PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Kultura

Uśmiech Folkloru i Abjari Georgia

Czwartek, 10 września 2009 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Uśmiech Folkloru i Abjari Georgia22 sierpnia w Domu Ludowym w Kościelisku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Uśmiech Folkloru autorstwa Jerzego Z. Kosiuczenko połączony z występem Georgian Folk Dance Group Abjari Georgia z Gruzji.


Zespół ten był uczestnikiem XLI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2009 roku.
Organizatorami imprezy był Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz Biuro Promocji Zakopanego. Wystawę otworzyła oraz powitała Zespół i zgromadzonych gości Dyrektor GOKR Pani Małgorzata Karpiel Bzdyk.
Autor wystawy, Jerzy Z. Kosiuczenko, zaprezentował zbiór fotografii z ubiegłorocznego festiwalu w Zakopanem. Fotografie te były już pokazywane na wystawach w Zakopanem i w Warszawie.
Po otwarciu wystawy rozpoczął się wspaniały występ Zespołu Abjari Georgia z Gruzji. Zespół Abjari Georgia powstał w 1996 roku. Jego kierownikiem jest Nona Jandagashvili, a choreografem – Alexander Tsimakuridze. Grupa działa w Tbilisi.
Podczas występu zespół zaprezentował tradycyjne tańce gruzińskie mające związek z trybem życia mieszkańców Gruzji oraz podkreślające ich starożytny rodowód. W tym m.in. Kartuli – taniec ukazujący miłość kobiety i mężczyzny oraz Khoruni – taniec wojenny, wykonany przez grupę mężczyzn.
Jak się później okazało - taniec wojenny Khoruni wykonał również, w ostatnim dniu Festiwalu, zespół z Turcji – wywołując tym uzasadnione zaskoczenie zespołu gruzińskiego, czego był świadkiem autor serwisu. Fakt ten dowodzi jednak po prostu wzajemnego przenikania się kultur.
Po licznych bisach i po zakończeniu imprezy Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych na góralski poczęstunek.
Wystawa będzie czynna w Domu Ludowym w Kościelisku do 15 września 2009 roku, od pon. do pt. w godz. 9.00 – 17.00.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.