PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Grudzień 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Kaszuby

Kultura

„Skrzypce diabelskie”

Sobota, 30 grudnia 2017 r.
Autor: IMIT

„Skrzypce diabelskie”Żegnając Stary Rok, zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu z serii „Instrumenty z duszą”, poświęconego skrzypcom diabelskim. W tajniki skrzypiec diabelskich i jego bogate związki z kalendarzem obrzędowym na Kaszubach (zarówno kolędowanie bożonarodzeniowe, Nowy Rok, jak i święto zmarłych) wprowadzi nas mistrz gry na instrumentach kaszubskich i ich budowniczy – Tadeusz Makowski. Na akordeonie towarzyszy mu Andrzej Lelek. Zdjęcia do filmu odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.


 

Film w obu wersjach językowych i z napisami w języku polskim i angielskim dla osób niesłyszących i słabosłyszących można obejrzeć na kanale filmowym Instytutu Muzyki i Tańca.

Producentem filmu jest Maciej Stasiński (www.watra.pl).

Jak pisze Ewelina Grygier – redaktor bloga Instytutu Muzyki i Tańca  „Tradycje muzyczne” – Na Kaszubach wierzono, że dźwięk diabelskich skrzypiec ma działanie magiczne. Wrzawa obrzędowa, jaką z ich pomocą wywoływano w Sylwestra, pozwalała odprowadzić Stary Rok na rozstaje wsi i tam go pożegnać. W trakcie godziny duchów, w Zaduszki, dźwięki diabelskich skrzypiec odpędzały demony strzegące wrót cmentarza. Dzięki temu potępieńcy mogli spokojnie wejść, unikając wiecznych katuszy.

Więcej na temat tego ciekawego instrumentu, najbardziej reprezentatywnego dla Kaszub, ale obecnego i w innych regionach kraju, można przeczytać we wpisach: Diabelskie skrzypce i Wypędzanie Starego Roku.

Zapraszamy również na portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”, gdzie znajdują się opisy i zdjęcia skrzypiec diabelskich z największych polskich kolekcji muzealnych oraz do zapoznania się z filmem z warsztatów budowy skrzypiec diabelskich w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” realizowanych w 2016 roku przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie i mistrza Tadeusza Makowskiego.
„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych przedstawiających polskie instrumenty ludowe, o których opowiadają znani artyści i budowniczowie instrumentów.

Od 2016 roku zostało zaprezentowanych dziewięć odcinków serii – „Dudy podhalańskie” i „Piszczałki, fujary i dwojnice” (z udziałem Jana Karpiela-Bułecki), „Kozioł biały i kozioł czarny” (z udziałem Jana S. Prządki), „Złóbcoki” (z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki), „Trombity beskidzkie” (z udziałem braci Golec i Tadeusza Ruckiego), „Ligawki” (z udziałem Stanisława Jałochy i Piotra Dorosza), „Heligonka” (z udziałem Czesława Pawlusa), „Lira korbowa” (z udziałem Stanisława Wyżykowskiego i Stanisława Nogaja) oraz „Skrzypce diabelskie” (z udziałem Tadeusza Makowskiego). W lutym 2018, podczas promocji portalu „Instrumenty muzyczne” w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, planowana jest premiera odcinka o cymbałach (z udziałem Marka Kruczka i Jerzego Panka).

Seria filmowa „Instrumenty z duszą” jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym Pracowni Muzyki Tradycyjnej i portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.