PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Kasprowy Wierch

Wiadomości

Konferencja na szczycie

Środa, 11 stycznia 2017 r.
Autor: TPN

Konferencja na szczycieW poniedziałek 9 stycznia na Kasprowym Wierchu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Szymona Ziobrowskiego, dyrektora TPN, oraz Waltera Braunohlera, konsula generalnego USA. Podczas spotkania podsumowano 10 lat współpracy TPN z Parkiem Narodowym Gór Skalistych w Colorado (USA)  i zapowiedziano doroczną kwietniową konferencję z okazji Dnia Ziemi.


W 2017 roku mija 10 lat od podpisania umowy o parkach siostrzanych (Sister Park Agreement)  między Tatrzańskim Parkiem Narodowym a Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Oba parki narodowe są zdecydowane kontynuować współpracę i podpisać trzecie już porozumienie na kolejnych 5 lat. Dzięki dorocznym konferencjom współpraca z amerykańskim parkiem została rozszerzona na wszystkie polskie parki narodowe, które czerpią z wzajemnych inspiracji i wymiany doświadczeń.

Kwietniowe spotkanie będzie dziesiątą już edycją konferencji organizowanych w różnych parkach narodowych Polski. Tytuł tegorocznego spotkania brzmi „Edukacja w parkach narodowych – od wiedzy do inspiracji”. Chcemy uświadomić uczestnikom konferencji, że w dynamicznie zmieniającym się świecie przed edukacją przyrodniczą wyrastają nowe wyzwania. Nowoczesne rozumienie edukowania wykracza znacznie poza przekazywanie wiedzy i kieruje się raczej w  stronę inspirowania i zmieniania świadomości. Jest sprawą absolutnie naglącą wypracowanie nowych sposobów oddziaływania na kolejne pokolenia korzystające z parków narodowych, dlatego zapraszamy najlepszych praktyków z Europy, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy  opowiedzą o metodologii i nowych narzędziach w tej dziedzinie. Zorganizujemy warsztaty terenowe, zaprosimy do udziału nie tylko pracowników parków narodowych, ale także przedstawicieli samorządów i szkół.  Naszym celem jest zmiana myślenia o edukacji i zbudowanie systemu nadążającego za wyzwaniami współczesnego świata.

Dotychczasowe konferencje  okazały się cenną platformą wymiany doświadczeń i poruszyły szereg tematów ważnych dla wszystkich parków narodowych. Ich uczestnikami – oprócz polskich parkowców –  są zawsze  specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, a skład personalny jest uzależniony od tematyki. Przez ostatnich 10 lat rozmawiano o zasadach funkcjonowania systemu ochrony przyrody i udostępniania parków narodowych, prowadzeniu akcji ratunkowych, zarządzaniu wolontariatem, współpracy z organizacjami pozarządowymi, komunikacji, zastosowaniu nauki w procesie decyzyjnym i wielu innych. Ostatnia konferencja skupiła się na odbiorze parków narodowych z perspektywy użytkowników.

Spektakularne efekty współpracy z Amerykanami to m.in. dwa duże projekty: „Wolontariat dla Tatr” oraz „Przyjaciel Parku Narodowego”. 

Program wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym działa od 2007 roku. Inspiracją i wzorem był program Volunteers in Parks organizowany przez National Park Service w USA. To największy w Polsce program wolontariatu w parku narodowym. Rocznie bierze w nim udział 200-400 wolontariuszy indywidualnych, którzy spędzają w Tatrach od kilku dni do kilku miesięcy. Są to głownie młodzi ludzie z całej Polski, ale także z zagranicy: Słowacji, Niemiec, Węgier, Włoch, Hiszpanii. Łącznie od początku programu w „Wolontariacie dla Tatr” wzięło udział ponad 1660 wolontariuszy (indywidualnych, długoterminowych). TPN posiada certyfikat Instytucji Przyjaznej Wolontariuszom. Wolontariusze wykonują kilkadziesiąt różnych zadań, z zakresu ochrony przyrody, zarządzania ruchem turystycznym i edukacji. Ilość godzin wypracowanych rocznie przez wolontariusz stanowi ekwiwalent kilku-kilkunastu pełnych etatów.

Przykładowe zadania z 2016 roku to m.in. sprzątanie szlaków turystycznych, czynna ochrona polan (grabienie siana), usuwanie roślin inwazyjnych, udostępnianie ekspozycji muzealnych, obsługa parkingu w czasie remontu, organizacja imprez edukacyjnych, obsługa punktu informacji turystycznej, patrolowanie polan krokusowych.

TPN zapewnia wolontariuszom zakwaterowanie, ubezpieczenie, odzież służbową, szkolenie i bezpłatny wstęp do Parku.


Kolejny z dużych projektów prowadzonych przez TPN, które inspirację czerpały z amerykańskich parków to „Przyjaciel Parku Narodowego” – program edukacyjny skierowany do rodzin z dziećmi. Organizowany jest od 2015 roku w 5 małopolskich parkach: Tatrzańskim, Gorczańskim, Babiogórskim, Ojcowskim i Magurskim. Wsparcie naukowe zapewniają Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Krakowska Akademia im. Andrzej Frycza Modrzewskiego. Program współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie. Dzieci otrzymują zeszyty edukacyjne wypełnione wieloma zadaniami. Po ich rozwiązaniu dostają dyplom i medal przyjaciela parku narodowego. Od momentu uruchomienia programu wydano 33 410  zeszytów edukacyjnych i wręczono 6170 medali przyjaciela parku.Uczestnikom jeszcze raz dziękujemy za przybycie!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.