PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kultura

Statuetka kazimierskiej „Baszty” trafiła do Zakopanego

Poniedziałek, 27 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

Statuetka kazimierskiej „Baszty” trafiła do ZakopanegoGłówne trofeum 45-go Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, statuetka kazimierskiej „Baszty” trafiła do Zakopanego. Z grona ponad 600 muzykantów i śpiewaków ludowych z całej Polski, którzy rywalizowali przez dwa dni w pięciu kategoriach, jury przyznało Szymonowi Bafii z Zakopanego, instruktorowi gry na instrumentach pasterskich w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, za grę na dudach podhalańskich, główną nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów.


- Kazimierska Baszta to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla muzyków ludowych. Dla mnie osobiście jest najważniejszą nagrodą, jaką kiedykolwiek dostałem. Nagroda ta jest również hołdem dla mojego mistrza, nieżyjącego już Tomasza Skupnia, który uczył mnie gry na dudach – powiedział Szymon Bafia.

Na tegorocznym festiwalu w Kazimierzu Dolnym również uczeń Szymona, 12-letni Jakub Kluś z Zakopanego także wygrał pierwszą nagrodę w kategorii dziecięcej. - Nagroda dla Kuby jest dla mnie bardzo budująca i potwierdza, że jest on jednym z najzdolniejszych muzykantów młodego pokolenia – dodał Bafia.

Oprócz nagród regulaminowych, dudziarze z zakopiańskiej „Jutrzenki” dodatkowo otrzymali również nagrody rzeczowe od sponsorów kazimierskiego festiwalu i nagrodę dziennikarzy.

Pozostałe główne nagrody, kazimierskie „Baszty” otrzymali: w kategorii kapel zespół rodzinny Pańczaków i Gacych z Przystałowic Małych w woj. mazowieckim, a najlepszą grupą śpiewaczą okazał się zespół "Jarzębina" z Kocudzy w woj. lubelskim. W śpiewie solowym najlepsza była Katarzyna Werenczuk z Dołhobrud w Lubelskiem, a w kategorii folkloru rekonstruowanego Basztę przyznano kapeli "Żułwiniacy" z Gdańska.

Główne trofeum kazimierskiego festiwalu - "Baszta" wykonana jest z brązu według projektu artysty rzeźbiarza, prof. Bronisława Chromego. Statuetka ta symbolizuje jeden z głównych zabytków Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

Festiwal w Kazimierzu Dolnym jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń folklorystycznych w Polsce. Spotkanie folklorystów w mieście nad Wisłą odbywa się cyklicznie od 1966 roku. Celem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji oraz popularyzacja i ożywianie folkloru w społeczeństwie.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie. Imprezie towarzyszyły Targi Sztuki Ludowej, w których wzięło udział 80 rękodzielników z różnych stron Polski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.