PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Kościelisko

Rozmaitości

Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: Justyna Watycha, Małgorzata Karpiel-Bzdyk

Sykowne Gaździny z Kościeliskiej GminyW Kościelisku odbył się Konkurs „Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy” na najlepsze Gaździny Gminy Kościelisko, które przyrządzą najlepszą podhalańską potrawę tradycyjną oraz współczesna potrawę z użyciem produktów lokalnych. Zgodnie z regulaminem do dnia 10 lutego 2015r. wolę uczestnictwa w konkursie wyraziło 15 dwuosobowych ekip z terenu Gminy Kościelisko.


W dniu 12.02.br. do konkursu z przyczyn niezależnych od organizatora przystąpiło 13 spośród 15 zgłoszonych ekip, które zaprezentowały swoje potrawy, oraz stanowiska konkursowe.

Jury w składzie:
Małgorzata Wnuk, z rodziny kontynuującej najstarsze tra dycje restauratorskie na Podhalu, członek zarządu ZP Zakopane.
Anna Nędza Kubiniec - etnolog, autor pracy o tradycjach w kuchni podhalańskiej, laureatka wielu konkursów kulinarnych.
Małgorzata Lizoń - Gąsienica, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kościelisku
Wojciech Styrczula Maśniak - restaurator z Gminy Kościelisko, członek zarządu ZP Kościelisko
Roman Krupa – Przewodniczący Rady Gminy Kościelisko

dokonało oceny wzrokowej stoisk oraz smakowej prezentowanych potraw i postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia zgodnie z regulaminem konkursu.

Laureaci konkursu:

I. Maria Krzeptowska i Ewa Słodyczka z Kościeliska
II. Ewa Barnowska i Kazimiera Bzdyk  z Witowa
III. Jagoda Jabłońska i Anna Pabin z Kościeliska.

Wyróżnienia:
Stanisława Karpiel i Józefa Obrochta, Anna Michalic i Halina Urbaś oraz Janina Zborowska i Krystyna Lassak

Regulaminowa nagroda rzeczowa: Nagroda Wójta
Czesława Klejka i Anna Bąk

Regulaminowa nagroda rzeczowa: Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko
Maria Kowalska i Zofia Stopka


W dniu 12 lutego 2015 r. odbył się w Domu Ludowym w Kościelisku Konkurs na najlepsze Gaździny Gminy Kościelisko, które przyrządzą najlepszą podhalańską potrawę tradycyjną oraz współczesną potrawę z użyciem produktów lokalnych pod nazwą „Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy”.
 
Organizatorem konkursu  był Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, a  projekt współfinansowany  został ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju  dla małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Osi3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi- objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013.

Wsparcia merytorycznego udzielili: Gmina Kościelisko i Związek Podhalan  oddział w Kościelisku.

W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby impreza była udana.

Dziękuję gaździnkom z całej gminy, które tak licznie odpowiedziały na nasze zaproszenie i poprzez swój udział sprawiły, że impreza miała wyjątkowy charakter i, jak podkreśliło jury, przeniosły nas w piękny świat dzieciństwa naszych dziadków.

Dziękuję jury, Państwu : Małgorzacie Wnuk, Annie Nędza Kubiniec , Małgorzacie  Lizoń-Gąsienicy, Wojciechowi  Styrczuli Maśniakowi i Romanowi  Krupie za nieocenioną pracę w komisji konkursowej. Gminie Kościelisko oraz Związkowi Podhalan w Kościelisku dziękuję serdecznie  za pomoc merytoryczną. Fundacji Majowe Granie za użyczenie białych obrusów. Dziękuję Józefowi  Pitoniowi ,  Zespołowi „Polany”, muzyce góralskiej, a także Zofii Kubiniec Stanuch za stworzenie  podczas imprezy klimatu nawiązującego do naszych tradycji. Dziękuję wreszcie wszystkim uczestnikom, bez których zabawa nie byłaby tak udana. Gratuluję jednocześnie wszystkim naszym laureatom i zapraszam na kolejne wydarzenia realizowane przez nasz ośrodek.
 
W załączniku przeczytają Państwo protokół  jury z konkursu Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy.

Małgorzata Karpiel-Bzdyk, Dyrektor GOKR Kościelisko

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.