PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Projekt Tatry łączą, a nie dzielą

Piątek, 2 października 2009 r.
Autor: Maria Jamrych - GOKR Kościelisko

fot. GOKR KościeliskoOdbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Gminy Kościelisko i Miasta Twardoszyn”.


Na terenie obu gmin trwa realizacja projektu. Poza głównym celem jakim jest modernizacja dwóch centrów kultury zlokalizowanych po dwóch stronach granicy polsko-słowackiej, przewidziano również cykl spotkań kulturalno – społecznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniach 22 – 25.09.2009 r. Był to wspólny wyjazd młodzieży z klas IV – VI szkoły podstawowej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się uczniowie z Gminy Kościelisko, po 15 osób z każdej szkoły oraz uczniowie szkoły z Miasta Twardoszyn. Pierwsze dwa dni młodzież z Polski gościła na Słowacji zwiedzając Jaskinię Demianovską, Orawski Zamek, gotycki kościół Wszystkich Świętych w Twardoszynie. Była też wycieczka do jeziorek pod Rohaczami, zwiedzanie skansenu Orawska Dziedzina. W programie nie zabrakło wizyty w termalnych kąpieliskach w Oravicach, gdzie nieopodal w Chacie Orawice zakwaterowana była polska grupa. Po dwóch dniach goszczenia naszej młodzieży na Słowacji, przyszedł czas na zapoznanie Słowaków z pięknem naszych terenów i kultury. Dwudniowe wędrowanie i wspólne ognisko na Sywarnem, bo tam w czasie pobytu mieszkała grupa ze Słowacji, bardzo zintegrowało jednych i drugich. Kolejne dni i piękna pogoda pozwoliły na dalsze zwiedzanie. Młodzież odbyła wycieczkę z przewodnikiem do Doliny Chochołowskiej szlakiem Jana Pawła II. Tego samego dnia po południu miała miejsce prezentacja stroju góralskiego i kultury podhalańskiej oraz występ zespołu regionalnego.
W piątek Słowacy już sami, bez grupy polskiej, odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach, a następnie to, co wzbudziło największe emocje - pobyt na skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi podczas treningu. Młodzież słowacka zakończyła swój pobyt w Gminie Kościelisko odwiedzinami szkoły w Dzianiszu, żegnając się ze swoimi kolegami i koleżankami.
Realizowany w ten sposób projekt niewątpliwie wpływa na integracje społeczną mieszkańców obu terenów przygranicznych. Wymiana młodzieży, wspólne wyjazdy, zwiedzanie i poznawanie terenów obu gmin, będą niewątpliwie motorem do rozwoju dalszej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, społecznymi, gospodarczymi i biznesowymi z terenów przygranicznych.
Projekt pod nazwą „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Miasta Tvrdošin i Gminy Kościelisko” jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.