na Orawie

Środa, 22 czerwca 2011 r.
Autor: Maciej Rutkowski

Szkoła muzyczna z Niemiec na OrawieNa Orawę przybyła 40 osobowa grupa niemieckiej młodzieży ze Szkoły Muzycznej Agundo z Erpel w Nadrenii. Przyjechali na zaproszenie Orawskiej Szkoły Muzycznej w Jabłonce, aby wziąć udział we wspólnym projekcie pt. Muzykowanie z przyjaciółmi (Musizieren mit Freunden). W dniach 14 i 15 czerwca muzycy z Niemiec wykonali wspólnie z młodzieżą polską dwa koncerty – w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce oraz w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej. Wcześniej zwiedzili Kraków i Wieliczkę, gdzie również koncertowali.


W wykonaniu połączonych orkiestr obu szkół usłyszeliśmy szlagiery muzyki filmowej, standardy muzyki jazzowej i gospel w aranżacji na zespół instrumentów dętych AGUNDO BRASS oraz muzykę klasyczną graną przez solistów obu szkół. W programie nie zabrakło akcentów rodzimych. Na zakończenie obu koncertów instrumentaliści z towarzyszeniem sześćdziesięcioosobowego chóru Orawskiej Szkoły Muzycznej wykonali wspólnie, skomponowany na tę okazję utwór, składający się z narodowych i regionalnych pieśni. Owacyjnie przyjęto zwłaszcza część, w której wszyscy wykonawcy, w tym Niemcy, zaśpiewali Orawę, również polskie dzieci imponująco po niemiecku wyśpiewały reńską pieśń Da, wo die sieben Berge.
Uczniowie szkoły z Erpel podczas pobytu w Polsce spędzali czas nie tylko na koncertowaniu. Mieli możliwość bliższego poznania kultury regionu Orawy poprzez zwiedzanie zabytkowego kościółka w Orawce, czy uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, gdzie uczyli się piec chleb, obrabiać len i robić szmaciane lalki. Musiał się oczywiście znaleźć czas na ognisko oraz gry, tańce, i zabawy integrujące polskich i niemieckich rówieśników.
Młodzież niemiecka jest zachwycona polską Orawą, jej krajobrazem, kulturą, wszechobecną muzyką, a przede wszystkim gościnnością gospodarzy – mówi pochodząca z Krakowa dyrektorka niemieckiej szkoły AGUNDO Agnieszka Sokół-Arz, inicjatorka projektu –zawiązane zostały nowe znajomości i przyjaźnie, nie wykluczamy ponownej wizyty.
- Jestem zadowolony ze wspólnego projektu – odpowiada Krzysztof Leksycki, dyrektor Orawskiej Szkoły Muzycznej i współorganizator projektu – otrzymaliśmy zaproszenie od zaprzyjaźnionej szkoły i mamy zamiar kontynuować współpracę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.