PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Kultura

Jeszcze o wielkanocnych zwykach...

Czwartek, 8 kwietnia 2010 r.
Autor: Maria Jamrych - GOKR Kościelisko

fot. GOKR KościeliskoW okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne jak i w czasie ich trwania Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko już od trzech lat organizuje tzw. Wielkanocne Zwyki. Jest to cykl wydarzeń, podczas których odbywają się warsztaty zdobienia jaj, kiermasz oraz konkursy, których celem jest pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z okresem Wielkanocy.


W ramach tegorocznych Zwyków odbyły się:

Wielkanocny Kiermasz, na którym sprzedawano przepiękne dekoracje ręcznej roboty, kartki świąteczne wykonane przez dzieci ze szkół gminy Kościelisko, baranki z ciasta, jajka szklane malowane, jajka drewniane zdobione metodą decoupage, palmy z bibuły, papieru, koszyczki, świece, upominki i wiele innych ciekawych rzeczy.

Warsztaty zdobienia jaj metodą decoupage w Filii GOKR w Witowie.

Konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną - "bazicke", który miał miejsce w Niedzielę Palmową, w parafii w Kościelisku. W konkursie udział wzięło około 50 uczestników. Jury w składzie Bronisława Obrochta-Tatar, Małgorzata Dawiec i Danuta Pyziak z GOKR Kościelisko, oceniło palmy i przyznało nagrody. Nagrodę główną otrzymał Michał Karpiel, dodatkową nagrodę za niezwykle pracochłonną palmę otrzymali Piotr i Paweł Karpiel. Przyznano również 10 wyróżnień dla: Elżbiety Krzeptowskiej, Bartłomieja Mardausza, Jana Kosa, Jakuba Papieża, Małgorzaty Iwaniec, Oli Mądry, Natalii Sobczyk, Elizy Pańszczyk, Piotra i Pawła Gąsienica, Macieja Trzebuni. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości i dyplomy uczestnictwa.

Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny odbył się w Wielką Sobotę we wszystkich parafiach Gminy Kościelisko tj. w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie.
Zasady udzielania punktacji określał regulamin konkursu. Jury oceniało zawartość koszyczka i jego dekorację, dodatkowe punkty przyznawano za tradycyjny strój góralski właściciela koszyczka.

Wyniki konkursu na tradycyjny koszyczek wielkanocny:

Witów
Pierwsza nagroda główna dla Anny Bzdyk.
Druga nagroda główna dla Katarzyny Bobak.
Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Gacek, Anna Maryniarczyk, Wiktoria Kułach, Maria Zych i Izabela Szymusiak.

Dzianisz
Nagrody główne otrzymali: Jakub Mulica i Ewa Jach.
Wyróżnienia otrzymali: Helena Zubek, Dorota Słodyczka, Magdalena Kalisz, Klemens Skupień i Joanna Baran.

Kościelisko
Nagrody główne otrzymali: Zofia Staszel – Pokusa i Jan Kos.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.