PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Projekt Tatry łączą, a nie dzielą

Piątek, 2 października 2009 r.
Autor: Maria Jamrych - GOKR Kościelisko

fot. GOKR KościeliskoOdbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Gminy Kościelisko i Miasta Twardoszyn”.


Na terenie obu gmin trwa realizacja projektu. Poza głównym celem jakim jest modernizacja dwóch centrów kultury zlokalizowanych po dwóch stronach granicy polsko-słowackiej, przewidziano również cykl spotkań kulturalno – społecznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniach 22 – 25.09.2009 r. Był to wspólny wyjazd młodzieży z klas IV – VI szkoły podstawowej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się uczniowie z Gminy Kościelisko, po 15 osób z każdej szkoły oraz uczniowie szkoły z Miasta Twardoszyn. Pierwsze dwa dni młodzież z Polski gościła na Słowacji zwiedzając Jaskinię Demianovską, Orawski Zamek, gotycki kościół Wszystkich Świętych w Twardoszynie. Była też wycieczka do jeziorek pod Rohaczami, zwiedzanie skansenu Orawska Dziedzina. W programie nie zabrakło wizyty w termalnych kąpieliskach w Oravicach, gdzie nieopodal w Chacie Orawice zakwaterowana była polska grupa. Po dwóch dniach goszczenia naszej młodzieży na Słowacji, przyszedł czas na zapoznanie Słowaków z pięknem naszych terenów i kultury. Dwudniowe wędrowanie i wspólne ognisko na Sywarnem, bo tam w czasie pobytu mieszkała grupa ze Słowacji, bardzo zintegrowało jednych i drugich. Kolejne dni i piękna pogoda pozwoliły na dalsze zwiedzanie. Młodzież odbyła wycieczkę z przewodnikiem do Doliny Chochołowskiej szlakiem Jana Pawła II. Tego samego dnia po południu miała miejsce prezentacja stroju góralskiego i kultury podhalańskiej oraz występ zespołu regionalnego.
W piątek Słowacy już sami, bez grupy polskiej, odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach, a następnie to, co wzbudziło największe emocje - pobyt na skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi podczas treningu. Młodzież słowacka zakończyła swój pobyt w Gminie Kościelisko odwiedzinami szkoły w Dzianiszu, żegnając się ze swoimi kolegami i koleżankami.
Realizowany w ten sposób projekt niewątpliwie wpływa na integracje społeczną mieszkańców obu terenów przygranicznych. Wymiana młodzieży, wspólne wyjazdy, zwiedzanie i poznawanie terenów obu gmin, będą niewątpliwie motorem do rozwoju dalszej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, społecznymi, gospodarczymi i biznesowymi z terenów przygranicznych.
Projekt pod nazwą „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Miasta Tvrdošin i Gminy Kościelisko” jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.