PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

VII Polaniarski Osod

Środa, 14 września 2011 r.
Autor: Agnieszka Bednarz GOKR Kościelisko

VII Polaniarski Osod11 września w niedzielę na terenie Ośrodka Biathlonowego w Kościelisku Kirach odbył się po raz VII uroczysty „Osod w Polanach” kończący cykl jubileuszowych „X Tatrzańskich Wici”. Impreza zgromadziła bardzo wielu mieszkańców Kościeliska, okolicznych wsi jak również przyjezdnych gości chcących miło spędzić niedzielne popołudnie a zarazem zaczerpnąć coś z tradycji i kultury Podhala. Wystąpili dla nich min. Jan Karpiel Bułecka z Nutami ze sałasa przygrywając na tradycyjnych instrumentach pasterskich: dudach i piscołakach, zespół Zielony Jawor z Krempach zachwycający widzów kolorowymi strojami i dynamiką tańca, Męska Grupa Śpiewacza z Białki Tatrzańskiej oraz zespól Mali Białcanie kultywując rodzimy folklor. Zespół Polaniorze z Kościeliska specjalnie na tę uroczystość przygotował widowisko przedstawiające tradycyjny osod.


W trakcie trwania imprezy odbył się również konkurs na najlepszą potrawę z baraniny i jagnięciny „O baranie rogi”, w którym głównym trofeum od pięciu lat jest prestiżowa statuetka w kształcie baranich rogów. Do konkursu zgłosiło się 6 karczm z terenu powiatu tatrzańskiego, jednak wystartowały tylko cztery. Przygotowane potrawy oceniało jury z przewodniczącą Kazimierą Staszel - zastępcą szefa kuchni „Hotelu Crocus” w Zakopanem. W skład jury weszli: Maria Stopka Faktor, ppłk Dariusz Jaraszek i Edward Amilkiewicz. Wybór był bardzo trudny ponieważ każda potrawa była bardzo smaczna i oryginalnie podana. Jednak bezkonkurencyjna okazała się Karczma „Zadyma” z Szaflar. Drugie miejsce otrzymała Karczma „Sywor” z Kościeliska, natomiast trzecie „Zajazd Tatrzański” z Kościeliska. Głównym sponsorem konkursu była firma Prymat, która ufundowała atrakcyjne nagrody i zestawy przypraw.
W czasie imprezy na stadionie biathlonowym rozegrana została sztafeta rodzinna w której wzięło udział 10 drużyn oraz pojedynek strzelecki pomiędzy przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Pierwsze trzy honorowe miejsca zajęły:
I. Rodzina Jakiełła w składzie: Joanna Jakiełła, Tomasz Jakiełła, Sylwester Kulig
II. Zespół z Krempach w składzie: Józef Lorenc, Jakub Surma, Wojciech Łukasz
III. Rodzina Białas w składzie: Jadwiga Białas, Magdalena Białas, Maria Zapotoczna
Natomiast mistrzem wśród strzelców okazał się znakomity Bronisław Gąsienica-Makowski.
Po ogłoszeniach wyników i wręczeniu pucharów i dyplomów dla zwycięzców Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski wraz z przedstawicielami Gminy Kościelisko – wójtem Bohdanem Pitoniem, Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko – dyrektorem Małgorzatą Karpiel Bzdyk, Związku Podhalan Oddział w Kościelisku – prezes Janiną Ptaszkowską, oraz Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury – dyrektorem Krzysztofem Królem-Łęgowskim, dokonał uroczystego zakończenia X Tatrzańskich Wici.
Na zakończenie Polaniarskiego Osodu koncert dał zespół „Rzoz” z Bukowiny Tatrzańskiej z liderem Bartłomiejem Koszarkiem. Grupa przedstawiła wiersze znanych poetów ludowych m.in. Stanisława Nędzy-Kubińca w formie muzycznej. Uczestnicy bawili się do późnego wieczora wraz z ekipą DJ’a Marka.
Kolejny Polaniarski Osod można zaliczyć do udanych. Jest to możliwe dzięki pracy wielu osób ze strony każdego organizatora. Wszystkim im za tę pracę składamy serdeczne podziękowanie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.