PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Wiadomości

Powodzianie z Wilkowa w Gminie Kościelisko

Piątek, 25 czerwca 2010 r.
Autor: Wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i Rada Gminy Kościelisko

Powodzianie z Wilkowa w Gminie KościeliskoW związku z nieszczęściem jakie spotkało wielu naszych rodaków w miesiącach maju i czerwcu, władze Gminy Kościelisko postanowiły pomóc jednej z gmin, które w najdotkliwszy sposób ucierpiały w skutek powodzi. Wójt gminy Bohdan Pitoń zwrócił się z apelem do mieszkańców naszej gminy o pomoc dla osób z leżącej w województwie lubelskim gminy Wilków. Nasi mieszkańcy wykazali się niesamowitą solidarnością i w przeróżny sposób pomogli mieszkańcom zalanych przez wodę terenów.


Zorganizowana w urzędzie gminy akcja zbierania darów dla powodzian przyniosła niespodziewane efekty. Sala obrad tonęła w kołdrach, poduszkach, kocach, materacach, ręcznikach, środkach czystości oraz żywności. Mieszkańcy gminy zaoferowali także pomoc w postaci noclegów i wyżywienia dla 105 osobowej grupy powodzian z Wilkowa. Podczas transportu zorganizowanego przez gminę w celu przywiezienia poszkodowanych osób zawieziono do szkoły w Wilkowie wszystkie dary naszych mieszkańców. 15 czerwca rozpoczął się pobyt powodzian w Kościelisku. Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji zorganizowano w ciągu 10 dni wiele spotkań, wycieczek, koncert, zabawę oraz uroczystą kolację. Największą satysfakcją było zadowolenie wypisane na twarzach osób, które w skutek powodzi straciły domy oraz źródła utrzymania. Większość grupy stanowiły dzieci, które pod opieką swoich rodziców lub dziadków choć na chwilę mogły zapomnieć o nieszczęściu jakie je spotkało. To czego nie mogli zapewnić nasi mieszkańcy, postarała się zorganizować gmina i tak podczas różnego rodzaju spotkań mieszkańcy Wilkowa zadzierzgnęli wiele nowych znajomości, które mamy nadzieję, będą obfitować w kolejne spotkania i pomoc poszkodowanym. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zaoferowali swoją pomoc. Dziękujemy zarówno tym, których możemy wymienić z nazwiska, jak i tym którzy bezimiennie nieśli pomoc w różnoraki sposób.

Dziękujemy kwaterodawcom, Państwu: Adamowi Bukowskiemu z Góralskiego Dworu, Ewie Kłusak „Dom Tatrzański Ewa”, Marii Klaper „ Panorama Tatr”, Antoninie Stopce „Willa Grań”, Andrzejowi Stopka – Gadeja – Wynajem Pokoi, Januszowi Dawidek „Gospoda Harnaś”, Stanisławowi Gąsienica „Pokoje Gościnne u Gąsieniców”, Annie Fidermak „Willa Litwor”, Barbarze Bukowskiej „Willa Izydor”, Janowi Staszel - Wynajem Pokoi, Wojciechowi Nędza „ Willa U Siarosia”, Władysławie i Czesławowi Maryniarczyk – Wynajem Pokoi, Halinie Olejniczak „Pokoje Gościnne Halinka”, Beacie Stelmach – Pokoje Gościnne, Ewie Blicharz „Willa Toni”, Władysławowi Papież – Pokoje Gościnne, Marii Słodyczka „Willa Anka”, Ludwice Sobczyk „Willa Jawor” oraz Andrzejowi Szczepaniak „Willa Pod Orłem”, którzy zapewnili nocleg i wyżywienie 35 rodzinom przez te wszystkie dni.

Dziękujemy restauratorom: Panu Mirosławowi Przekupień z Karczmy „Sywor” za ufundowanie uroczystej kolacji oraz Panu Wojciechowi Styrczuli – Maśniakowi za ufundowanie kolacji podczas zabawy w Domu Ludowym.

Dziękujemy Panu Andrzejowi Karpielowi i jego piekarni za zafundowanie chleba, który został zawieziony do Wilkowa.

Dziękujemy serdecznie Związkowi Podhalan Oddział w Kościelisku na czele z Prezes Anną Nędzą-Kubiniec za nieodpłatne udostępnienie sali w dniach 22 i 23 czerwca.

Dziękujemy Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego za ufundowanie biletów wstępu na teren Parku oraz Dyrekcji Polskich Kolei Linowych za zasponsorowanie przejazdów kolejkami na Kasprowy Wierch oraz Gubałówkę.

Dziękujemy przewoźnikom z terenu gminy, którzy nieodpłatnie przewozili powodzian na wycieczki.

Dziękujemy także przewodnikom, panom: Andrzejowi Frączystemu, Tomaszowi Michalikowi i Piotrowi Nowakowi, którzy bezpłatnie przeprowadzili wycieczki na Kasprowy Wierch, do Morskiego Oka i na Gubałówkę.

Dziękujemy również osobom, które zaoferowały z serca oprawę artystyczną imprez, a są nimi: Pan Józef Pitoń, Pan Maciej Gąsienica – Mracielnik, Pani Teresa Smreczak z Zespołem „Cantare”, muzyka góralska w składzie: Adam Karpiel, Maciej Krzeptowski, Andrzej Bzdyk i Stanisław Bzdyk oraz Góralski Młodzieżowy Zespół Gminy Kościelisko działający przy GOKR Kościelisko.

Dziękujemy Pani Annie Fąfrowicz za zasponsorowanie mięsa oraz Paniom Józefie Obrochta i Janinie Karpiel za ufundowanie ciast, którymi częstowali się powodzianie podczas kolacji w Domu Ludowym.

Dziękujemy także Państwu Danucie i Janowi Michalik, którzy zorganizowali zajęcia sportowe na boisku przy szkole w Kościelisku.

Szczególne podziękowanie należy się Pani Annie Fidermak, która z ramienia urzędu zorganizowała i przeprowadziła całą akcję, poświęcając swój wolny czas i spędzając z naszymi gośćmi każdą chwilę, wkładając w to wiele serca.

Jest wiele osób, których nie sposób wymienić z nazwiska, a którym bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. W tym tekście prezentujemy kilka zdjęć z pobytu gości z Wilkowa w Kościelisku. 24 czerwca wrócili oni do swoich domów bogatsi w dary serca przyniesione przez mieszkańców Gminy Kościelisko. Niżej prezentujemy Państwu list naszego Wójta skierowany do Wójta Gminy Wilków, który ma być wyrazem naszej solidarności. Już dzisiaj wiemy, że w tego rodzaju tragediach zawsze możemy liczyć na naszych mieszkańców, za co jeszcze raz z całego serca dziękujemy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.