PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kiten

Kultura

Majeranki w Bułgarii

Poniedziałek, 10 września 2012 r.
Autor: Dorota Majerczyk

Majeranki w BułgariiDzieci i młodzież z zespołu regionalnego „Majeranki” przebywały w dniach od 24 sierpnia do 2 września na Bałkanach. Pierwszym przystankiem było miasteczko Cacak w Serbii, gdzie mieszkają zaprzyjaźnieni od lat z SMKL, członkowie młodzieżowego zespołu „FRA”, na czele z choreografem Mladanem Ristanovicem.


Wieczór spędzony w Serbii, przebiegał w atmosferze tamtejszych melancholijnych pieśni, na przemian z żywiołowymi tańcami podhalańskimi.

Bułgaria przywitała nas przepiękna pogodą, ciepłym morzem i złocistą plażą. Jednak głównym celem wyjazdu (oprócz wypoczynku) był udział w VI Bałkańskim Festiwalu „Balkan Folk” w Kiten koło Primorska. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowało się 36 grup m.in. z Bułgarii, Serbii, Macedonii, Białorusi, Litwy, Turcji, Grecji, Czech oraz Polski. W ostatnim etapie przeglądu, w którym brały udział „Majeranki”, Polskę reprezentowały również inne zespoły folklorystyczne z regionów Krakowiaków Zachodnich i Pogórzan.

Majeranki przedstawiły wiązankę pieśni i tańców podhalańskich, za co zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami, a przez organizatorów dyplomem uczestnictwa i statuetką festiwalu. „Balkan Folk” w Kiten jest przeglądem, a nie konkursem, przez co wszystkie grupy prezentujące swój dorobek kulturowy czuły się komfortowo, bez atmosfery rywalizacji.

W dzień wolny od występów, zespół odwiedził oddalone 90 km od Kiten miasteczko Nesseber, zwane również perłą Bułgarii, wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Po trzydziestogodzinnej podróży (w tym pięciogodzinnym oczekiwaniu na granicy serbsko-węgierskiej) do Rabki dotarliśmy 2 września cali i zdrowi, za co składamy serdeczne podziękowania niezawodnym kierowcom z firmy JAROSZ.          

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.