PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kluszkowce

Wiadomości

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach zostanie poświęcony w niedzielę

Sobota, 20 sierpnia 2011 r.
Autor: Piotr Twardowski

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach zostanie poświęcony w niedzielęW niedzielę 21 sierpnia przy ołtarzu polowym w grocie u wejścia do wąwozu nad stacją narciarską w Kluszkowcach zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której kapłani poświęcą ścieżki nowo otwartego papieskiego wąwozu. Ta Msza św. rozpocznie Dzień Kluszkowiec, który odbywać się będzie w amfiteatrze przy szkole.


Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci największego z rodu Polaków bł. Janowi Pawłowi II. Inicjatywa podjęta przez sołtysa wsi Wojciecha Bednarczyka, aby przez dawne wyrobisko kamienia przeprowadzić ścieżkę dydaktyczną, spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno zarządu Stacji Narciarskiej Czorsztyn-ski, jak i ówczesnego proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD oraz o. Tomasza Maślanki OCD.

Dzięki pomocy finansowej ze środków unijnych, udało się zainstalować bariery, ławki i tablice informujące o specyfice wąwozu. A jest to miejsce bardzo ciekawe zarówno pod względem występowania roślinności, jak i panującego wewnątrz wąwozu mikroklimatu. Śmiało można stwierdzić, że Wąwóz Papieski w Kluszkowcach przypomina w pewnych względach znany Wąwóz Homole. Trasa ścieżki przebiega głównie po wyrobisku dawnego kamieniołomu andezytu, poczynając od „ołtarza papieskiego”, a kończąc na szczycie góry Wdżar. Poruszanie się po trasie to czynne uczestniczenie w programie edukacyjnym. Na trasie napotkać można tablice przystankowe, na których umieszczone zostały najbardziej interesujące informacje przyrodniczo-historyczne wraz z fotografiami. Całą ścieżkę można przebyć w około 30 min. Trasa ma długość około 600 m., a różnica w wysokości n.p.m. od pierwszego przystanku do szczytu wynosi w przybliżeniu 120 m.

Dnia 19 sierpnia 2007 r. w ramach jubileuszu 700-lecia lokacji wioski w wąwozie skalnym poświęcono obelisk z Krzyżem i został otwarty szlak papieski biegnący z góry Lubań poprzez Wdżar do Czorsztyna. Fundacja Szlaki Papieskie ofiarowała sadzonkę dębu ku uczczeniu wielkiego pontyfikatu i kamień z Zakrzówka ze słynnego kamieniołomu „Solvay”, gdzie podczas okupacji pracował młody Karol Wojtyła.

Wąwóz Papieski został otwarty w tym roku w 33. rocznicę pobytu w tym miejscu kardynała Karola Wojtyły, który 9 lipca 1978 roku, z inicjatywy Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, sprawował Mszę świętą podczas oazowego dnia wspólnoty Ruchu Światło – Życie właśnie na polanie przed wejściem do wąwozu. Doroczną piosenką oazową był wówczas śpiew pt. „Zwiastunom z gór”, który został po raz pierwszy publicznie odśpiewany na pożegnanie Kardynała. On, wsiadając do samochodu, powiedział: „Ilekroć będziecie śpiewać tę piosenkę, zawołajcie mnie, a ja wam pomogę”. 8 czerwca 1979 r., Jan Paweł II na spotkaniu w Nowym Targu, po homilii, kiedy młodzież oazowa odśpiewała piosenkę „Zwiastunom z gór”, wyraźnie się wzruszył i powiedział: „Chcę wam przypomnieć, gdzieśmy tę piosenkę razem śpiewali. Było to na skarpie w Kluszkowcach i ufam, że mi ją jeszcze kiedyś zaśpiewacie w Rzymie”.

Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 12.00. Ojcowie karmelici bosi, którzy posługują w kluszkowieckiej parafii, zapraszają nie tylko mieszkańców Kluszkowiec i sąsiednich miejscowości, ale także wszystkich turystów i gości na tę Eucharystię na wolnym powietrzu. Odprawią dwaj proboszczowie: obecny o. Jacek Pawlikowski OCD i poprzedni o. Włodzimierz Tochmański OCD z Krakowa.

Podczas Dnia Kluszkowiec wystąpią zespoły regionalne i muzyczne, odbędą się prezentacje potraw regionalnych i festyn ludowy.

Ścieżka edukacyjna - zdjęcia

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.