PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Projekt Tatry łączą, a nie dzielą

Piątek, 2 października 2009 r.
Autor: Maria Jamrych - GOKR Kościelisko

fot. GOKR KościeliskoOdbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Gminy Kościelisko i Miasta Twardoszyn”.


Na terenie obu gmin trwa realizacja projektu. Poza głównym celem jakim jest modernizacja dwóch centrów kultury zlokalizowanych po dwóch stronach granicy polsko-słowackiej, przewidziano również cykl spotkań kulturalno – społecznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniach 22 – 25.09.2009 r. Był to wspólny wyjazd młodzieży z klas IV – VI szkoły podstawowej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się uczniowie z Gminy Kościelisko, po 15 osób z każdej szkoły oraz uczniowie szkoły z Miasta Twardoszyn. Pierwsze dwa dni młodzież z Polski gościła na Słowacji zwiedzając Jaskinię Demianovską, Orawski Zamek, gotycki kościół Wszystkich Świętych w Twardoszynie. Była też wycieczka do jeziorek pod Rohaczami, zwiedzanie skansenu Orawska Dziedzina. W programie nie zabrakło wizyty w termalnych kąpieliskach w Oravicach, gdzie nieopodal w Chacie Orawice zakwaterowana była polska grupa. Po dwóch dniach goszczenia naszej młodzieży na Słowacji, przyszedł czas na zapoznanie Słowaków z pięknem naszych terenów i kultury. Dwudniowe wędrowanie i wspólne ognisko na Sywarnem, bo tam w czasie pobytu mieszkała grupa ze Słowacji, bardzo zintegrowało jednych i drugich. Kolejne dni i piękna pogoda pozwoliły na dalsze zwiedzanie. Młodzież odbyła wycieczkę z przewodnikiem do Doliny Chochołowskiej szlakiem Jana Pawła II. Tego samego dnia po południu miała miejsce prezentacja stroju góralskiego i kultury podhalańskiej oraz występ zespołu regionalnego.
W piątek Słowacy już sami, bez grupy polskiej, odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach, a następnie to, co wzbudziło największe emocje - pobyt na skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi podczas treningu. Młodzież słowacka zakończyła swój pobyt w Gminie Kościelisko odwiedzinami szkoły w Dzianiszu, żegnając się ze swoimi kolegami i koleżankami.
Realizowany w ten sposób projekt niewątpliwie wpływa na integracje społeczną mieszkańców obu terenów przygranicznych. Wymiana młodzieży, wspólne wyjazdy, zwiedzanie i poznawanie terenów obu gmin, będą niewątpliwie motorem do rozwoju dalszej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, społecznymi, gospodarczymi i biznesowymi z terenów przygranicznych.
Projekt pod nazwą „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Miasta Tvrdošin i Gminy Kościelisko” jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.