PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Sport

V Biegi Narciarskie Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej

Wtorek, 9 marca 2010 r.
Autor: Maciej Bętkowski

fot. Maciej BętkowskiW niedzielę 7 marca w Dolinie Chochołowskiej na Siwej Polanie odbyły się „V Biegi narciarskie śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej”. Organizatorami zawodów byli: Gmina Kościelisko, Biathlonowy Klub Sportowy „Wojsko Polskie - Kościelisko” i Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi w Witowie. Zawody uroczyście otworzyli: Wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i ksiądz Krzysztof Pilarz Proboszcz Parafii Witów.


Wójt Bohdan Pitoń serdecznie przywitał wszystkich przybyłych zawodników życząc im sukcesów sportowych i satysfakcji z osiągniętych wyników, a przybyłym gościom życzył miłego spędzenia czasu i dużych emocji sportowych w czasie oglądania zawodów.

Ksiądz Krzysztof Pilarz w swoim wystąpieniu nawiązał do pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Siwej Polanie 23.06.1983 roku i do pielgrzymki, którą dzień wcześniej odbyliśmy, wędrując śladami Ojca Świętego Doliną Chochołowską do Kaplicy Świętego Jana Chrzciciela, w której odprawiona była Msza Święta. Następnie ksiądz Krzysztof Pilarz pobłogosławił startujących zawodników oraz osoby organizujące i obserwujące zawody.

Zawody rozpoczęły się przy około 10-cio stopniowym mrozie. Wzięło w nich udział 144 zawodników, w tym także przedstawiciele Polonii z Litwy, Kanady, Austrii i Czech. Zawodniczki i zawodnicy startowali w 23 grupach wiekowych. Pierwsze 3 miejsca w każdej grupie nagradzane były medalami: złotym, srebrnym i brązowym. Medale zawodnikom wręczał między innymi nasz najwybitniejszy biegacz narciarski Józef Łuszczek – mistrz świata w biegu na 15 km i brązowy medalista w biegu na 30 km z Lahti w 1978r, dwukrotny olimpijczyk w Lake Plecid w 1980r i w Sarajewie w 1984r, 37-krotny mistrz Polski w biegach narciarskich.

Wszyscy zawodnicy otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Zawodnicy, którzy w swoich grupach zajęli I, II i III miejsca, nagrodzeni zostali także książkami o narciarstwie, napisanymi przez pana Tadeusza Jankowskiego, wybitnego narciarza i trenera narciarskiego.
Nagrody książkowe ufundowali:
- Bohdan Pitoń Wójt Gminy Kościelisko
- Józef Babicz Wójt Gminy Czarny Dunajec
- Krzysztof Król Łęgowski Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury
- Ryszard Broniewicz Dyrektor Firmy Amer Sport z Krakowa i przedstawiciel Firmy Salomon w Polsce
- Józef Pawlikowski Bulcyk znany przedsiębiorca podhalański, wieloletni sponsor wielu zawodników narciarskich.
Urząd Gminy Kościelisko przy wręczaniu medali, dyplomów i nagród książkowych reprezentowali: Wojciech Pilch - sekretarz Urzędu i Anna Fidermak z Referatu Sportu i Kultury.

Najstarszym zawodnikiem był 81-letni Antoni Marmol - słynny narciarz, trener narciarski, ratownik i przewodnik tatrzański, pierwszy trener Józefa Łuszczka, który w najstarszej grupie senioralnej zdobył złoty medal!

Zawody były bardzo dobrze zorganizowane i sprawnie przeprowadzone, za co należą się wyrazy najwyższego uznania i podziękowania dla Biathlonowego Klubu Sportowego „Wojsko Polskie – Kościelisko”; panu Prezesowi Janowi Piczurze, Kierownikowi Zawodów majorowi Józefowi Staszlowi i ekipie, która przygotowała i przeprowadziła zawody: Annie Jakiele, Agnieszce Staszel, Adamowi Jakiele – ojcu i synowi, Pitrowi Ziemianinowi, Wiesławowi Ratułowskiemu, Janowi Murdzkowi i Wojciechowi Maryniarczykowi.

Szczególne podziękowania organizatorzy zawodów składają uczennicom i uczniom z Gimnazjum w Witowie, pracującym społecznie w obsłudze technicznej: Halinie Mrugale, Bogusławie Świder, Zofii Fronczysty, Natalii Kalisz, Sabinie Jasionek, Katarzynie i Małgorzacie Toczek, Robertowi Frączkowi, Tomaszowi Toczkowi, Krzysztofowi Batorowi, Michałowi Ziębie, Mateuszowi Kopciowi, Józefowi Siuty i Franciszkowi Kojsowi. Wszyscy oni bardzo pomogli organizatorom, sprawnie i sumiennie wywiązując się ze swoich obowiązków.

Dziękujemy pracownikom Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi w Witowie za pomoc w zorganizowaniu zawodów, a szczególnie dziękujemy właścicielom łąk na Siwej Polanie, że wyrazili zgodę na to abyśmy na ich terenie mogli zawody rozgrywać.

Szczególne podziękowania wszyscy składamy panu Markowi Barnowskiemu, właścicielowi restauracji „U Śliwy” w Chochołowie, słynącej na Podhalu z bardzo dobrego jedzenia. Mogliśmy się o tym przekonać częstowani wyśmienitym bigosem i gorącą herbatą z cytryną. Dzięki temu zawodnicy mogli zregenerować siły po biegu, a osoby obserwujące zawody, nabierały sił do gorącego dopingowania startujących. Wydawaniem bigosu z kuchni polowej i herbaty, zajmowali się: pani Małgorzata Michniak i pan Dawid Hudyka, ciężko pracując gdy inni startowali, obserwowali zawody i mile spędzali czas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zawodów i serdecznie zapraszamy na „VI Biegi narciarskie śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej”  w przyszłym roku.

Wyniki Biegu - V Biegi-wyniki.XLS

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.