PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Sport

29 stycznia oficjalne otwarcie trasy biegowej w Kościelisku

Sobota, 26 stycznia 2013 r.
Autor: GOKR Kościelisko

29 stycznia oficjalne otwarcie trasy biegowej w KościeliskuMamy olbrzymią przyjemność i zaszczyt poinformować mieszkańców Gminy, turystów goszczących w Kościelisku oraz tych, którzy dzięki naszej inicjatywie będą mogli korzystać z uroków czynnego wypoczynku, że w dniu 29 stycznia o godz. 13.00 na Chotarzu zostanie otwarta ogólnodostępna trasa biegowa w Kościelisku.


Narciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych, to także turystyka i rekreacja. Dzisiejszy sprzęt pozwala połączyć zdrowy wysiłek z przyjemnością obcowania z naturą.

Fakt, że w Kościelisku, jednej z kolebek narciarstwa biegowego w Polsce, skąd pochodzi ponad 30 olimpijczyków w tej dyscyplinie, nie było żadnej infrastruktury pozwalającej na uprawianie tej pięknej dyscypliny był bolączką władz jak również lokalnych działaczy sportowych.

Inicjatorami powstania tras biegowych na polanie Chotarz byli mieszkańcy Kościeliska: Halina Olejniczak, 10-krotna uczestniczka „Biegu Piastów”, miłośniczka biegów narciarskich; Maria Nędza, instruktor-wykładowca narciarstwa biegowego PZN, uczestniczka „Biegu Piastów” i Wojciech Styrczula - miłośnik narciarstwa biegowego, na co dzień zajmujący się również projektowaniem stacji narciarskich. Wszyscy to członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.

Nasze położenie i ukształtowanie terenu jest wprost idealne do rozwoju tras i centrum narciarstwa biegowego. Mamy, widoki, zaplecze kwater, doskonale warunki klimatyczne. Brakowało nam tylko magnesu by przyciągnąć ludzi w to urocze miejsce. Takim magnesem, mam nadzieję, będą profesjonalnie przygotowane i utrzymywane trasy biegowe – mówi Halina Olejniczak

Grupa entuzjastów, wraz z radnymi z Gminy Kościelisko oraz Członkami Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w kwietniu 2012 wybrali się do Jakuszyc przyjrzeć się organizacji tamtejszego przedsięwzięcia (Jakuszyce to jeden z najlepszych w Europie Ośrodków Narciarstwa Biegowego dla amatorów).
Tam spotkali się z wielkim miłośnikiem narciarstwa biegowego, komandorem „Biegu Piastów” i postacią niezwykle i zasłużoną dla idei narciarstwa biegowego na całym świecie: Julianem Gozdowskim.
Pan Julian od samego początku bardzo pozytywnie zapatrywał się na inicjatywę Kościeliska. Pamiętając pomoc udzieloną mu przed laty przy organizacji „Biegu Piastów” przez Kościeliszczan, zwłaszcza: Stanisława Bukowskiego "Walusia" obiecał wszelką swoją pomoc.
Trzy miesiące później Pan Julian Gozdowski przyjechał do Kościeliska obejrzeć tereny gdzie powstają trasy. Zachwycony jego urokiem spotkał się również z Wójtem Gminy Kościelisko i działaczami sportowymi z gminy. Spotkanie to zaowocowało poparciem Wójta dla idei rozwoju narciarstwa biegowego, i powstania amatorskich tras biegowych w gminie.
Tak narodziła się idea „KOŚCIELISKO DLA BIEGACZY”

Inicjatorzy pozyskali pisemne zgody wszystkich właścicieli gruntów., którzy nieodpłatne udostepnili  tereny  przez które miała przebiegać trasa.
W tym miejscu należy podkreślić, że wbrew obiegowym opiniom mieszkańcy Podhala potrafią się pogodzić przy realizacji celu ważnego dla dobra ogółu. Postawa mieszkańców Kościeliska powinna być wzorem do naśladowania dla wszystkich w naszym regionie a im samym należą się za to wielkie słowa uznania i podziękowania.

Gmina wykonała na uzgodnionym terenie przepusty umożliwiające założenie śladu. Wobec zaistnienia faktu tras, rada gminy wraz z wójtem podjęła uchwałę o wyasygnowaniu środków na zakup ratraka, do profesjonalnego przygotowania i utrzymania tras nie tylko na Chotarzu, ale także na Siwej Polanie i na Biathlonie.
W końcu grudnia 2012 zakup stal się faktem, ratrak dotarł do Kościeliska, a początkiem stycznia rozpoczął prace na trasach, i po pierwszych intensywnych opadach śniegu, 9 stycznia powstał pierwszy 3 km odcinek trasy na Chotarzu. Obecnie funkcjonuje już 10 km trasy, cieszącej się dużym zainteresowaniem. Na przełomie stycznia i lutego Małopolska szkolna liga SZS w biegach narciarskich zapowiedziała chęć zorganizowania zawodów na tych trasach.
Na dopiero co powstałych trasach spotkać można nie tylko amatorów, ale również zawodników i kluby narciarskie.

29 stycznia o godz. 13. na polanie Chotarz Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko wraz z Urzędem Gminy organizuje wielkie otwarcie tras, pod patronatem mediów i z udziałem przedstawicieli gminy. Swoją obecność zapowiedzieli celebryci, amatorzy nart biegowych: Krystian Wieczorek i Sebastian Karpiel Bułecka (mieszkaniec Kościeliska). Jako, że impreza nosi tytuł: „Piknik z Olimpijczykami” po części oficjalnej nasi zasłużeni olimpijczycy otworzą oficjalnie trasę, a po tym wydarzeniu przy wielkim ognisku i kiełbaskach będzie okazja dowiedzieć się jak wyglądał ten sport dawniej i jakie sukcesy odnosili w jego uprawianiu nasi mieszkańcy na wielu olimpiadach.

W planach jest także wybór ‘ojca chrzestnego’ gminnego ratraka.
Akcja jest szeroko reklamowana w regionie w mediach i poprzez plakaty.
Zamiarem inicjatorów jest danie wzoru pozostałym polanom Kościeliska tak aby w naszej gminie powstało jak najwięcej biegowych tras narciarskich. W marzeniach, chcielibyśmy, aby Kościelisko, stało się obok Jakuszyc drugim ważnym i mocnym ośrodkiem narciarstwa biegowego w Polsce, jako, że są ku temu wszelkie warunki co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na rozwój turystyki w naszej gminie.
Będziemy w najbliższym czasie starali się zrobić wszystko, aby zainteresować tymi trasami media ogólnopolskie, tak aby nagłaśniając fakt powstania tras biegowych zachęcić amatorów tego sportu do odwiedzenia Kościeliska. Ma temu służyć zarówno otwarcie jak i wszelkie późniejsze działania. Przy społecznym zaangażowaniu organizatorów i finansowym wsparciu gminy trasy będą utrzymywane przez całą zimę, dopóki na polanach będzie leżał śnieg, i warunki na to pozwolą.

Komitet Organizacyjny

 

Stowarzyszenie Rozwoju Turystki w Gminie Kościelisko  oraz Wójt Gminy Kościelisko dziękują wszystkim właścicielom działek po których przebiega trasa za zrozumienie inicjatywy "Kościelisko dla Biegaczy" i nieodpłatne udostępnienie swoich terenów na potrzeby tras biegowych. Mamy nadzieję, że postawa tych mieszkańców będzie wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Podhala w stosunku do tego typu inicjatyw.

W tym miejscu należy podkreślić, że wbrew obiegowym opiniom mieszkańcy Podhala potrafią się pogodzić przy realizacji celu ważnego dla dobra ogółu. Mieszkańcom zatem należą się wielkie słowa uznania i podziękowania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.