PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Kultura

Polaniarski Osod

Poniedziałek, 7 września 2009 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Polaniarski OsodW niedzielę 6 września w Kościelisku odbył się Polaniarski Osod, impreza kończąca sezon pasterski w Tatrach, a także zamykająca tegoroczne Tatrzańskie Wici. Na stadionie biathlonowym w Kirach zespół góralski "Polaniorze" z Kościeliska przedstawił tradycyjny osod, czyli powrót bacy, juhasów i owiec do wsi z wypasu. W tym roku w to regionalne widowisko włączyli się również Słowacy.


Jednym z głównych punktów programu był też konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z baraniny. Jury pierwszą nagrodę przyznało restauracji Wanta.
Na scenie prezentowały się ludowe zespoły z Polski i Słowacji - Folklorna Skupina „Pod Ostrym vrchom”, kapela Wojciecha Boguckiego, muzyka młodzieżowa z Kościeliska, dziecięcy zespół "Zawrat" z Bustryku oraz Maciej Gąsienica Mracielnik. Nowoczesne folkowe brzmienia zaprezentował zespół „Gooral”.
Podczas Osodu odbyło się uroczyste wręczenie zespołowi regionalnemu Regle im. J. Jędrola z Poronina nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Nagroda ta w wysokości 5.000 złotych została ustanowiona przez Radę Powiatu Tatrzańskiego i przyznawana będzie co roku dla zespołu regionalnego lub wybitnego animatora kultury. Zespół Regle jest jej pierwszym laureatem. Doceniono jego działalność, a zwłaszcza niedawną premierę opery góralskiej "Naski Świat".
Wieczorem wraz z gospodarzami Osodu oraz szefem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Krzysztofem Królem-Łęgowskim starosta Andrzej Gąsienica-Makowski oficjalnie zakończył VIII Tatrzańskie Wici, zapowiadając, że za rok będa one jeszcze dłuższe i ciekawsze. W Kirach powoli dogasała ostatnia tegoroczna watra. Potem trwała jeszcze zabawa na wolnym powietrzu. Organizatorami V Polaniarskiego Osodu byli: Związek Podhalan Oddział Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Urząd Gminy Kościelisko, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie – Kościelisko. Podhalański Serwis informacyjny WATRA był patronem medialnym imprezy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.