PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kultura

Trzy „Baszty” pod Tatrami

Środa, 30 czerwca 2010 r.
Autor: Bartłomiej Koszarek

Trzy „Baszty” pod TatramiW dniach: 25 – 27 czerwca odbył się 44 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest to obok bukowiańskich „Sabałowych Bajań” największa tego typu impreza w Polsce. Tegoroczny Festiwal okazał się wielkim sukcesem dla Podhalan, a szczególnie mogą być dumni mieszkańcy gminy Bukowina Tatrzańska. Trzy, spośród czterech głównych nagród tj. BASZT trafiły właśnie tutaj.


Wierchy” w składzie: prym – Tomasz Buńda, I sekund – Andrzej Czernik Gracka, II sekund – Jakub Czernik Gracka, bas – Dariusz Buńda, solistka skrzypaczka Stanisława Galica – Górkiewicz oraz grupa śpiewacza „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej.
W koncercie finałowym wzięły również udział „Polaniorki” z Kościeliska, jako zdobywczynie ubiegłorocznej BASZTY.
Gospodarzami festiwalowej sceny byli: Józef Broda, Anna Adamowicz oraz Bartłomiej Koszarek.

Bartłomiej Koszarek


Zakończył się 44 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Podhalanie przywieźli 3 baszty. Główna nagrodę w kategorii kapel zdobyła Muzyka z Bukowiańskich Wierchów - Bukowina Tatrzańska. W kategorii grupa śpiewacza "Białcanie " z Białki Tatrzańskiej. W kategorii solisty instrumentalisty Stanisława Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Trzecią nagrodę w kategorii solisty śpiewaka Janina Gawlik ze Szczawnicy.
Wyróżnienia w kategorii mistrz – uczeń: Marian Kikla z uczniami z Czarnej Góry - muzyka, Jan Nawara z uczniami z Olszowki - skrzypce, Eugeniusz Karkoszka z uczniami z Podszkla - skrzypce, Janina Wacław z uczennicami z Białki Tatrzańskiej - grupa śpiewacza.
Na Targach Sztuki Ludowej nagrody za najpiękniejsze prace otrzymali Michał Łukaszczyk z Poronina - meble góralskie i snycerka, Marek Mazur z Zakopanego – kowalstwo, Zofia Majerczyk-Owczarek z Zakopanego - malarstwo na szkle, Magdalena Cięciwa z Marcinkowi – koronka.

Stanisława Łukaszczyk

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.