PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Kultura

III Wieczór Poetycki

Niedziela, 7 października 2018 r.
Autor: Monika Stanisławska-Pitoń

III Wieczór Poetycki5 października 2018 roku w Kościelisku w Izbie Twórczej Stanisława Nędzy-Kubińca w Kościelisku odbył się III Wieczór Poezji. Tematem przewodnim był patriotyzm, patriotyzm szeroko rozumiany, połączony z refleksjami z okazji Święta 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Czytane były utwory dawnych poetów: m.in. Stanisława Nędzy-Kubińca, Zbigniewa Herberta, Adama Asnyka, ale i współczesnych artystów- Andrzeja Bieniasa, Teresy Bachledy -Kominek i Anny Karpiel. Spotkanie otworzył pomysłodawca imprezy - Sołtys Mateusz Nędza-Kubiniec.


Na jego zaproszenie tak jak w zeszłym roku odpowiedzieli Artyści Teatru Witkacego. W tym roku gościliśmy Andrzeja Bieniasa, znakomitego aktora, znanego zakopiańskiej publiczności z wielu wybitnych kreacji na scenie naszego niezwykłego Teatru. Mieliśmy niepowtarzalną okazję usłyszeć jego doskonałe interpretacje utworów patriotycznych a także zapoznać sie z jego twórczością w tej tematyce. Aktor rozpoczął wierszem Zbigniewa Herberta "Modlitwa ludzi wolnych". Motyw wolności poruszany był tego wieczoru często. Profesor Anna Mlekodaj, znana popularyzatorka kultury Podhala, dokonała analizy wolności w odniesieniu do ślebody. Dowiedzieliśmy się wiele o wartościach. I że Ojczyzna i patriotyzm to uczucie. Nikogo się do nich nie zmusi, trzeba je nosić w sercu. Z własnymi utworami wystąpiły wspaniałe góralskie poetki: Teresa Bachleda-Kominek i Anna Karpiel. Teresa Bachleda Kominek mieszka na Cyrhli, ale jak sama przyznała kocha Kościelisko. Wzruszająco opowiadała o ślebodzie, czasach komunizmu i miłości do poezji. O tym że w trudnych czasach "kciało nam sie tej wolności jako wody z potoka". Anna Karpiel czytała swoje wiersze opowiadające o trudnej , najnowszej historii Polski. Nie zabrakło też wspomnienia patrona tego wieczoru- dziadka Gospodarza, Stanisława Nędzy-Kubińca, , poety i prozaika, rolnika i cieśli, długoletniego samorządowca i wójta, żołnierza i jeńca na Syberii, działacza i prezesa Związku Podhalan i ZSL, w 1957-61 posła na Sejm.
Wiersze Stanisława Nędzy-Kubińca prezentował Jego Wnuk, Mateusz, pani Profesor Anna Mlekodaj, i przedstawicielka młodego pokolenia Joanna Krzeptowska-Jasinek. Młoda Artystka wykonała utwór "Cieniom Józka Krzeptowskiego". 
Wspominaliśmy też duchownych, którzy oddali życie za Ojczyznę, m.in. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę i tych, którzy zginęli na wschodzie. Opowiadał nam o nich redemptorysta, ojciec Jakub.
Kolejnym wzruszającym momentem było wystąpienie Janiny Sichelskiej , jej opowieść o czasach wojny i deklamacja wiersza który pamiętała z czasów okupacji. Z Francji przyjechała pani Teresa Schabowska z Paryża, która podarowała do zbiorów Muzeum karykaturę Marszałka Piłsudskiego.
Pięknie nam zagrali: Andrzej Karpiel Replon, Wojciech Stanuch, Maciej Obrochta z Budzówki, Wojciech Leśniak i Kasia Stanuch.
Dużą pomoc i wsparcie okazał GOKR w Kościelisku i jego Dyrektor Małgorzata Karpiel-Bzdyk, za co organizatorzy serdecznie dziękują. 
W gościnnych progach domu Marty i Mateusza Nędzy-Kubińców, oprócz wspaniałego poczęstunku dostaliśmy potężną dawkę emocji. Bo wolność nie jest człowiekowi dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać. Bo tak góralska śleboda jak i wolność, która jest w sercu każdego człowieka to wartości, które trzeba pielęgnować i które trzeba przekazywać młodemu pokoleniu.
Do zobaczenia za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.