PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Kultura

Jeszcze o wielkanocnych zwykach...

Czwartek, 8 kwietnia 2010 r.
Autor: Maria Jamrych - GOKR Kościelisko

fot. GOKR KościeliskoW okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne jak i w czasie ich trwania Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko już od trzech lat organizuje tzw. Wielkanocne Zwyki. Jest to cykl wydarzeń, podczas których odbywają się warsztaty zdobienia jaj, kiermasz oraz konkursy, których celem jest pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z okresem Wielkanocy.


W ramach tegorocznych Zwyków odbyły się:

Wielkanocny Kiermasz, na którym sprzedawano przepiękne dekoracje ręcznej roboty, kartki świąteczne wykonane przez dzieci ze szkół gminy Kościelisko, baranki z ciasta, jajka szklane malowane, jajka drewniane zdobione metodą decoupage, palmy z bibuły, papieru, koszyczki, świece, upominki i wiele innych ciekawych rzeczy.

Warsztaty zdobienia jaj metodą decoupage w Filii GOKR w Witowie.

Konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną - "bazicke", który miał miejsce w Niedzielę Palmową, w parafii w Kościelisku. W konkursie udział wzięło około 50 uczestników. Jury w składzie Bronisława Obrochta-Tatar, Małgorzata Dawiec i Danuta Pyziak z GOKR Kościelisko, oceniło palmy i przyznało nagrody. Nagrodę główną otrzymał Michał Karpiel, dodatkową nagrodę za niezwykle pracochłonną palmę otrzymali Piotr i Paweł Karpiel. Przyznano również 10 wyróżnień dla: Elżbiety Krzeptowskiej, Bartłomieja Mardausza, Jana Kosa, Jakuba Papieża, Małgorzaty Iwaniec, Oli Mądry, Natalii Sobczyk, Elizy Pańszczyk, Piotra i Pawła Gąsienica, Macieja Trzebuni. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości i dyplomy uczestnictwa.

Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny odbył się w Wielką Sobotę we wszystkich parafiach Gminy Kościelisko tj. w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie.
Zasady udzielania punktacji określał regulamin konkursu. Jury oceniało zawartość koszyczka i jego dekorację, dodatkowe punkty przyznawano za tradycyjny strój góralski właściciela koszyczka.

Wyniki konkursu na tradycyjny koszyczek wielkanocny:

Witów
Pierwsza nagroda główna dla Anny Bzdyk.
Druga nagroda główna dla Katarzyny Bobak.
Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Gacek, Anna Maryniarczyk, Wiktoria Kułach, Maria Zych i Izabela Szymusiak.

Dzianisz
Nagrody główne otrzymali: Jakub Mulica i Ewa Jach.
Wyróżnienia otrzymali: Helena Zubek, Dorota Słodyczka, Magdalena Kalisz, Klemens Skupień i Joanna Baran.

Kościelisko
Nagrody główne otrzymali: Zofia Staszel – Pokusa i Jan Kos.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.