PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Otwarcie wystawy malarstwa i tkaniny Moniki Stanisławskiej-Pitoń

Poniedziałek, 5 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Otwarcie wystawy malarstwa i tkaniny Moniki Stanisławskiej-PitońW sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku, przy ul. Stanisława Nędzy Kubińca 76 odbył się 2 lipca 2010 r. wernisaż wystawy malarstwa i tkaniny Moniki Stanisławskiej-Pitoń. Wystawa będzie czynna do 31 lipca.


Monika Stanisławska-Pitoń urodziła się 15 grudnia 1975 roku w Łodzi. Studia rozpoczęte w 1995 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w pracowni prof. Andrzeja Sadowskiego i prof. Jerzego Kudukisa.

Od roku 1998 mieszka w Kościelisku koło Zakopanego.
Przez kilka lat współpracowała z lokalną rozgłośnią przy tworzeniu relacji z wydarzeń kulturalnych na terenie Podhala.
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią i tkaniną artystyczną.
Kontynuuje studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek Artystyczny Druk na Tkaninie, Pracownie: profesor Krystyny Czajkowskiej i profesor Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej. Malarstwo i Rysunek, pracownie: profesora Tadeusza Śliwińskiego i profesora Marka Czajkowskiego.

Dużo fotografuje - jak mówiła podczas wernisażu - towarzyszy mieszkańcom Kościelisk z aparatem fotograficznym podczas różnych uroczystości i wydarzeń na terenie gminy. Realizuje także projekty graficzne form przemysłowych takich jak opakowania i wzory na tkaninie, spośród których kilka prac zostało pokazanych na wystawie.

Dorobek artystyczny:
1995 - uczestniczka wystawy konkursowej Projekt - Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
1995/1998 - wystawy malarstwa, grafiki i rysunku - na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Lipiec 2006 rok - „Niezła sztuka”, wystawa pasteli, Regionalny Dom Kultury w Kościelisku
Marzec 2008 rok - „O-twórz się”, wystawa artystek młodego pokolenia, Mała Galeria, Żary
Czerwiec 2009 rok- „Flower Power”, wystawa podyplomowa tkanin i obrazów, Galeria im. K.Kobro, Łódź
Lipiec 2009 rok - „Tak się złożyło ze jestem i patrzę…”, Galeria Kancelaria, Zakopane

Zajmuje się malarstwem pastelami, rysunkiem i fotografią. Amatorsko uprawia turystykę górską, ma trzech synów i maliny w ogródku... jak napisał Filip Pitoń, z którego tekstu korzystałem. Na ekspozycji można zobaczyć kilkanaście prac artystki, mieszkanki Kościeliska, która już po raz drugi prezentuje swojej prace w GOKR Kościelisko. Tym razem, w nowootwartej sali wystawowej GOKR. Po wystawie oprowadzał mąż artystki, znany architekt, Sebastian Pitoń. Opowiedział on o każdej z pokazanych na wystawie prac, wskazując na ich niewątpliwe zalety ale i z humorem mówił o tym, co by w nich zmienił. Na wernisażu zgromadzili się sympatycy GOKR Kościelisko, dziennikarze oraz przyjaciele artystki. Jak zwykle w GOK-rze było przesympatycznie i autentycznie, a artystkę zebrani zasłużenie nagrodzili brawami. Kiedyś napisałem, że prawdziwy bogactwem gminy Kościelisko są ludzie. To prawda. Dowodem na to jest naprawdę interesująca, z klasą przygotowana wystawa prac Moniki Stanisławskiej-Pitoń, na którą serdecznie zapraszam. Poniżej obszerna fotorelacja z wernisażu wystawy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.