PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kiten

Kultura

Majeranki w Bułgarii

Poniedziałek, 10 września 2012 r.
Autor: Dorota Majerczyk

Majeranki w BułgariiDzieci i młodzież z zespołu regionalnego „Majeranki” przebywały w dniach od 24 sierpnia do 2 września na Bałkanach. Pierwszym przystankiem było miasteczko Cacak w Serbii, gdzie mieszkają zaprzyjaźnieni od lat z SMKL, członkowie młodzieżowego zespołu „FRA”, na czele z choreografem Mladanem Ristanovicem.


Wieczór spędzony w Serbii, przebiegał w atmosferze tamtejszych melancholijnych pieśni, na przemian z żywiołowymi tańcami podhalańskimi.

Bułgaria przywitała nas przepiękna pogodą, ciepłym morzem i złocistą plażą. Jednak głównym celem wyjazdu (oprócz wypoczynku) był udział w VI Bałkańskim Festiwalu „Balkan Folk” w Kiten koło Primorska. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowało się 36 grup m.in. z Bułgarii, Serbii, Macedonii, Białorusi, Litwy, Turcji, Grecji, Czech oraz Polski. W ostatnim etapie przeglądu, w którym brały udział „Majeranki”, Polskę reprezentowały również inne zespoły folklorystyczne z regionów Krakowiaków Zachodnich i Pogórzan.

Majeranki przedstawiły wiązankę pieśni i tańców podhalańskich, za co zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami, a przez organizatorów dyplomem uczestnictwa i statuetką festiwalu. „Balkan Folk” w Kiten jest przeglądem, a nie konkursem, przez co wszystkie grupy prezentujące swój dorobek kulturowy czuły się komfortowo, bez atmosfery rywalizacji.

W dzień wolny od występów, zespół odwiedził oddalone 90 km od Kiten miasteczko Nesseber, zwane również perłą Bułgarii, wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Po trzydziestogodzinnej podróży (w tym pięciogodzinnym oczekiwaniu na granicy serbsko-węgierskiej) do Rabki dotarliśmy 2 września cali i zdrowi, za co składamy serdeczne podziękowania niezawodnym kierowcom z firmy JAROSZ.          

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.