PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Sport

IX Rajd Rowerowy „W Jeden Dzień Dookoła Tatr – Rajd Kurierów Tatrzańskich 2011”

Poniedziałek, 25 lipca 2011 r.
Autor: Narcyz Sadłoń

IX Rajd Rowerowy „W Jeden Dzień Dookoła Tatr – Rajd Kurierów Tatrzańskich 2011”Lipiec. Wakacje w pełni. Pogoda w Tatrach ustabilizowała się. Od dwóch tygodnie bez przerwy leje. Od granicy górnego regla – śnieg. Temperatura powietrza w Kościelisku i Zakopanem w ciągu dnia nie przekracza 8 stopni Celsjusza. W tych niezwykłych okolicznościach przyrody rozpoczynamy w tym roku IX Rajd Rowerowy „W Jeden Dzień Dookoła Tatr – Rajd Kurierów Tatrzańskich”.


Dziwią nieco pytania od potencjalnych uczestników rajdu, czy na pewno jedziemy. Oczywiście, że jedziemy. Przygnębiająca aura podnosi wartość przedsięwzięcia i potwierdza hart ducha biorących udział. Do przejechania 200 km w poziomie i ponad dwa i pół kilometra przewyższeń. Dziewiąta edycja rajdu jak zwykle odbywa się w sposób kameralny. Na start zgłasza się czternastu uczestników, w tym niezawodny od lat Michał Wdówka z Czech podnoszący rangę rajdu do klasy międzynarodowej. Wśród uczestników jest też młodsze pokolenie cyklistów. Mimo pogody startują dwie nastolatki: Ania i Dosia. Czy w tym roku uda im się dokonać wyczynu? Chłód i deszcz zniechęcają do startu, ale gdy już się wyjedzie, a ubranie nasiąknie wodą – początkowo zimną, a w miarę rozkręcania się coraz cieplejszą, praca zaczyna nabierać tempa. Dziewczyny postanawiają przebić się na Słowację przez Tatry i w tym celu wjeżdżają do Doliny Chochołowskiej (w końcu to rajd Kurierów Tatrzańskich). Niestety, błoto, śnieg i cała niesprzyjająca aura zmuszają do odwrotu. Za rok spróbują jeszcze raz, tym razem na pewno się uda.

Mokry start przy wsparciu nielicznych, wytrwałych kibiców od wylotu Doliny Kościeliskiej w kierunku Suchej Hory. Niemal pięćdziesiąt procent uczestników to mieszkańcy Kościeliska. Nie sądzę, aby ktokolwiek z Polski wystraszył się aury, ale pytanie nasuwa się samo. Wojtek Wasilewski i Krzysiek Haczek z Otwockiej Grupy Rowerowej szybko nadają tempo. W tym roku mają silną konkurencję, co okazuje się już na pierwszych podjazdach w okolicy Orawic i Zuberca.

Deszcz nie odpuszcza niemal do Przełęczy Kwaczańskiej. Później jest trochę lepiej i Ci którzy jadą nieco wolniej na wysokości Liptowskiego Mikulasza i na podjeździe do Strybskiego Plesa mogą nieco odpocząć od wilgoci, aby ponownie zmoczyć się w Zdziarze. Od Tatranskiej Kotliny mokry opad i temperatura powietrza ok. 8 stopni powyżej zera towarzyszy rowerzystom do samej mety. Przejazd przez mokre Zakopane nie należy do najprzyjemniejszych i bezpiecznych. Ulice zakorkowane mimo „niespacerowej” aury, wiele dróg w remontach, trudności piętrzą się na każdym kilometrze. Na szczęście zostało ich już tylko kilka.

Na metę pierwszy dotarł w tym roku Stanisław Włudyka z czasem całkowitym 7 h i 15 min. W zeszłym roku jechał szybciej, ale trafił na mocniejszych konkurentów. W tym roku postanowił wygrać i wygrał. Kolejny na mecie był Andrzej Socha – 7h 45 min. Przykład Andrzeja, który z zawodu jest lekarzem, potwierdza że medycyna potrafi wspierać sportowców. Każdego roku, a przyjeżdża na rajd od czterech lat, poprawia swój wynik i na metę przyjeżdża coraz mniej zmęczony. Na trasie przejazdu wypił w tym roku tylko 250 ml płynów, co nie powinno być możliwe bez uszczerbku dla zdrowia przy tak intensywnym wysiłku fizycznym, chyba że Andrzej aspirował wodę deszczową przez skórę lub pozyskiwał ją w inny sposób.

Trzeci po przejechaniu całej trasy na mecie zameldował się Janusz Olejniczak, który obok „normalnego” uczestnictwa był współorganizatorem tegorocznej edycji rajdu, autorem projektu koszulek i dyplomów.

Piotr Bernabiuk, oprawa prasowa i fotograf rajdu, a także wielokrotny uczestnik, dla rozgrzewki przejechał 100km z podjazdem na Przełęcz Kwaczańską, a następnie wykonał serię fotografii, które dzięki jego uprzejmości możemy znaleźć w galerii.

Dziewiąty rajd potwierdził, że nie ma żadnych reguł i mimo iż wciąż jeździmy tą samą trasą, każdy rajd jest inny i zawsze wyjątkowy. Zapraszamy wszystkich odważnych, chętnych i szalonych do udziału w dziesiątej edycji rajdu już 7 lipca 2012 roku, czyli zgodnie z tradycją w pierwszą sobotę lipca. Poniżej zamieszczamy wstępny komunikat startowy i wyniki IX rajdu.

Wyniki:

 1. Stanisław WŁUDYKA – 7h 15min
 2. Andrzej SOCHA – 7h 45min
 3. Janusz OLEJNICZAK – 8h 8min
 4. Wojtek WASILEWSKI – 8h 14min
 5. Krzysztof HACZEK – 8h 14min
 6. Michał WDÓWKA – 8h 24min
 7. Tomasz RÓŻAK – 9h 39min
 8. Hubert GALICA – 10h 42min
 9. Michał SYPNIEWSKI – 10h 46min
 10. Jan KARDASIŃSKI – 10h 53min
 11. Piotr BERNABIUK – 100km w bardzo dobrym czasie
 12. Ania ŁABUNOWICZ – próba forsowania Tatr szlakami kurierskimi – prawie udana
 13. Dorota GALICA– próba forsowania Tatr szlakami kurierskimi – prawie udana
 14. Narcyz SADŁOŃ – chciał dorównać nastolatkom, ale wyszło jak zwykle

 


 

X RAJD ROWEROWY „W jeden dzień dookoła Tatr”

(Rajd Kurierów Tatrzańskich)

7 lipca 2012

(poświęcony pamięci Grzegorza Kostyry – anestezjologa, fotografa, człowieka gór, uczestnika rajdu)

Zapraszamy do udziału w X Rajdzie Rowerowym „W jeden dzień dookoła Tatr” – Rajd Kurierów Tatrzańskich. Poniżej wstępny komunikat:

Organizator: NASAMED – tradycja w medycynie

Współorganizatorzy:

Towarzystwo Oświatowe im. Św. Jana Kantego w Kościelisku

Grupa Apostolska w Kościelisku

Gmina Kościelisko

Patronat medialny:

Redakcja Wojskowa – Polska Zbrojna

www.rowerowepodhale.pl

www.zakopianskibazar.pl

podhale24.pl

Radio Alex Podhale

 

REGULAMIN:

 1. Uczestnicy: w rajdzie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie (osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców), jeżdżące na rowerze, które posiadają sprawny rower oraz są w stanie pokonać trasę 200 km w ciągu jednego dnia (teren górski, drogi asfaltowe)
 2. Koszt: Opłata startowa – 50 pln (wpłata do dnia 3 maja - opłata startowa 40 pln). Kwota uzyskana z wpłat uczestników tradycyjnie zostaje przekazana na rzecz córki Grzegorza Kostyry. Dokonywanie wpłat na miejscu startu lub przelewem na konto: NASAMED, Narcyz Sadłoń, Kiry 12, 34-511 Kościelisko, Inteligo nr. 50 1020 5558 1111 1508 4180 0051, z dopiskiem „dookoła Tatr”. Koszty organizacyjne, zabezpieczenie medyczne, ewentualne ściągnięcie z trasy, zakup koszulek, dyplomów i pucharu finansowane jest ze środków Gminy Kościelisko oraz własnych organizatora.
 3. Obowiązkowe wyposażenie: ubezpieczenie kosztów leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem na czas trwania rajdu (każdy uczestnik kupuje indywidualnie – istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia przez organizatora pod okonaniu wpłaty w wysokości 10 zł oraz przekazaniu niezbędnych danych: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania), sprawny rower, aktualny paszport lub dowód osobisty, kask sztywny, pojemnik na wodę mocowany do roweru, wysokoenergetyczne przekąski na trasę przejazdu (wszelkie zaopatrzenie we własnym zakresie i wożone ze sobą – samochód techniczny będzie wykorzystywany wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych; pracujemy nad przygotowaniem co najmniej jednego punktu aprowizacyjnego zwanego wodopojem na trasie rajdu).
 4. Zgłoszenia: udział można zgłaszać telefonicznie lub elektronicznie: Narcyz Sadłoń, tel. 602 77 66 00, email: narcyzsadlon@nasamed.pl lub narcyzsadlon@wp.pl. Istnieje możliwość zgłoszenia udziału w rajdzie w dniu startu (opłata startowa 50 zł).
 5. Trasa: długość210 km; start – Kościelisko, Kiry (wylot Doliny Kościeliskiej) – Zakopane – Jaszczurówka - Zazadnia - Łysa Polana - Ždiar - Tatranská Lomnica - St. Smokowiec – Podbanské – Pribilina - L. Mikulász - Przełęcz Huty - Zuberec - Oravice - Suchá Hora – Witów – Kościelisko, Kiry  (postoje fakultatywne). 
 6. 6. Czas trwania: Zbiórka o godz. 7.30 – Kościelisko Kiry budynek nr 12 (wspólne podwórko Sadłoniów i Galiców); start godz. 8.00 - wylot Doliny Kościeliskiej (restauracja Harnaś), w dniu 07.07.2012 (sobota) – powrót do godz. 19.00 tego samego dnia (zależnie od indywidualnego tempa jazdy; dotychczas średni czas przejazdu wynosił 10 godzin). Meta oficjalnie zamykana jest o godz. 19. Dotarcie na metę po czasie jej zamknięcia nie stanowi o dyskwalifikacji. Można jechać w grupach lub indywidualnie. Czas przejazdu będzie liczony od godziny wspólnego startu.  
 7. Noclegi i wyżywienie: Organizator dysponuje możliwością pomocy w zarezerwowaniu noclegu. Osoby zainteresowane zobowiązane są zgłosić taką potrzebę co najmniej dwa tygodnie przed przyjazdem do Kościeliska, ze wskazaniem oczekiwań.
 8. Ubezpieczenie: obowiązkowe i we własnym zakresie. Sugerowane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego dla wyjeżdżających za granicę lub dla rowerzystów (należy zabrać telefon komórkowy z roamingiem – ewentualne sygnalizowanie awarii – można liczyć na pomoc w ciągu 1,5 h, na całej trasie przejazdu).
 9. Nagrody: Każdy uczestnik rajdu, który pokona na rowerze całą trasę otrzyma pamiątkowy dyplom ukończenia X Rajdu Rowerowego „W jeden dzień dookoła Tatr” – Rajd Kurierów Tatrzańskich. W przypadku znalezienia sponsorów, nagrody zostaną rozlosowane pomiędzy wszystkich uczestników po zakończeniu rajdu. Dla pierwszego zawodnika, który zamelduje się na mecie, ufundowany został pamiątkowy puchar.

(Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w związku z uczestnictwem w rajdzie – rajd o charakterze towarzyskim. Organizator nie odpowiada również za skutki naruszenia przepisów ruchu drogowego przez uczestników rajdu oraz innych przepisów prawa lokalnego i międzynarodowego).

TRASA X RAJDU ROWEROWEGO

„W jeden dzień dookoła Tatr”

 

OPIS

 

Kościelisko Kiry – (wylot doliny Kościeliskiej, obok restauracji Harnaś – start) → Krzeptówki→ Zakopane→ Jaszczurówka→ ok. 1 kmpodjazd Cyrhla → Brzeziny → Zazadnia → ok. 5 kmpodjazd, Wierch Poroniec, skrzyżowanie w prawo→ Łysa Polana – przejście graniczne→ Tatranska Jaworina→ Podspady→ Żdiar, ostry zjazd ok. 5 km→ Taranska Kotlina skrzyżowanie w prawo → Tatranska Lomnica → ok. 10 kmpodjazd Stary Smokowiec → ok. 20 kmpodjazd Strbskie Pleso (omijamy miejscowość, dalej główną drogą w dół, kierunek Liptowski Mikulasz) → Pribylina → Vavriszowa → Liptowski Hradok ( nie jedziemy autostradą, stara droga pod wiaduktem), skrzyżowanie w prawo → Liptowski Mikulasz → Liptowskie Matiaszowce → podjazd ok. 10 km. (nachylenie do 12%) przełęcz Huty (najkrótsza droga asfaltowa wokół Tatr – jedziemy przez przełęcz, a nie doliną) → (ostry zjazd) Zuberec w miasteczku w prawo na Oravice → ok. 10 km podjazd Oravice → ok. 7 km Vitanova, skrzyżowanie w prawo → ok. 15 km przejście graniczne Sucha Hora – Chochołów (skrzyżowanie w prawo) → Kościelisko Kiry (meta - Kiry 12, dom Sadłoniów – zgłaszanie przybycia, posiłek)

Zobacz w naszym sklepie:
 • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
  30 zł
 • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
  25 zł
 • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.