PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kieżmark

Wiadomości

„Szlakiem stroju” na kieżmarskim ELRO

Wtorek, 12 lipca 2011 r.
Autor: Marcin Jagła, Piotr Rayski-Pawlik

fot. Marcin JagłaJednym z elementów drugiego dnia Europejskich Targów Rękodzieła Ludowego w Kieżmarku zorganizowanych w miniony weekend był pokaz mody góralskiej w ramach „Transgranicznej podróży z Nowego Targu do Kieżmarku śladami stroju ludowego” – miniprojektu unijnego realizowanego przez Miasto Nowy Targ.


Celem głównym projektu jest pogłębienie kontaktów pomiędzy obiema społecznościami oraz promocja walorów mody regionalnej lokalnych społeczności poprzez wspólne kultywowanie tradycji noszenia ludowego stroju. Projekt ma także na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat różnorodności i oryginalności ubioru ludowego noszonego przez obie społeczności. Pokazania jak wiele elementów ludowego stroju łączy mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego.

W ramach projektu zostanie wydana książka pt. „Z Nowego Targu do Kieżmarku. Stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego”. Publikacja będzie w języku polskim ze streszczeniem na język słowacki oraz angielski w ilości 1000 egz. W ramach niniejszego projektu odbędzie się pokaz mody także w Nowym Targu w dniu 20 sierpnia 2011 r.

Mikroprojekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Jego wartość to 24 575,00 Euro, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 20 888, 75 Euro, współfinansowanie krajowe z budżetu państwa- 2 457, 50 Euro, natomiast wkład własny Gminy Miasto Nowy Targ to 1 228, 75 Euro.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.