PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Kultura

Patronat medialny WATRA

"Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko"

Wtorek, 31 grudnia 2013 r.
Autor: Katarzyna Coufał-Lenczowska

"Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko"W pięknym, drewnianym kościele p.w. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku odbył się koncert "Nad Tatrami Gwiozda Betlejemsko". Śpiewały gwiazdy regionu: Halinka Jawor, Jan Karpiel Bułecka; utalentowana, krakowska aktorka Teatru Starego Beata Paluch i równie zdolna jak wyżej wymienieni, skromna i z cudowną energią do świata Maria Nowak. A wszystko do muzyki Andrzeja Zaryckiego i słów najlepszego pod Tatrami tekściarza Wiesława Nowka Gąsienicy.


Wiesław Nowak (autor tekstów): przedsiębiorca z duszą artysty. Człowiek kategorycznie twierdzący: "że w świecie biznesu jest czas i miejsce na coś więcej". To "coś" to kultura, którą Pan Nowak propaguje, promuje i wspiera od zawsze, sam bywając artystą. Jak choćby wtedy gdy wspomagał swym słowem Krywań pisząc teksty do ich utworów. Pierwsze pastorałki jego autorstwa napisane dla Krywania właśnie pochodzą z początku lat 90 i znalazły się na płycie "Nad Tatrami Gwiozda Berlejemska". Zawiązana wówczas współpraca i przyjaźń z zespołem trwają do dziś.
Jej owocem jest krążek z 2011 roku, na którym Halinka Jawor śpiewa kilka pastorałek, czasem w towarzystwie swojej zdolnej córki Ani Seman. Inne z tych świeckich kolęd interpretuje Jan Karpiel-Bułecka.

Halina Jawor: tej artystki zwłaszcza w Zakopanem przedstawiać nie trzeba. Dodam tylko, że występowała zarówno z byłym wokalistą rokowego zespołu Dżem Jackiem Dewóckim jak i ze Scholą Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Z tymi ostatnimi w (muzycznym tandemie) w arcy-oryginalny sposób połączyła śpiew gregoriański z góralskimi pastorałkami. Ale najbardziej i najdłużej bodaj, bo stuknęła im wspólnie 40, związana jest z folkowym zespołem Krywań i z nimi koncertową na całym niemal świecie.

Ania Seman: Po mamie odziedziczyła talent i urodę. Stworzyła zespół Kapelanka: na wskroś nowoczesny o ciekawym brzmieniu, stylistyce nawiązującej do soulu, funcy, jazzu czy rocka. Szukają własnego brzmienia grają utwory skomponowane przez siebie. Nazwa zespołu wywodzi się od nazwy ulicy, przy której część  nich mieszka, ale także jest grą słów Kapela + Anka. Udało im się już wydać epkę, a pracują nad pełnowymiarowym albumem.

Beata Paluch: niezwykle uzdolniona muzycznie Aktorka Starego Teatru w Krakowie, prywatnie żona kompozytora Andrzeja Zaryckiego.

Jan Karpiel Bułecka: przedstawiać Jaśka w Zakopanem wręcz nie wypada. Bo czym dla Krakowa Smok Wawelski tym dla Zakopanego Jan Karpiel Bułecka. Najlepszy i najinteligentniejszy gaduła Podhala, muzyk i architekt, niegdyś członek Krywania.

Maria Nowak: żona autora tekstów, ukrywająca swój talent muzyczny przed światek. 28 grudnia w Kościelisku zrobi wyjątek...

Andrzej Zarycki: "rozpoczął się" w Zakopanem.
Kompozytor muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej, filmowej oraz poezji śpiewanej. Ma w dorobku nie tylko pieśni solowe, ale również chóralne. Był kierownikiem muzycznym Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie (1985-1997) i Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1992-1997). Od 1995 r. pracuje jako pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej II-go stopnia w Krakowie.
W 1966 rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk, stając się współtwórcą największych przebojów piosenkarki: „Ballady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypka Hercowicza”, „Cyganki” czy „Na moście w Avignon”. Jego kompozycje wykonują także m.in. Beata Paluch, Anna Szałapak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka i Janusz Radek. Współpracował z reżyserami: Agnieszką Holland, Janem Machulskim, Bogdanem Hussakowskim, Julianem Dziedziną, Andrzejem Rozhinem, Wojciechem Zeidlerem i innymi.
Od 2009 r. zaangażował się w tworzenie nowatorskich aranżacji utworów wykonywanych przez laureatów i finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty podczas cyklicznych koncertów „Zaczarowane Radio Kraków”, które odbywają się w Studiu im. Romany Bobrowskiej małopolskiej rozgłośni. Objął także stałe kierownictwo muzyczne nad tym cyklem.
 Zaczarowane Radio Krakow tydzień temu "grało" po raz 20 dedykując to jubileuszowe spotkanie kompozytorowi: „Andrzej , ach to Ty”.
Jest autorem muzyki do wyżej wspomnianych pastorałek, które uczynił absolutnie niezapomnianymi czarując je swą muzyką.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.