PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Kultura

Patronat medialny WATRA

"Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko"

Poniedziałek, 16 grudnia 2013 r.
Autor: Katarzyna Coufał-Lenczowska

"Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko"28 grudnia (godz. 17) w pięknym, drewnianym kościele p.w. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku odbędzie się koncert "Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko". Śpiewać będą gwiazdy regionu: Halinka Jawor, Jan Karpiel Bułecka; utalentowana, krakowska aktorka Teatru Starego Beata Paluch i równie zdolna jak wyżej wymienieni, skromna i z cudowną energią do świata Maria Nowak. A wszystko do muzyki Andrzeja Zaryckiego i słów najlepszego pod Tatrami tekściarza Wiesława Nowka Gąsienicy. Po koncercie watra przy Karczmie U Zająca na trasie do Doliny Chochołowskiej. Pastorałki, które będziecie mieć Państwo możliwość wysłuchać sobotniego wieczoru pochodzą z płyty pt. "Mej Kochanej AGH, Radosno Nowina" nagranej w 2011 roku, w studio Radia Kraków. Płyta dedykowana była krakowskiej Uczelni, będąc inicjatywą artystyczną krakowsko-zakopiańskiej grupy przyjaciół. Ludzi, których połączyła miłość do muzyki, w jej najszlachetniejszym wydaniu, zwłaszcza w tej góralskiej "odmianie".


A stworzyli ją:

Wiesław Nowak (autor tekstów): przedsiębiorca z duszą artysty. Człowiek kategorycznie twierdzący: "że w świecie biznesu jest czas i miejsce na coś więcej". To "coś" to kultura, którą Pan Nowak propaguje, promuje i wspiera od zawsze, sam bywając artystą. Jak choćby wtedy gdy wspomagał swym słowem Krywań pisząc teksty do ich utworów. Pierwsze pastorałki jego autorstwa napisane dla Krywania właśnie pochodzą z początku lat 90 i znalazły się na płycie "Nad Tatrami Gwiozda Berlejemska". Zawiązana wówczas współpraca i przyjaźń z zespołem trwają do dziś.
Jej owocem jest krążek z 2011 roku, na którym Halinka Jawor śpiewa kilka pastorałek, czasem w towarzystwie swojej zdolnej córki Ani Seman. Inne z tych świeckich kolęd interpretuje Jan Karpiel-Bułecka.

Halina Jawor: tej artystki zwłaszcza w Zakopanem przedstawiać nie trzeba. Dodam tylko, że występowała zarówno z byłym wokalistą rokowego zespołu Dżem Jackiem Dewóckim jak i ze Scholą Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Z tymi ostatnimi w (muzycznym tandemie) w arcy-oryginalny sposób połączyła śpiew gregoriański z góralskimi pastorałkami. Ale najbardziej i najdłużej bodaj, bo stuknęła im wspólnie 40, związana jest z folkowym zespołem Krywań i z nimi koncertową na całym niemal świecie.

Ania Seman: Po mamie odziedziczyła talent i urodę. Stworzyła zespół Kapelanka: na wskroś nowoczesny o ciekawym brzmieniu, stylistyce nawiązującej do soulu, funcy, jazzu czy rocka. Szukają własnego brzmienia grają utwory skomponowane przez siebie. Nazwa zespołu wywodzi się od nazwy ulicy, przy której część  nich mieszka, ale także jest grą słów Kapela + Anka. Udało im się już wydać epkę, a pracują nad pełnowymiarowym albumem.

Beata Paluch: niezwykle uzdolniona muzycznie Aktorka Starego Teatru w Krakowie, prywatnie żona kompozytora Andrzeja Zaryckiego.

Jan Karpiel Bułecka: przedstawiać Jaśka w Zakopanem wręcz nie wypada. Bo czym dla Krakowa Smok Wawelski tym dla Zakopanego Jan Karpiel Bułecka. Najlepszy i najinteligentniejszy gaduła Podhala, muzyk i architekt, niegdyś członek Krywania.

Maria Nowak: żona autora tekstów, ukrywająca swój talent muzyczny przed światek. 28 grudnia w Kościelisku zrobi wyjątek...

Andrzej Zarycki: "rozpoczął się" w Zakopanem.
Kompozytor muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej, filmowej oraz poezji śpiewanej. Ma w dorobku nie tylko pieśni solowe, ale również chóralne. Był kierownikiem muzycznym Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie (1985-1997) i Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1992-1997). Od 1995 r. pracuje jako pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej II-go stopnia w Krakowie.
W 1966 rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk, stając się współtwórcą największych przebojów piosenkarki: „Ballady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypka Hercowicza”, „Cyganki” czy „Na moście w Avignon”. Jego kompozycje wykonują także m.in. Beata Paluch, Anna Szałapak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka i Janusz Radek. Współpracował z reżyserami: Agnieszką Holland, Janem Machulskim, Bogdanem Hussakowskim, Julianem Dziedziną, Andrzejem Rozhinem, Wojciechem Zeidlerem i innymi.
Od 2009 r. zaangażował się w tworzenie nowatorskich aranżacji utworów wykonywanych przez laureatów i finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty podczas cyklicznych koncertów „Zaczarowane Radio Kraków”, które odbywają się w Studiu im. Romany Bobrowskiej małopolskiej rozgłośni. Objął także stałe kierownictwo muzyczne nad tym cyklem.
 Zaczarowane Radio Krakow tydzień temu "grało" po raz 20 dedykując to jubileuszowe spotkanie kompozytorowi: „Andrzej , ach to Ty”.
Jest autorem muzyki do wyżej wspomnianych pastorałek, które uczynił absolutnie niezapomnianymi czarując je swą muzyką.

28 grudnia publiczność wysłucha:
 "Pastorałki osobistej" (Wnukom moim)
 "Nad Tarami Gwiozda Betlejemska"
 "Nocko wigilijna"
 "Kolendowanie"
 "Radosna nowina"
 "Jezuskowi Zaśpiwomy"
 "W sałasie na Chochołowoskiej"
 "Boże narodzenie"
 "W Zakopanem"

Wstęp wolny
Bądźcie z nami bo naprawdę warto!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.