PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Rozmaitości

Konkursu nalewek domowych

Środa, 18 listopada 2015 r.
Autor: Piotr Korczak

Konkursu nalewek domowych14 listopada 2015r, Dom Ludowy w Kościelisku gościł sobie ponad 300 gości. A to za sprawą coraz bardziej popularnego, nie tylko w Gminie Kościelisko, konkursu nalewek domowych. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. Tegoroczną edycję konkursu poprowadzili Zofia Kubiniec i Andrzej Jakubiec.


Celem konkursu jest:

- Kultywowanie tradycji przyrządzania nalewek;

- Aktywizacja i integracja społeczności lokalnej;

- Popularyzowanie wiedzy na temat produkcji nalewek.

Przedmiotem konkursu jest tradycyjna nalewka wytwarzana domowym sposobem. Do konkursu zgłaszać można było nalewki, które nie są dostępne w komercyjnej sprzedaży, wytworzone na bazie alkoholu pochodzącego z legalnego źródła.

Uczestnikiem konkursu mogła być osoba pełnoletnia, która zapoznała się z Regulaminem konkursu, w pełni go akceptując.

Konkurs obejmował dwie kategorie : 

- Nalewka owocowa

- Nalewka ziołowa

Uczestnik konkursu mógł wziąć udział w obu kategoriach dostarczając produkt o pojemności minimum 0,5 l w dowolnej z kategorii ( w jednej lub obu kategoriach), w dowolnych ilościach

Do oceny przedmiotu nalewek zostanie powołana 10-cio osobowa Komisja Konkursowa, która oceniała: 

-bukiet aromatu

-kolor i klarowność nalewek

-oryginalność składników

-harmonię i równowagę elementów: smaku, aromatu, cukru , kwasowości.

Ocenie poddano 20 nalewek w kategorii nalewek ziołowych oraz 76 nalewek w kategorii nalewek owocowych, łącznie 96 nalewek.

Nagrody w kategorii nalewek ziołowych:

I Miejsce- p. Renata Mazurkiewicz z Zakopanego, za nalewkę Kwiat Czeremchy

II Miejsce- p. Beata Dziga, KGW Łopuszna, nalewka z orzechów włoskich zielonych

III Miejsce- p. Halina Maria Urbaś, nalewka z berberysu

Wyróżnienie- p. Agnieszka Delkowska, Kościelisko, za nalewkę z ziół z łąki z przyprawami oriental

 

Nagrody w kategorii nalewek owocowych:

I Miejsce- p. Beata Olchawa, Kościelisko- nalewka z pigwy

II Miejsce- p. Ewa Słodyczka, KGW Kościelisko, nalewka z truskawki

III Miejsce- p. Czesława Trybuła, Spytkowice, nalewka z tarniny

III Miejsce- p. Katarzyna Stanowska, KGW Kościelisko, nalewka z borówki

Wyróżnienie- p. Rafał Nędza, Kościelisko, nalewka z wiśni

Wyróżnienie- p. Anna Bąk, KGW Kościelisko, nalewka ze śliwek

 

Przyznano także Nagrodę Publiczności, na podstawie niejawnego głosowania osób uczestniczących w degustacji, która nastąpiła po ocenie nalewek przez Jury. 

Nagrodę otrzymała p. Stanisława Fatla Karpiel, KGW Kościelisko, za nalewkę z wiśni.

W konkursie przyznano cenne nagrody rzeczowe, które KGW nabyło dzięki dotacji w Programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015,Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku i Wójta Gminy Kościelisko.

Dzięki kolejnym dotacjom: z Gminy Kościelisko oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie oraz Województwa Małopolskiego, KGW Kościelisko mogło zorganizować w 2015 roku wiele bezpłatnych kursów dokształcających oraz warsztatów z rękodzieła dla mieszkanek Gminy, min: kurs komputerowy, kurs języka angielskiego, warsztaty z robótek ręcznych, z malowania na tkaninach oraz z zielarstwa.

Goście przybyli na wydarzenie mieli możliwość zapoznać się z ww aktywnościami dzięki wystawie towarzyszącej konkursowi; na ścianach porozwieszane były przepiękne chusty malowane na warsztatach oraz mini- kolaże z suszonych ziół.

Oprócz mieszkańców Gminy, na wydarzenie przybyli goście także spoza Kościeliska. W tym roku licznie przybyły inne KGW oraz Stowarzyszenia, nie tylko aby stanąć do konkursu, ale także by nawiązać współpracę i kontakt z Gospodyniami z Kościeliska. 

Przybyli min: KGW Łopuszna, Stowarzyszenie „ Gospodynie ze Spytkowic”, Stowarzyszenie Społeczności Lokalnej „Moje Siedlisko” z Siedlisk koło Tuchowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ciężkowic. Do zespołu góralskiego, który przygrywał w trakcie konkursu, ochoczo dołączyła występująca gościnnie kapela ludowa rodziny Gąsiorów, działająca przy KGW z Ciężkowic.

Na gościach duże wrażenie wywarła część artystyczna: występ naszego rodzimego zespołu „Polaniorze” oraz kabaretu KGW Kościelisko, o wymownej nazwie „ Do dna!”. 

Goście smakowali i bawili się do rana, życząc Gospodyniom z Kościeliska kolejnych tak udanych imprez.

Opracowała: 

Anna Broczkowska
Sekretarz KGW Kościelisko

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.