PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Sport

Kościelisko dla biegaczy!

Wtorek, 15 stycznia 2013 r.
Autor: AKS

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko z legendarnym Julianem GozdowskimNarciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych, jednak gwałtowny renesans tego sportu obserwujemy od paru lat a to dzięki sukcesom naszej rodaczki Justyny Kowalczyk. Kościelisko to jedna z "kolebek" polskiego narciarstwa. Świadczy o tym przede wszystkim wysoka liczba olimpijczyków pochodzących z Polan, jak kiedyś nazywano Kościelisko, jest ich aż 38. To ewenement w skali naszego kraju. Sporty zimowe w naszej Gminie nadal prężnie się rozwijają, o czym świadczą wysokie wyniki zawodników na arenie krajowej i międzynarodowej z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Regle" oraz Biathlonowego Klubu Sportowego "Wojsko Polskie".


Trzeba jednak pamiętać, że narciarstwo biegowe to nie tylko dyscyplina sportowa, to również turystyka i rekreacja. Liczba amatorów narciarstwa biegowego z roku na rok wzrasta, świadczy o tym m.in. liczba uczestników (ok. 5000 tys.osób) Biegu Piastów który odbywa się od 35 lat w Jakuszycach. Jakuszyce to jeden z najlepszych w Europie Ośrodek Narciarstwa Biegowego dla amatorów. Kościelisko chce iść w ślady Jakuszyc, dlatego już w kwietniu 2012 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko i Samorządu Gminnego  pojechali zobaczyć jak trasy działają w Jakuszycach. Delegacja spotkała się z Julianem Gozdowskim, wielkim propagatorem narciarstwa biegowego i organizatorem Biegu Piastów. O tym, że pomysł "Kościelisko dla Biegaczy" mu się spodobał świadczy fakt, że trzy miesiące później przyjechał do Kościeliska obejrzeć tereny, gdzie powstają trasy. Spotkał się również z Wójtem Gminy Kościelisko. Członkowie stowarzyszenia pozyskali zgody współwłaścicieli gruntów gdzie mają przebiegać trasy. Będzie to 3-kilometrowa trasa na Chotarzu udostępniona bezpłatnie. Pod koniec grudnia gmina zakupiła ratrak, który będzie przygotowywał profesjonalnie trasy.
Stowarzyszenie przy współpracy z Urzędem Gminy planuje "Wielkie Otwarcie Tras Biegowych", które odbędzie się końcem stycznia. W otwarciu planowane jest uczestnictwo Olimpijczyków, zasłużonych ludzi sportu a swoją obecnością być może zaskoczą nas celebryci polskich mediów.

Ponadto Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki zaprasza w każdą środę w godzinach od 14 do 15 na darmowe, grupowe zajęcia z instruktorem PZN.
Celem operacji KOŚCIELISKO DLA BIEGACZY jest kultywowanie tradycji narciarskich w Gminie Kościelisko i upowszechnianie aktywnego wypoczynku na nartach wśród mieszkańców i turystów oraz promocja Gminy jako Centrum Narciarstwa Biegowego.

Inicjatorami tras biegowych na polanie Chotarz byli: - Halina Olejniczak,  Maria Nędza i Wojciech Styrczula. Dzięki ich entuzjazmowi, którym zarażali innych, konsekwentnym działaniu powstały trasy biegowe na polanie Chotarz. W tym miejscu należy podziękować również wszystkim właścicielom działek po których przebiega trasa za zrozumienie inicjatywy "Kościelisko dla Biegaczy" i nieodpłatne udostępnienie swoich terenów na potrzeby tras biegowych. Mamy nadzieje że postawa tych mieszkańców będzie wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Podhala w stosunku do tego typu inicjatyw.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.