PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Kacwin

Kultura

IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015

Wtorek, 18 sierpnia 2015 r.
Autor: Rafał MONITA

IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015W ostatni weekend 15 oraz 16 sierpnia rozpoczął się IV Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2015. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanym obliczom. Inauguracja odbyła się tym razem w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Mini-wykład o podróży Bacha do Lubeki i jego spotkaniu z Dietrichem Buxtehudem wygłosiła Katarzyna Wiwer, a w czasie koncertu, zatytułowanego: „Bach i jego Mistrz ”, wykonane zostały motety obu kompozytorów napisane do jednego tekstu chorałowego – „Jesu, meine Freude”, czyli „Jezu, ma radości”.


Wystąpił zespół festiwalowy Scepus Baroque w składzie: Katarzyna Wiwer , Anna Zawisza – soprany, Marcin Liweń – alt, Maciej Gocman – tenor, Violetta Szopa-Tomczyk, Dominika Małecka – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela barokowa, Jan Baciak – pozytyw. Całość poprowadził od klawesynu oraz jako głos basowy – Andrzej Zawisza. Ten sam artysta wystąpił również w niedzielę, tym razem w duecie ze znakomitą czeską flecistką Michaelą Koudelkovą. W programie tego koncertu muzyka Jana Sebastiana spotkała się z utworami jego przyjaciela Georga Philippa Telemanna, a mini-wykład o kościele św. Marcina w Krempachach, gdzie odbył się drugi koncert, wygłosił proboszcz krempaskiej parafii, ks. Dariusz Ostrowski. Początek tegorocznego festiwalu był bardzo udany, kościoły były wypełnione po brzegi, a muzyka wykonana znakomicie i z wielkim żarem. 

Festiwal organizuje Fundacja Kulturalny Szlak wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy oraz parafiami spiskimi. Mecenasami tegorocznej odsłony festiwalu są Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Stacja Narciarska Jurgów Ski, Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Partnerami festiwalu są gminy Łapsze Niżne, Nowy Targ i Bukowina Tatrzańska oraz SHS Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, Montenero Resort&Spa Czarna Góra. Mecenat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego.

W tegorocznej edycji czekają nas jeszcze trzy koncerty: w najbliższą sobotę 22 sierpnia we Frydmanie, gdzie muzyka Bacha będzie twórczą odpowiedzią na Stabat Mater Pergolesiego oraz w niedzielę 23 sierpnia w Niedzicy, gdzie odbędzie się recital organowy, którego program pozostaje dla publiczności tajemnicą.  Festiwal zakończy się w Jurgowie 29 sierpnia koncertem zatytułowanym „Spiska kolacja na cztery ręce”: Bach vs Haendel. W dwie najbliższe soboty organizatorzy zapraszają również na drzwi otwarte w kościołach Spisza. Bardzo zachęcamy do odwiedzenia Spisza i jego zabytków w czasie trwania Festiwalu. Dobre wrażenia i znakomita muzyka zapewnione!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.